Miksi vaietaan?

1+14=?

Koiramme lehdessä n:o 9 oli Kennelliiton kurinpitolautakunnan päätöksissä mm mäyräkoirakasvattajaa koskeva asia. Jotenkin, ikävä kyllä, tuntuu että ko asia ei hetkauta laisinkaan kyseisen rodun kasvattajia ja harrastajia. Onko joku erityinen syy miksi tästä asiasta vaietaan?

4

380

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten niin...

      Miten niin vaietaan? Asiastahan oli aikanaan juttuja iltapäivälehtiä myöten eikä rodun kasvattajien ja harrastajien piireissä juuri muusta silloin puhuttukaan.

      • Kotona 3 mäykkyä

        Juuri näin. Kyllä "puskaadio" tiedotti nopeasti asiasta. Mäyräkoiranomistajat ovat hyvin valveutuneitakuin myös rodun kasvattajat. Valitettavasti tällaisiä tapauksia ilmenee vähän joka rodussa. Sanktioiden tulisi olla vaan PALJON ANKARAMMAT, mitä ne nykyisin ovat.


    • viiu

      mikäs se juttu oli koiramme -lehdessä? itselle ei tule lehteä ja olen kahden mäyräkoiran omistaja. vähän jos saisi valaistusta :)

      • mäykkyjengi

        Ei minullekaan tule vielä Koiramme-lehteä, mutta se taopaus lienee Itä-Helsingissä asuvasta kääpiömäykkyjen kasvattajasta.
        Naiselta läytyi ensimmäisessä tarkastuksessa n. 50 koiraa. Olivat häkeissä. Sai varoituksen ja kk myöhemmin naisella oli jo 56 (osa pentuja)koiraa, jolloin osa koirista "takavarikoitiin". Jos en ihan väärin muista niin kolmannella kerralla lähti sitten kaikki koirat.
        Ko. naisen kennelistä lähti maailmalle kieltämättä upeitakin koiria, mutta niiden olot olivat niin surkean ahtaat. Välipentueita teetti(ei rekisteröityjä) nartuilla (rikottiin Kennelliiton ohjeet liian tiheästä pennuttamisesta) Nainen asui(ja asunee edelleen) omakotitalossa, mutta ajatelkaa 56 koiraa!! Kaikki koirat taisivat saada hyvät uudet kodit.
        Näitä pentutehtailijoita on pesiytyneenä vähän kaikissa roduissa.
        Tosi INHOTTAVA ILMIÖ, josta tulisi päästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      400
      1664
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1081
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1045
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      770
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      659
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe