Mulla on 4x40w auto radio
Paljon voi kytkeä kajareita yhteen kanavaan?
Sryy tämmönen tyhmä kysymys.
Paljon voi kytkeä kajareita yhteen kanavaan?
Sryy tämmönen tyhmä kysymys.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toi 40 W on huippu teho radiossa yhteen kanavaan joka ei yleensä ole edes noin kova mutta tärkeintä on tietää rms teho eli jatkuva tehon anto, löytyy yleensä radion teknisistä tiedoista sillä lukemalla teet enemmän ja siitä tiedät minkä tehonkestoiset kaijuttimet voit laittaa ja yleensä yksi per kanava.
Siis jos laittaa kaiuttimia sarjaan niin monta kajaria voi laittaa per kanava?
Vaikuttaako ne ohmit niissä kajareissa?
Jos laittaa monta kajaria yht kanavaan kärähtääkö radio?
Ei noin voi laskea, pelkästään ohmimääriä, kun vaikuttaa siinä jakosuotimen impedanssit myös, mutta jos halvalla haluat subwooferin kelan: noin 30uH, niin näitä löytyy vanhoista tietokoneiden teholähteistä :)
Sopii justiin hyvin ja noin 350-500W sitten kestävät jakosuotimena, kuin muutenkin, purat vaan irti.
Yleensä ovat ehjiä.
Kysymyksesi ei ole lainkaan tyhmä.
Yleinen periaate: yksi kaiutin yhteen kanavaan, kaiuttimen impedanssin (=vaihtovirtavastuksen), tulee olla sama kuin vahvistimelle ilmoitettu impedanssi, tällöin vahvistimesta siirtyy maksimimäärä tehoa kaiuttimeen, kaiuttimen tulee kestää vahvistimen antama maksimiteho.
Impedanssin mittayksikkö on ohmi.
Jos kauttimia kytketään rinnan samaan kanavaan, vahvistinta kuormittava impedanssi laskee ja vahvistin saattaa ylikuormittua.
Jos kaiuttimia kytketään sarjaan samaan kanavaan impedanssi kasvaa ja kaiuttimiin siirtyvä teho laskee, sähköiset piirit kyllä kestävät.
Tällä paljon lisää kaiuttimista:
http://www.epanorama.net/faq/sfnet.harrastus.audio video/kaiuttimet.html
http://fi.gosupermodel.com/tscinv/1znt1FQRGGjx2mQv