Noin viikon aikana on estetty pääsy sivulle ainakin 10x, ??
Olen lähettänyt ilmoituksia Suomi24 lle ja pyytänyt myös ilmoituksen johdosta selitystä mitä sääntöjenvastaista olen tehnyt että osaan lopettaa ;-DDDD
Vastauksia ei tule mutta tänäkin aamuna oli jo esto.
Tämä on joltain aivan tahallista, tahattomaksi en voi sanoa, muttei voi olla niin etten saa ylläpidolta selitystä.
Nyt olen oppinut itsekin selviytymään tuosta estosta kuten eilen illallakin!
Halvat on sairaan huvit sitä ei liene kieltäminen.
Eilenkään en ollut palstalla kuin yhden vastauksen verran ja jo ennen klo 21 oli mentävä nukkumaan.
Olen lähettänyt ilmoituksia Suomi24 lle ja pyytänyt myös ilmoituksen johdosta selitystä mitä sääntöjenvastaista olen tehnyt että osaan lopettaa ;-DDDD
Vastauksia ei tule mutta tänäkin aamuna oli jo esto.
Tämä on joltain aivan tahallista, tahattomaksi en voi sanoa, muttei voi olla niin etten saa ylläpidolta selitystä.
Nyt olen oppinut itsekin selviytymään tuosta estosta kuten eilen illallakin!
Halvat on sairaan huvit sitä ei liene kieltäminen.
Eilenkään en ollut palstalla kuin yhden vastauksen verran ja jo ennen klo 21 oli mentävä nukkumaan.
Vastaukset 42
Vanhimmat
En ollenkaan usko, että palstalla olisi henkilö, joka tekee tuollaisia estoja. Minuakin olet suoraan syyllistänyt moisesta, aiheetta syyllistämyt.
Ylläpito kyllä tekee ymmärtääkseni estot ja ryhtyy muihinkin tarpeellisiin toimenpiteisiin asioiden selvittämiseksi.
Ikäänkuiin hienoutena on palstalla nimimerkkejä, jotka tunnistaa tähdest* tai tuskin näkyvästä heittomerkis'tä. Ekäpä ei rekisteröityneiden nimimerkkien touhuja tarkkaillaan.
Haluamaansa nimimerkkiä voi turvallisimmin käyttää, ikäänkuin sitoutua jos rekisteröityy. Itselläni on kaikki tärkeät tiedot itsestäni ja muualla tarkemmat kuin osaamme kuvitella.
Ekäpä ei rekisteröityneiden nimimerkkien touhuja tarkkaillaan,
Mitähän tämä lause tarkoittaa? Ei se kyllä ollut selvitys kukkahameen ihmettelyyn.
Melkoisellakin varmuudella voi otaksua, että joku on tehnyt valituksen kyseisestä nimimerkistä.
Kyseessä on nimenomaan joku paljon palstalle kirjoittava. Ei se sitä itse tänne tule tunnustamaan, vaan väittää päinvastaista.
Toivottavasti lukitus vapautuu pian.
Kyllähän minä toki kirjoitan palstalle, mutten ole täällä alinomaan.
Ainakin tämä moninikki on saanut jonkun hepulin kun tästä ilmoitin.
Siinähän uhoatte.
On vain niin että olen joutunut todella sairaan maalitauluksi, en juurikaan vastaa hänelle jos tunnen kirjoituksesta.
Mutta kun ei ole rekattu hänkään eikä käytä tunnistettua nimimerkkiä voi helposti uskotella ylläpitoon ne rivot juttunsa toisten (minun) kirjoittamaksi.
Oli miten tahansa, nuo 2 ensimmäistä vastausta ovat häneltä, ja siksipä väite että pilkkaan muita kirjoittajia on täysin tuulesta temmattu ja loppukin aivan puppua.
Se katleijan pannaaminen oli hakuammuntaa tai suoranainen harhautus.
Ei tieto ole vääristelyä, jos sitä jollakin on?
OLISIKO ALETTAVA SERIFFIKSI?? Ei se ole mahdottomuus. ;-DDD
Kysymys: Mieleeni tuli kysyä, onko niillä, joilla noita estoja on ollut, käytössään nettitikku eli mokkula.
Kun itselläni on kiinteä laajakaista, jossa signaali kulkee "karvan sisällä" kun taas tikusta signaali "lentää" avaruuteen, jossa on sanoinkuvaamatön signaalisotki.
Tuo esiintyminen Vale lääkärinä diaknosisoiden terveitä ihmisiä on sellaisenssn rikos ja tuomittava. Voit yrittää Seriffiksi, Voin tässä todeta ei mitääm mahdollisuuksia suosittelen kuitenkin yrittämistä. Voidaan sitten tutkia persoonaasi tarkemmin. Näyttäisi sinulla olevan vaikeuksia eroittaa oikeata ja väärää. Omaa ja vierasta..
Onhan minullakin olllut noita lyhytaikais katkoja joloin en ole palstalle pääsyt ja olen muistavinani että olenkin kirjoittanut jotain pientå sopimatonta ennen ennen noita katkoja,
Olen vain päätellyt olkoon sitten niin, menen muille sivuilla, eihän tämä suomi24 ole ainoa
Mitä turhista suremaan....
kukkahameen kannattaisi viedä asiansa samaan rikosilmoitukseen minkä texsanel on tehnyt. Hänen ilmotuksensa mukaan hänen rikosiömoitus on voimassa vuoden loppuun. Löytynee poliisin reristeristä." texsanel vastaan Paulingin presidentti sekoitus."
Onnea yritykselle.
"Presidentti sekoitus" on yksi noista Ajomies-x,Peer Gynt, Hajupoika, ym ym rekatuista nikeistä.
Olet pilkkaajista pahin
Älä viitsi "åokjbn" sekaantua asiaan joka menee yli hilseesi. Näetkin mörköj'ä kaikkialla jopa päiväs aikaankin.
Kävi ilmi vastaajan Laki ja oikeus tekstistä ja aiheesta, kuka on kaiken takana.
*kukkahame* kerro ihmeessä kuka on kaiken takana ? kaikkia meitä kiinnostaa.
Voisiko selaimen vaihto auttaa asiaa, oletko kokeillut? Onhan tuo häiritsevää, jos joku on päässyt koneellesi! Omituista on.
Minä vaihtaisin kaikki salasanani ennen selaimen vaihtoa. En kyllä ymmärrä nyt Ruuneperiä!
texsanellillä on vain omat perättömät ja järkyttävät väitteensä!
Kyllä minä tosissani uskoin, kun ilmoitit ottavasi yhteyttä viestintäalan viranomaiseen! Ja näin sen toivon valona ollessani myös häirikön jahtaama!
Nyt olen jo selviytynyt itse ohittamalla, ja poistoa pyytämällä rumat kommentit!
Toivottavasti asiat selviää!
taxiseteli, etpä taida ymmärtää paljon muutakaan Ruuneperi rehellisenä pesi kätensä ja korjasi väittämiäsi. Tämmöinen leski rouva hopisee mitä sattuu. Sopiikin parhaiten sinne hellan viereen yksinänsä nauramaan.
texsanell.
Ei selaimen vaihto auta tässä tapauksessa, Suomi24 ohjelma on ainoa jolta se esto tulee.
Olen kyllä jo aivan varma kuka tämän 'järjestää', vaikka syytön sihen olen jos tietoa ja taitoa on omiksi tarpeiksi.
Jos kadehtimalla jotain voittaa itselleen rauhan onhan sekin taito, muttei vakavasti otettava eikä yleismaailmallista patenttia voi hakea.
Ammattini vaati monesta asiasta pohjatiedon ja järki saneli loput, sillä jatkan en syytä tästä kuin yhtä ainoaa ihmistä palstalla ja se ei liene kenellekään salaisuus.
Aivan tyhjästä tuo teksti ei ilmesty aina eteeni jopa 2x päivässä.
Viesti yks selitteinen
Keskusteluihin osallistuminen on estetty sääntöjen vastaisen toiminnan vuoksi..
tulee punaisella asianomaisen ilkeilijän viestin jatkeeksi ja estää viestin eteenpäin lähtemisen....
aivan suomea:lle
Kyse on muusta, ei asiat aina noin yksinkertaisia ole tietotekniikassa, Tulihan joillekin veronpalautukse kaksinkertaisina tänään tileille.
Muistanet omat väitteesi!!
Ruuneperillä on hyvåt suhteet Ylläpitoon ja "muihinkin valtionelimiin"
Millä oikeudella tuollaisia kerrot?
Olen kyllä ollut yhteydessä Ylläpitoon ja Valtioneuvostoonkin jos tarvetta on. Ylläpito ei koskaan vastaa.
Toki muistan! Kysymys onkin oletko mahdollisesti itse unohtanut ilmoittaneesi palstalla ryhtyväsi toimenpiteisiin?
Sen perusteellahan minä sen mainitsin!
Ei suoraan yksi henkilö, mutta hänen toimestaan.
Onhan "hänellä" kuten Lululla kaksi mieltä!
Eilen oli esto palstalle pääsystä jälleen monta tuntia. Minulle tämä on sattunut kohdalle 4 kertaa tänä syksynä, viimeiset 2 viikon aikana. Kuuden vuoden aikana ennen ei ole tällaista tapahtunut. Tämä ajoittuu sivuston päivittämisen jälkeen, joka oli syyskuussa.
Joku muukin on valittanut tästä vaikeasta palstalle pääsystä kuin allekirjoittanut ja ”Kukkahame”. Joku systeemivika tässä on.
Tällaisen vastauksen olen ylläpidolta saanut. Itse tiedän hyllytyksen aiheettomaksi minkä vahvistaa myös saamani vastaus.
”Hyllytys keskustelupalstalta voi johtua siitä, että joku toinen on
rikkonut sääntöjä ja käyttänyt samaa IP-osoitetta. Kysymyksessä on
väliaikainen esto.
IP -osoitetta ei voi lainata vaan käytössä on vaihtuvat IP-osoitteet ja
nämä vaihtuvat ajoittain. Tarkkaa vaihtumisaikaa ei ole tiedossa”
Kyllä toivoisi tuon vian korjautuvan, muuten tulee lähtö.
Eipä ole tullut mitään tietoa ylläpidolta tuskin tuleekaan, eiväthän he pysty kaikille vastaamaan.
Keskustelupalstojakin lienee monta sataa ja siellä kävijöitä tuhansia.
Tällä viikolla on ollut 1 vrk kun estoa ei ole tullut.
Sain ohjeet miten sen voi kiertää ja niin teen!
Onpas vakavaa, oikein vapisuttaa....
Amatöörinä ajattelen, olisiko jokin häiriö suomi24:ssä. Olen monella eri palstalla juuri tällä viikolla lukenut moista. Kaikki ovat olleet tuttuja nikkejä, jotka eivät varmasti ilkeile, tai tee muuta sääntöjen vastaista.
Eräs oli tiedustellessaan saanut saman vastauksen, kuin minäkin sain vuosia sitten:
Samaa IP-numeroa käyttää usea talous, ja joku ilkeillessään bannaa muutkin.
Ainakin minulla IP numerot vaihtuvat päivän mittaan. Tänäänkin oli esto, mutta kun numero vaihtui esto poistui.
Nyt aion seurata minä numeron aikana esto ilmaantuu. Onko se aina sama numero, saapa nähdä. Katsotaan sitten, jos se selviää mitä tehdään.
Jos te olette liian hienostunutta porukkaa, jos ylläpito on kyllästyny teeskentelyyn, ylläpito tykkää enemmän suorapuheisuudesta ja rehellisyydestä toisia kohtaan.
ja paskanmarjat!
a
jaaa, joskus saa sen käsityksen ku lukee noita toisiaan kehuvien juttuja, sieltä tulee niin hienistunutta tekstiä ei voi kuin nauraa,
tekstit on kuin kilpalaulantaa kuka kauneita tekstiä saa aikaan. siinä tavalliset möllikät jää suuauki tuijottamaan mitähän tuohonki sanoisi.
En ole koskaan ajatellut tuota IP juttua ajatelleeksi,
Kertkaapa minulle mistä sen numeronsa näkee viestien vaihtuessa?
Viestien vaihtuessa minä en ainakaan näe koskaan mistään.
Omassa G-mailissani sen näen. Juuri katsoin, ja pitkän ajan kuluttua oli muuttunut, varmaan yli vuoden.
No enhän minä sanonut viesteistä ip:tä näkeväni. Silloin kun estoviesti "Keskusteluihin osallistuminen on estetty sääntöjen vastaisen toiminnan
vuoksi." ilmestyy viestiä lähettäessäni, menen KONEENI verkko- ja jakamiskeskukseeni katsomaan senhetkisen IP tunnukseni. Seuraan minkä tunnuksen aikana kielto on voimassa.
Ylläpidon vastaukset kieltoihmettelyihini:
Hei,
Kiitos yhteydenotostasi.
Hyllytys keskustelupalstalta voi johtua siitä, että joku toinen on rikkonut sääntöjä ja käyttänyt samaa IP-osoitetta. Kysymyksessä on väliaikainen esto.
Ystävällisin terveisin,
Suomi 24:n käyttäjätuki
Onko se sitten huonoa tuuria että vain minä ja Kukkahame saadaan jonkun kirjoituskiellon saaneen IP riesaksemme. Kummallinen sattuma???
Valitti tuolla joku kolmaskin tästä.
Pöksyt pois ja pyllistys peiliin. Sieltä sen numeron pitäisi näkyä.
" kaiken takana on nainen , niin ihanainen "
Ei ole nainen vaan tämä 10v. seriffinäkin ollut herrahenkilö. Noin siinä käy kun todellisuus hämärtyy ja luulot saavat vallan.
Pitääkö paikkansa ? Ei täällä ole kun yksi joka tunnustautuu, olisko se. Mutta 10 vuotta ?
Empä paljon käy muualla kuin tuolla yhdessä pirtissä.
Mutta sinne pääsy on ollut nytjo piiitkäään hankalaa;(
En tiedä mistä moinen johtuu ????????
Koetetaan näkyillä;)
Taas jo III keertaa kokeilen
Tämä ei ole IPstä kiinni, koska kaikkialle muualle pääsee, ainoastaan Suomi24 keskustelut ovat estetty.
En ole valmis vieläkään uskomaan mihinkään toisen käyttämään IP numeroon koska se on täysin mahdoton.
Esto on tehty Suomi24 keskusteluista, kokeilin Iltasanomien ja yhden aikakausilehden keskustelusivuja ei mitään estoja!!
Lankoliittymissä on omansa ja mokkuloissa langaton yhteys, kukaqan ei voi käyttää toisen iptä-.
Sen verran näyttää IP olla mukana tässä, kun olen tunnusta seurannut, kun tunnus vaihtui tänä iltanakin niin kieltoaika loppui.
Suomen tekniikasta tässä on kyse kuitenkin.
Olen tuosta nuorisopalstalta, 60
Minä ja monet muut olemme viime aikoina joutuneet "mustalle listalle" aivan ilman
syytä.
Kysyttäessä syytä ei Suomi24 ole osannut perustella mitenkään.
Yleensä parissa päivässä (joskus samana päivänä) on tilanne korjattu.
Kirjoitin virheitä mutta lukekaa oikein siis ilman virheitä