"Miksi läppäri käynnistyy itsestään?"

Paha tapa ollut jättää läppäri lepotilaan koko yöksi. Joskus ei sammuta komento ole sulkenut konetta. Tänään suljin koneen painamalla katkaisijasta-kaikki avatut www. ohjelmat jäivät auki. Muutaman tunnin kuluttua huomasin tietokoneen olevan auki. Suljin sen uudestaan samalla tavalla ja 10 min kuluttua tietokone oli taas auki. Suljin kaikki avoimet sivustot ja suljin asianmukaisesti sammuta komennolla. Taas kymmenen minuutin kuluttua tietokone oli auki.

Läppäri Hp (jotakin) ostettu joulukuussa 2006. Käyttöjörjestelmä Windows Vista ajettiin uudestaan sisään marraskuussa 2010.
Käytössä Zone Alarm ilmaispalomuuri, Avast Antivirus ilm., Super AntiSpyware free ja Malwarebytes Antimalware.

Olen ilmeisesti joskus hölmöyttäni rekisteröitynyt Terve.fi-sivustoille. Sain ilmoituksen sivuston ylläpitäjältä uusittavista salasanoista, joten kuulun mahdollisesti 70000 kaappauksen uhrin joukkoon.

Salasanani olen uusinut kahdesti viimeisen 3 viikon aikana.

Voiko ylläolevilla asioilla olla merkitystä itsestäänkäynnistymiseen?
Taasko käyttöjärjestelmä uusiksi?

kysyy Tietämätön 70 v.
6574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moi Mummo,
Taitaa mennä käyttiksen uudestaan asentamiseks. Ei tuo kuullosta siltä että joku olis murtautunu sun koneeseen, virransäästöasetukset tsekkaamalla voi olla vaikutusta tai jos joku kotieläin on vähän käyny pukkaamassa laitetta tai tassutellu näppiksen päällä niin silloinhan se voi käynnistyä

Äänestä
  • Hei pojanpoika!

    Sitä vähän itsekin pelkäsin.

    Se ensimmäinen itsestäänkäynnistyminen tapahtui kun olin ostoksilla poissa kotoa eikä muitakaan täällä liikkunut. Kotieläin= hoitoschäferkin nukkui pois jo kesällä 2010. Mökillä hiiri kyllä vieraili näppäimistöllä-vahinko, ettei saatu kuvaa. Täällä kaupunkikodissa en ole hiiriä nähnyt, muuta kuin tietokoneitten hiiret.

    Omaa muistiani minä ensiksi epäilin, joten tein nuo aiemmassa tekstissä kertomani toimenpiteet. Siis tuli tuplasti tarkistettua, joten pääkoppa vielä toimii.

    Lähinnä kai kaapattiin Terve.fi käyttäjätunnus ja salasana, joita en edes itse muista - viimeisestä kirjautumisesta on niin monta vuotta aikaa.

    Kiitos kommentistasi -

    tarkistelen tilannetta. Itsestäänkäåynnistymistä ei enää ole tapahtunut (toistaiseksi)!

    Äänestä

Hei mummo !
et kerro, mikä käyttöjärjestelmä koneessasi on.
Yleensä kyseessä on virransäästötilan asetus.

Windows. käyttöjärjestelmissä, esim. Vista, XP, W 7 on käynnistysnappulan vieressä kolme vaihtoehtoa: lukitse, sammuta, horrostila.
Horrostilaisena kone kuluttaa virtaa, itse käyttis siirtyy lepotilaan, josta toipuu uudelleen siihen tilaan, jossa oli ennen horrostamista.Kone ei siis kokonaan sammu, eikä tuolla asetuksella ole tarkoituskaan.

sammuta-asetusta hiirellä klikkaamalla kone sammuu siis kokonaan, ja vaatii uuden käynnistyksen salasanoineen.

Lukitse- tilassa kone voi olla liitettynä nettiin,mutta kukaan muu ei pääse käyttämään konettasi, esim , jos kissa vaeltaa pöydällä, tuo tila suojaa konetta tassunäppäilyistä. Tässäkin tilassa virtaa siis kuluu ja tarvitaan salasana.

Missään tapauksessa koko käyttöjärjestelmää ei pidä asentaa tuollaisen takia uudelleen.
Tutustu mieluummin Ohje ja tuki- kohtaan, jossa nuo vaihtoehdot tulevat helposti tutuiksi.

Äänestä
  • tarkemmin lukiessa ilmoitathan sinä, pahus, kun en huomannut.

    ehdotan, että vähennät joitain virustorjuntaohjelmia, yleensä päällekkäiset järjestelmät aiheuttavat ristiriitoja, ja kone menee jumiin.
    Yksi virustorjunta kerrallaan pyörimässä, yksi malware-ohjelma, jolla säännöllinen tarkastus, se riittää loistavasti.

    Avast riittävä suoja netissä pyörimiseen, jos windowsin palomuurit ja päivitykset toimivat automaattisesti.
    Turhat päällekkäisyydet siis pois.

    Sori tuosta että et ilmoita käyttistä ym.
    Katsoin samaan aikaan toista samanlaista viestiä toisessa ikkunassa, niin kävi klassiset, vastasin väärään viestiin oikealla vastauksella tai toisinpäin = )

    Siis ne päällekkäiset malwaret ja virustorjunnat pois käytöstä, niin taas pelittää.

    Äänestä

korjataas vähän käyttäjä X:n viestiä eli Malwarebytes' Anti-Malware ja Super AntiSpyware voi olla samaan aikaan koneella,ne eivät voi vaikuttaa tuohon ongelmaasi.
Zone alarm on siis palomuurina ja avast virusturvana,niitä ei kannata poistaa,jos windowsin oma palomuuri on päällä niin se kannattaa ottaa pois käytöstä,kahta palomuuria tai virusturvaa ei pidä olla samalla koneella käynnissä.

ja itse asiaan,konetta ei pidä sammuttaa virta napista vaan aina käynnistä kuvakkeen alta sammuta napista,syy miksi koneesi käynnisty itsestään uudestaan epäilen että kone asensi päivityksiä ja kun sammutit sen niin päivityksen asennus oli kesken ja jotta kone saa asennettua päivitykset se käynnistää itsensä uudestaan,toinen vaihto ehto on sit toi edellä mainittu että olet laittanut sen lepo tai horros tilaan,mitä käyttäjä X ehdottikin.
päivitykset kannattaa aina asentaa ja pitää ajan tasalla,päivitykset voit tarkistaa käynnistys namiskan alta->kaikki ohjelmat->windows update

Äänestä

voit myös tarkistaa mitä se sammuta nappi tekee sitä painaessa klikkaamalla hiiren oikealla käynnistys kuvaketta näytön vasemmassa alareunassa ja valitsemalla ominaisuudet,siellä pitäis olla käynnistä valikko välilehden alla se virtapainikkeen toiminta,pääset muuttamaan sitä myös menemällä ->ohjauspaneeli->laitteisto ja äänet->muuta virtapainikkeiden toimintaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mummo kirjoitti:

Paha tapa ollut jättää läppäri lepotilaan koko yöksi. Joskus ei sammuta komento ole sulkenut konetta. Tänään suljin koneen painamalla katkaisijasta-kaikki avatut www. ohjelmat jäivät auki. Muutaman tunnin kuluttua huomasin tietokoneen olevan auki. Suljin sen uudestaan samalla tavalla ja 10 min kuluttua tietokone oli taas auki. Suljin kaikki avoimet sivustot ja suljin asianmukaisesti sammuta komennolla. Taas kymmenen minuutin kuluttua tietokone oli auki.

Läppäri Hp (jotakin) ostettu joulukuussa 2006. Käyttöjörjestelmä Windows Vista ajettiin uudestaan sisään marraskuussa 2010.
Käytössä Zone Alarm ilmaispalomuuri, Avast Antivirus ilm., Super AntiSpyware free ja Malwarebytes Antimalware.

Olen ilmeisesti joskus hölmöyttäni rekisteröitynyt Terve.fi-sivustoille. Sain ilmoituksen sivuston ylläpitäjältä uusittavista salasanoista, joten kuulun mahdollisesti 70000 kaappauksen uhrin joukkoon.

Salasanani olen uusinut kahdesti viimeisen 3 viikon aikana.

Voiko ylläolevilla asioilla olla merkitystä itsestäänkäynnistymiseen?
Taasko käyttöjärjestelmä uusiksi?

kysyy Tietämätön 70 v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu