6kk vauva ei keskity loruihin

Hei, miten teidän samanikäiset 6kk vauvat jaksaa keskittyä loruihin ja leikkeihin ja lukemiseen? Meillä tyttö ei piittaa mitään loruttelusta ja lukemisesta, vetää vaan kirjoja suuhun ja kun yritän lorutella niin ei mitään reaktiota, vaan touhuaa omiaan :( Samanlaisia kenelläkään?
6262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä nelikuinen kyllä kuuntelee silmät säihkyen loruja ja lauluja, ja varsinkin jos loruun liittyy joku leikki (käsien veivausta, taputtelua tms.) niin jaksaa kyllä. Kirjoja luettaessa haroo käsillä kuvia ja kiskoo kirjaa suuhun, mutta kuunteleekin. Mut toisaalta kyllähän meistä aikuisistakin osa tykkää lukemisesta ja osa vauhdikkaammista jutuista, meidän neitillä taas alkaa nopeasti leuka väpättää jos kovasti hyppyytetään tai heijataan. Ja tiedä, minne tuonkin keskittymiskyky katoaan kunhan keksii miten itse pääsee liikkeelle :)

Äänestä

Meidän 10 kk ikäinen neitimme ei osoita vieläkään mitään mielenkiintoa lukemista tai loruttelua kohtaan. Tutkii kyllä kirjoja itse sivuja kääntelemällä ja "lukee" lehtiä repimällä niitä, mutta jos yritän ruveta lukemaan hänelle, hän mönkii tai pyristelee karkuun omille teilleen. Neuvolasta sanottiin, ettei välttämättä onnistukaan ennen vuoden ikää. Kysyin nimittäin tuosta samasta asiasta, kun vauva oli 8 kk.

Äänestä

ihan sama meininki ku edellisellä ja ikäkin sama 10kk. nyt pikkasen aikaa jaksaa keskittyä, mut en kyllä meinaa tuollasesta asiasta stressiä ottaa!!

Äänestä

Juu ei meilläkään 10 kk vanha neiti jaksa loruihin keksittyä. On parempaa tekemistä :oD.

Tuttuja lauluja kuitenkin jo kuuntelee. Esim. Jänis istui maassa ja Hämähämähäkki... tuollaisia lyhyitä lauluja. Tai siis onhan niissä jatkosäkeet mutta ne ekat säkeet jaksaa kuunnella.

Äänestä

Kiitos kommenteista :) Eli ehkä vaan sit odottelen sitä vuoden ikää ;)

Äänestä

Sanoinkin johonkin toiseen tuon että kun oli nuorena piilotettuna viinapullo jonnekin luokkaretkeä varten, vauva huomannut sen ja lähtenyt tutkimaan mitä poikien salaisuuksia siellä on.

Kannattaa laittaa lattialle jos osaa mennä eteenpäin oppii nopeasti sitten. Jos on tilaa missä mönkiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lkk,ll kirjoitti:

Hei, miten teidän samanikäiset 6kk vauvat jaksaa keskittyä loruihin ja leikkeihin ja lukemiseen? Meillä tyttö ei piittaa mitään loruttelusta ja lukemisesta, vetää vaan kirjoja suuhun ja kun yritän lorutella niin ei mitään reaktiota, vaan touhuaa omiaan :( Samanlaisia kenelläkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu