Ei tule menestymään Euroopassa

Nyt voi jo sanoa varmasti. Single jo näytti suunnan, joka on alaspäin.jyrkästi.

Saksa jo menetetty, samoin itä-eurooppa...

Jäänee wissyn viimeiseksi tekeleeksi. Toivottavasti eivät tuhlaa kaikkia rahoja kassasta siihen Tuomas-elokuvaan.
38365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

suoraan sanottuna täysi paska. Ja se mitä olen levystä kommenttaja nähnyt, niin suurin osa kuulijoista on tyytymättömiä levyn antiin.
'

Sekalainen kyhäelmä puuduttavia biisejä, joissa Holopainen toistaa vanhoja ideoitaan. Metallia ei enää nimeksikään.

Äänestä

Te ootte sairaita. Ihme peeloja jauhamassa samaa paskaa täällä tunti toisensa jälkeen.
Mitä V ****a te sitten oikeen teette, jos vaikka levy olisikin viimenen?
Millä täytätte tyhjiön päässänne?

Kantanne on tullut täysin (ylitsepursuavan) selväksi, voitte poistua.

Toitotatte päänne sisäistä paskaa täällä totuutena, raivostuttavaa on.

Äänestä

näyttää olevan nimimerkki "jooh-" jonka teksti on täysin ala-arvoista ja kakaramaista kiukuttelua. Jos et osaa keskustella sivistyneesti, niin voit poistua takavasemmalle.

Äänestä

Juu sama " asiantuntijainen "1.12.2011 21:49 kirjoitta kaikki

Kyllä on häiskä sekaisin helpottaisi jo , mutta eihän sitä voi koska jokainen positiivinen viesti on torpattava vähin kolmella trollilla.

Äänestä

Suurin osa näkemistäni arvioista ovat olleet ylistäviä. Harvassa ovat ne, jotka eivät pidä tästä levystä. Suomessakin myynyt jo tuplaplatinaa ja triplaa lähestytään.

Levy tulee menestymään Euroopassa ja maailmalla.

Solitude_man77

Äänestä

Tämä levy on erikoinen.. Jännittävä kokonaisuus, aluksi en tykännyt muista kuin Storytimestä, mutta pian huomasin Taikatalven ja kolme muutakin loistoraitaa. Ja loputkin pääsevät korvakäytävien kautta hiljalleen sinne harmaan (aivo)massan sekaan. Hieno ja erikoinen levy!

Äänestä

Hiljaista on. Missä viipyvät uutiset listasijoituksista Euroopassa, heheheheh, floppi se on.

Äänestä

haukkuvat levyn ja faneistakin yli puolet.

Äänestä

Ööh, johtuisiko siitä että levy tuli muualla Euroopassa myöhemmin myyntiin kuin Suomessa ja Ruotsissa?

Muuten, sijoitus Suomessa 1. ja Ruotsissa 3.

Äänestä
  • pikku fani ylistämässä rakkaan naapurimaan Ruotsin mainiota listamenestystä.

    Hyvä pidä tuo , siitä kannattaa olla ylpeä. Nyt voit käydä kertomassa tuon iskälles myös :)

    Äänestä

mitähän arvosteluja lienet lukenut....? Itse lueskelin eilen YLISTÄVIÄ arvosteluja levystä niin Saksasta ,Tsekistä ,Italiasta ja Ranskasta ; kuin myös Englannista ja Usasta.
Suomesta nyt puhumattakaan.
Imaginaerum on todettu mestariteokseksi vähän joka puolella maailmaa.

Niin että täällä on ihan turha provoilla.

Älä sinä yritä puhua täällä fanien suulla,kun et selvästikään sellainen ole ,
ME TODELLISET FANIT JUMALOIMME SITÄ LEVYÄ !

Äänestä
  • "mitähän arvosteluja lienet lukenut....? Itse lueskelin eilen YLISTÄVIÄ arvosteluja levystä niin Saksasta ,Tsekistä ,Italiasta ja Ranskasta ; kuin myös Englannista ja Usasta."


    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    "Suomesta nyt puhumattakaan."

    No tästä saat vain yhden hymiön koska jotkut umpiluupäät ihan tosissaan ylistävät bändiä Suomessa.. mutta sekin on vain siksi että Nightwish on ainut iso juttu Suomessa LOL
    :D

    Äänestä

Feanor-trolli se täällä taas kahjoilee ja haukkuu epätoivon vimmalla Imaginaerumia ja Nightwishia. Tietenkin Imaginaerumista on arvosteluja, jossa arvostelija ei pidä siitä, mutta löytyy myös paljon arvosteluja, missä levyä pidetään hyvänä, osa pitää sitä suorastaan loistavana.
Jotkut Imaginaerumin lyttääjät ovat Tarja-faneja tai klassisen laulutyylin suosijia, osa lyttääjistä on metallipuristeja. Imaginaerum on sen verran erikoinen ja genren rajat ylittävä levy, että kaipa siinä on osalle kuulijoista sulattelemista. Toisaalta erikoisuus ja monipuolisuus on myös vahvuus. Tällainen levy sekä tuleva elokuva varmaan houkuttelee kuulijoita ja katsojoita myös ahtaan genren ulkopuolelta.

