Ollaan ihmetelty jo useampi vuosi vaikeutta saada lupaa ilveksen metsästykseen.
Alueemme on suomen runsaamman ilveskannan alueella ja olemme hakeneet pyyntilupaa jo vuosia tuloksetta.
Milloin on vähän pentue havaintoja milloin liian vähän aikuisia toisinaan on liian vähän metsästys aluetta ja vaikka otimme naapuri seuran mukaan tämän vuotiseen anomukseen ja aluetta olisi riittävästi tuli edelleen kieltävä päätös luvasta muka liian pienen metsästysalueen takia. Ottaen huomioon että ympärillä olevat seurueet saavat kyllä pari lupaa joka vuosi vaikka pyyntialueella ei enään ole eroja naapuriin.
Ilvekset ovat syöneet maanomistajien kissoja välillä jopa niin röyhkeästi että pitävät "passipaikkaa" keskellä päivää talojen pihoilla kytäten lemmikkejä.
Kauris ja peura kanta alueellamme on romahtanut kun alkuun saimme ruokinnalla hyviä tuloksia niiden osalta nyt on ollut pakko lopettaa talviruokinta ja päätös tähän tehtiin jo pari vuotta sitten koska ruokinta oli ilvesten ruokapöytä.
Pien sorkkaeläimet tapettiin ruokinnan viereen.
Nyt alueella esiintyy lähes ainoastaan sorkkaeläimistä hirveä.
Talvisilla jänisjahdeilla ajokoirien edessä tulee melkein joka toinen viikonloppu ilveksiä passiin ja pienillä alueilla on parhaillaan ollut seitsemää ilvestä motissa jänisjahti päivänä.
Kuinka pitkälle petohyysäyksen pitää mennä kun täältä ilveksen tärkein saalis kauris ja peura on hävitetty niiden toimesta täysin ja kissat ovat siirtyneet jäniksiin ja kanalintuihin.
Pitääkö luvan saantiin olla hyvä suhde lähi rhy.n, piirien yms päättäjiin vai millä ihmeellä lupia voi saada?
Totesimme pyyntilupien haun nyt niin vaikeaksi että päätimme vastedes olla ilmoittamatta kaikki vahingot ja havainnot eteenpäin koska työ mitä niiden eteen on tehty on ollut joka vuosi turhaa.
Tämä ei ainakaan edesauta luvan saantiin mutta emmepä enään käytä aikaa ja rahaa edes sen yhden luvan hakemiseen. Kai taudit ja luonto tulee joskus vastaan yli suureen petokantaankin.
Ilveksen pyynti luvat??
2
260
Vastaukset
- Kamalaa on,
kun ilveksiä on enemmän kuin muuta riistaa yhteensä. Koskahan ne rupeavat syömään toisiaan?
Sinänsä, aivan hauska tarina.- Ympäri käydään....
No eipähän tuo petopaljous teitä viherhippiäisiä kiinnosta. Tottakai petoja pitää olla enemmän kun saaliita koska ne syövät näinollen enemmän metsästäjille mahd tulevaa saalista. Ei myöskään hippiäisiä kiinnosta maailmanlaajuisesti uhanalainen metsäpeurakaan vaan nekin oltaisiin valmiita syöttämään maailmanlaajuisesti yleisimmille susille ja karhuille. Jos ei ne niitä syö niin käy pian niin että metsästäjät verottavat suurta metsäpeura kantaa. Tuo viha metsästystä kohtaan on niin uskomattoman huvittavaa että:) Elukat ollaan valmiita sen takia hävittämään ylisuuren petokannan suihin ettei niitä VAIN METSÄSTETTÄISI.
Olette työ pöljiä!!!
Kysyppä itseltäsi mitä lihansyöjä syö jos ei ole lihaa syötäväksi. Ehkäpä pahimman tilanteen tullen toisiaan ja rohkeus hyökätä myös immeisen kimppuun kasvaa. Mene sanomaan sudelle että pure porkkanaa niin mekin teemme kun se on "globaalisesti ajatellen ympäristöystävällisempää ja inhimillisempää" Salli mun nauraa:))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu553972Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti182601- 1382563
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett151993- 161466
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731347- 1061344
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1541057- 931037
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon21998