Millä nimellä kutsutaan sellaista...

Hei, millä nimellä kutsutaan sellaista myrkytöntä muovailumassaa, joka on periaatteessa kuin jotain savea; kuivuessaan siitä tulee kovaa ja melko haurasta/särkyvää.

Entä mistä sellaista kannattaisi haeskella?
397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Muovailusavet kuten Das ja Darwi eivät itse asiassa ole savea, mutta ovat ominaisuuksiltaan pitkälti vastaavia. Ne ovat liian karkeita ja hauraita ...

Äänestä
  • Ok, kiitos infosta! :)

    Äänestä

Das ja Darwi ovat muovailumassaa ei savea. Samoin Cernit. Das ja Darwi ovat valkeita ja maalataan ilmassa kuivuttuaan esim. vesiväreillä. Cernit-muovailumassat ovat värillisiä ja ne pitää vielä "paistaa" uunissa. Cernit on helpompaa muotoilla, jos muistan oikein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muovailu+ kirjoitti:

Hei, millä nimellä kutsutaan sellaista myrkytöntä muovailumassaa, joka on periaatteessa kuin jotain savea; kuivuessaan siitä tulee kovaa ja melko haurasta/särkyvää.

Entä mistä sellaista kannattaisi haeskella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu