Vatsahaava nuorella?

nainen_93

Noin 11 kuukautta sitten aloin laihtua täysin tahattomasti sekä samaan aikaan alkoivat järjettömät närästykset esim. suklaan, hunajan, muun liian makean, liian mausteisen ruuan tai valkosipulin syömisen yhteydessä. Painoa on pudonnu noin 15 kiloa ja närästys tulee koko ajan herkemmin ja voimakkaammin.

Pari päivää sitten nousi yhtäkkiä hieman lämpöä ilman minkäänlaista flunssaa. Yritin väkisin syödä jukurttia, joka tuli alakautta saman tien ulos pelkkänä mustana nesteenä. Samanlaista on ollut nyt pari päivää eikä minkäänlaista helpostu ole välillä ollut. Kuukausi sitten minulla oli lievä keuhkokuume ja vasen kylki oli samalla tavalla laajemmalta alueelta kipeänä kuin silloin keuhkokuumeessa.
Myös närästys on sisustaa polttavaa tuskaa ja suuhun nousee polttavaa nestettä.

Olen aina ollut kova stressaamaan ja viimeisen parin vuoden aikana olen stressannut itselleni liki sydänkohtauksen. Saman ajan myös närästäminen on yltynyt.

Olen siis perusterve 18-vuotias nainen. Voisiko tämä olla todella vatsahaava tai ?vatsakatarria?

2

2433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samanlaista minulla

      Ei ollenkaan mahdotonta ! Ja jos kerran se jogurttikin tuli niin vaihdilla ja vielä MUSTANA nesteenä ulos niin kannattaa mennä saman tien lääkäriin..
      Itselläni on ahdistuneisuushäiriö ja olen kanssa kova stressaamaan... Hieman samanlaisia oireita ollu itsellä, pahaa oloa ylävatsalla, röyhtäyttää, välillä nousee hapan maku suuhun, palan tunne kurkussa, polttelua rintalastan takana ja tuntuu kuin ruoka jäisi rintalastan taakse "jumiin". Tämä kaikki alkoi puoli vuotta sitten kun yksi perheenjäsenistämme kuoli ja pian sen jälkeen tulin pahaan "vatsatautiin" tai niin kaikki ainakin luulivat. Silloin röyhtäily oli jatkuvaa, vatsassa kiersi, kaikka ruoka teki pahaa ja yhtenä iltana kuume nousi 39 ilman mitään flunssan oireita (en kuitenkaan oksentanut kertaakaan ja ripuloin vain kerran viikon aikana)... Olin tästä sillon lääkärissä ja sain kuurin somac-lääkettä ja sen jälkeen olen käynyt psykologilla ahdistuneisuushäirön ja fobioideni takia.. Oireita minulla on siis jatkuvasti mutta välillä on parempia päiviä välissä.. Tuota somacia olen syönyt kolme kuuria ja se tuntuu aina välillä auttavan. Psykologinikin sanoi että olisi hyvä syödä jotakin mahansuoja-ainetta jotta jatkuva stressi ei johtaisi mihinkään mahatulehdukseen..

      P.S olen myös 18 v :)

    • Anonyymi

      Entäs nykyään ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4568
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3493
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2093
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      106
      1307
    Aihe