Äänestä

Nuoleskelijat jo kovin huolissaan, missä listasijoitukset ?

Äänestä
  • nightwish Suomi ykkönen. Jaa Tarjan levy ei tainnut näkyä listalla.

    Äänestä

  • Kannattaa ottaa huomioon myös se mitä aikaa vuodesta myös vietetään. Se vaikuttaa aika paljon siihen millaisia levyjä ihmiset ostavat.

    Äänestä

  • looooo kirjoitti:

    nightwish Suomi ykkönen. Jaa Tarjan levy ei tainnut näkyä listalla.

    Voi hyvä ihme. Eka kaupat osti levyä sen verran että päätyi listaykköseksi.

    Ikävä palauttaa sekopää fani karuun todellisuuteen.

    Äänestä

  • loloolooo kirjoitti:

    Voi hyvä ihme. Eka kaupat osti levyä sen verran että päätyi listaykköseksi.

    Ikävä palauttaa sekopää fani karuun todellisuuteen.

    Mutta kaupat eivät ostaneet Tarjan levyä niin, että olisi listalle päässyt? Mistä lienee kertoo se?

    Äänestä

Levy on bändin isoin floppi suhteessa projektiin pistettyihin rahoin...

Saksassa on juuri EILEN julkaistu uusi albumilista ja levy EI OLE listalla. Tämä tarkoittaa, että

a) platinat ym. voi unohtaa

b) levy ei tule koskaan nousemaan TOP 10 sisään Saksassa.

Vertailun vuoksi "Once" meni Saksassa suoraan ykköseksi ja oli top kympissä helvetin monta viikkoa.

Levy on flopannut myös Belgiassa, Hollannissa ja Ranskassa aikaisempaan tuotantoon nähden.

Voi tulla Holopaisella oikeasti vielä leffa levy kalliiksi.

Äänestä
  • Älkäähän hätiköikö, levy aukeaa hiljalleen kuulijoilleen ja tulee myymään vielä paljon. Ei kahdessa viikossa kerkeä ihmeitä tapahtua.... kummaa hosottamista....

    Äänestä

  • Mitä minä tuosta Saksan listalta katsoin niin listauutuudet (esim. TheBossHossin ja Adelen) on julkaistu 25.11. eli viikko ennen Nw:n levyä. Voiko olla, että NW:n mahdollinen listasijoitus Saksassa näkyisi vasta ensi viikon listalla? Voin olla tietysti väärässäkin, en tiedä, miten Saksan lista päivitetään.

    http://www.mix1.de/charts/longplaycharts.htm

    Ainakin iTunesin rock-listalla Imaginaerumin molemmat versiot ovat keikkuneet kaikkien Euroopan maiden listojen kärkipäässä, joten on sitä ainakin jotkut ostaneet...

    Äänestä

  • P kirjoitti:

    Mitä minä tuosta Saksan listalta katsoin niin listauutuudet (esim. TheBossHossin ja Adelen) on julkaistu 25.11. eli viikko ennen Nw:n levyä. Voiko olla, että NW:n mahdollinen listasijoitus Saksassa näkyisi vasta ensi viikon listalla? Voin olla tietysti väärässäkin, en tiedä, miten Saksan lista päivitetään.

    http://www.mix1.de/charts/longplaycharts.htm

    Ainakin iTunesin rock-listalla Imaginaerumin molemmat versiot ovat keikkuneet kaikkien Euroopan maiden listojen kärkipäässä, joten on sitä ainakin jotkut ostaneet...

    Itunes vähän eri asia kun jonkun maan isoimman listan kärkisijalle pääseminen..

    Äänestä

Adelen levy on kyllä julkaistu viime tammikuussa ;)

Äänestä
  • Tarkoitan tuota Adele: Live at the Royal Albert Hall, joka on Saksan listalla nro 5. Julkaisu listan mukaan 25.11.

    Tottakai iTunes on eri asia, mutta antanee kuitenkin kuvaa, onko joku levy mennyt kaupaksi vai ei. Samat levyt siellä kärkipäässä on kuin virallisellakin listalla.

    Äänestä

Yöwissyn taru on ohi ja oikeutetusti, Taapen bändihän se oli.

Äänestä
  • Ei tuo Tarjankaan menestys niin päätä huimaa. Uusi dvd meni Suomen listalla vasta seitsemänneksi. Eikä uusin levykään listan kärkipäätä hätytellyt.

    Äänestä

  • Z kirjoitti:

    Ei tuo Tarjankaan menestys niin päätä huimaa. Uusi dvd meni Suomen listalla vasta seitsemänneksi. Eikä uusin levykään listan kärkipäätä hätytellyt.

    Jos kysymyksessä on pelkkä joulu DVD niin ihan hyvä sijoitus.


    WLB meni taas Saksassa sijalle #4 , ei todellakaan huonosti tuonkaltaiselta musiikilta.

    Äänestä

Levyhän on menestynyt Euroopassa, nimittäin RUOTSISSA :)

Äänestä
  • Käykö kauppa sen yhden biisin abbailun vuoksi?

    Äänestä

"Käykö kauppa sen yhden biisin abbailun vuoksi?"

Ei näytä käyvän

Storytimen Saksan sijoitukset:

Viikko 1: #39

Viikko 2: #93,

Viikko 3: Ei näy listoilla

Äänestä

Imaginaerum on kolmantena UK Top 40 Rock Albums -listalla.
http://www.bbc.co.uk/radio1/chart/rockalbums

Varmasti te asiantuntijat kohta kerrotte, miksi juuri tuo lista ei kerro mistään mitään ja sijoitus on täysin arvoton, mutta minua ei juuri kiinnosta. Imaginaerum on tuonut minun elämääni enemmän iloa kuin mikään muu levy koskaan. Suosittelen!

Äänestä
  • Kultaseni :), brittien rock-listan sijoitukset eivät tosiaankaan kerro mitään. Et ehkä ymmärrä asiaa ja intohimoisena Tuomaksen bändärinä haluat kuvitella kaikennäköistä, joten en moiti sinua.

    Sen sijaan katsomani Hollannin, Belgian ja Sveitsin listasijoitukset kertovat kaiken. Saksakin tärkeänä alueena näyttää nyt huonolta. Itse Imaginaerumin omistavana en voi kuin ihmetellä sitä musikaalisuuden ja tyylitajun puutetta, joka nyky-NW:n bändäreiltä löytyy. Paras albumi?! Heh..

    Äänestä

  • hkjjikin kirjoitti:

    Kultaseni :), brittien rock-listan sijoitukset eivät tosiaankaan kerro mitään. Et ehkä ymmärrä asiaa ja intohimoisena Tuomaksen bändärinä haluat kuvitella kaikennäköistä, joten en moiti sinua.

    Sen sijaan katsomani Hollannin, Belgian ja Sveitsin listasijoitukset kertovat kaiken. Saksakin tärkeänä alueena näyttää nyt huonolta. Itse Imaginaerumin omistavana en voi kuin ihmetellä sitä musikaalisuuden ja tyylitajun puutetta, joka nyky-NW:n bändäreiltä löytyy. Paras albumi?! Heh..

    Muruseni! Et arvaakaan, kuinka paljon päivääni piristi ajatuskin siitä, että joku luulee minua bändäriksi! Olen nimittäin koko ikäni ollut asiallinen ja tunnollinen ihminen, enkä ole koskaan osannut fanittaa mitään, kun se on tuntunut niin lapselliselta... Näköjään alan vanhemmiten oppia ottamaan rennommin!

    En kyllä nytkään osaa suhtautua mitenkään intohimoisesti levyn tekijöihin, arvostan vain heidän musiikkiaan. Imaginaerum ei ole mitään helppoa kertakäyttömusiikkia, joka laitetaan taustalle kun tiskataan astioita, vaan se vaatii kuulijaltakin jotain: keskittymistä, sanoituksiin tutustumista, avointa mieltä jne. Ehkä juuri siksi se herättää joissakin ihmisissä niin voimakasta vastustusta.

    Äänestä

Tuohan on jotain karppiatri pappa "bandärinä" heittämässä käytetyt alkkarinsa Tuomaksen naamalle heh heh!

Äänestä
  • Kyllä sulla taas irtoo, täytyypä myöntää.

    Äänestä

  • UPDATE_9817932 kirjoitti:

    Kyllä sulla taas irtoo, täytyypä myöntää.

    karppiatri eiku oldbass nonyt:)

    Mites muuten Nightwishin myynti viime aikoina?

    :)

    Äänestä

Albumi on Iso-Britannian SILLÄ VIRALLISELLA albumilistalla sijalle 69.

Ko. sijalle pääsee nykypäivänä täysin mitättömällä myynnillä.

Äänestä

Äläs nyt ala taas nimittelemään. Huvittaa vaan tuo teidän lovestoriinne. kestänyt jo varmaan yhden sukupolven ajan. Pitkää ikää vain liitolle toivotan. Pitkäliitto yleensä vaatii kummankinpuolista uskollisuutta ja ymmärrystä. Heh
Minua ei juuri pätkääkään kiinnosta kuika paljon myyvät. Kuuntelen mielummin musiikkia, kuin myyntilukuja, yleensä. Riittävästi ainakin on näemmä "painettu", että sain omani aikanaan kotiutettua. Olen monasti jo kuunnellutkin ja arvioni on että...no, on tullut jo sanotuksikin. Voisinhan tietty tehdä tarkemman analyysin, jos... , tai empä taida ny jaksaa. Ehkä joskus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiantuntijainen kirjoitti:

Nyt voi jo sanoa varmasti. Single jo näytti suunnan, joka on alaspäin.jyrkästi.

Saksa jo menetetty, samoin itä-eurooppa...

Jäänee wissyn viimeiseksi tekeleeksi. Toivottavasti eivät tuhlaa kaikkia rahoja kassasta siihen Tuomas-elokuvaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu