Saako Eurosportin näkymään jotenkin kaapelissa ilman kuukausimaksuja ja jonkin kanavapakettihässäkän hommaamista?
Eurosport
8
211
Vastaukset
- Vaikea vastata...?
Et sitten edes kertonut, mikä kaapeliverkko on kyseessä?
http://www2.dna.fi/kanavapaketit_kaapeli on esim. Welho/DNA:n pakettihinnat. Eurosport on esim. S-paketissa kympin kuussa ja lisää siihen kuukausittainen korttimaksu. Tarkista hinnat operaattorisi nettisivuilta, sillä pakettiratkaisu on ainoa vaihtoehto. - rugikugfdg
Saa. Pitää muuttaa asumaan sellaiseen taloon, joka on sellaisen kaapelioperaattorin verkossa, joka jakaa Eurosportia maksutta perustarjontana.
- rugikugfdg
Tai siis ei maksutta vaan ilman eri maksua. Harva asia on täysin ilmainen.
- tuskin saat
Sellaista kaapelioperaattoria ei olekaan joka jakaisi perustarjontana, kaikilla isoilla ainakin Eurosport on vähintäänkin maksullisen kortin takana, tai sitten ihan jossain maksullisessa kanavapaketissa. Eli vähintään korttimaksu menee, täysin ilmaiseksi sitä ei saa miltään isolta kaapelioperaattorilta. Pienistä hyvin paikallisista operaattoreista (kuten vaikka jonkun kaupunginosa-alueen pieni verkko) en sitten tiedä. Tai lähinnä ne ovat vain muutaman talon yhteisantenniverkkoja.
- heitaasseonnäin
Eurosportin ilmainen jakelu on kiellettyä, paitsi Astra satelliitin saksankielinen lähetys, joka on FREE kanava. Ja tämä vain siksi kun sakuja on niin paljon.
- rugikugfdg
Kyllähän tuo kuitenkin mahdollistaa sen, että taloyhtiö maksaa kaapelioperaattorille kanavasta jotain, ja kustannus peritään asukkailta vastikkeessa.
- Teosto + Kopiosto
rugikugfdg kirjoitti:
Kyllähän tuo kuitenkin mahdollistaa sen, että taloyhtiö maksaa kaapelioperaattorille kanavasta jotain, ja kustannus peritään asukkailta vastikkeessa.
Kaapeliverkkojen lähetyksistä rahastavat Teosto ja Kopiosto. Eurosport näyttää kuuluvan Teoston piiriin. http://www.teosto.fi/fi/kaapeli-_ja_satelliittitoiminta.html löytyy satelliittijakelun hinnasto. Jos yhteisantennissa on yli 25 asuntoa, niin silloin on jakeluluvat hoidettava kuntoon Kopioston Teoston kanssa.
http://www.kopiosto.fi/kopiosto/teosten_kayttoluvat/tv_kanavien_jakeluluvat/fi_FI/tv_kanavien_jakeluluvat/ löytyy jakeluluvista lisää tietoa. Teosto + Kopiosto kirjoitti:
Kaapeliverkkojen lähetyksistä rahastavat Teosto ja Kopiosto. Eurosport näyttää kuuluvan Teoston piiriin. http://www.teosto.fi/fi/kaapeli-_ja_satelliittitoiminta.html löytyy satelliittijakelun hinnasto. Jos yhteisantennissa on yli 25 asuntoa, niin silloin on jakeluluvat hoidettava kuntoon Kopioston Teoston kanssa.
http://www.kopiosto.fi/kopiosto/teosten_kayttoluvat/tv_kanavien_jakeluluvat/fi_FI/tv_kanavien_jakeluluvat/ löytyy jakeluluvista lisää tietoa.Yhteisantenni ja kaapeli-TV ovat eri asioita. Käsittääkseni varsinaiset kaapelioperaattorit solmivat valmiiksi lähetysoikeuksista kanavien kohdalla. Eurosport oli alunperin ilmaiskanava. Sitten siinä siirryttiin taloyhtiökohtaiseen maksuun. Kun tämä todettiin laittomaksi, tuli siitä normaali maksukanava. Kaapeli-TV on kuitenkin ihan liiketoimintaa. Se rahoitetaan mm. taloyhtiöiltä perittävillä maksuilla. Asuntoa kohden maksu on yleensä muutaman euron kuussa,.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201185
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874- 83727
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 89673
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276665- 107604
- 28540
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet110497