Plekon ruoasta

punainen natsukka

Sain ihastuttavan punasilmän akvan mukana.
Se ei ole kuulemma suostunut koskaan syömään muuta kuin omenapuuta.

Nyt kun hankin katkarapupellettejä niin pleko on tikkana paikalla imeskelemässä suu supussa niitä. Plekon oma ruoka kelpaa harvoin.

Eivätkös plekot ole kuitenkin puun syöjiä ? Vai ovatko myös "kuolleen" syöjiä kuten monet muut pohjakalat ? Eli kaipaavat jotain muutakin ?
No tämä on kelvannut joten ilmeisesti kaikki hyvin ?

1

339

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karosha

      Hei!
      Onnittelut kauniista plekosta :)
      Plekot syövät mielellään puuta, mutta tässä onkin pieni kompa, nimittäin ne ei sitä syö syödäkseen, vaan mutustelevat vain sitä. Hyvä että plekosi on tykännyt katkarapupelleteistä. :) Kaikki monnit syövt edes joten kuten kuolleita kaloja, ne kuuluvat sen ruokaan niin kuin pakastemato herkut. Monissa kavaarioliikkeissä vastaan voi tulla plekoille erilaisia levätabletteja, sellaisia vihreitä ja kevyitä, niitä plekot syövät, muttei varsinaisesti ahmi.

      Itse olen käyttänyt pää sääntöisenä ruokana normaaleista prismoista yms. löytyviä Best Frendin pohjakalojen tabletteja, joista ollaan kyllä tykätty. Nämä tabletit löytyvät samasta paikasta mistä kalojen hiutaleruoka, nämä ovat ainoat Best Frendin tarjoamat kalanruuat. Tablettejen kanssa plekoilla saattaa alussa olla hieman vaikeaa ymmärtää, mikä on se ruuan alkuperä - varsinkin jos se on ostettu juuri akvaariokaupasta, missä ruokitaan kaloja suurinpiirtein vain hiutaleruualla. Plekot ovat innokkaita yöllä liikkujia, jotka popsivat mennessään myös pohjalle tippuneet hiutaleet. Sinun plekollasi on kaikki hyvin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      129
      684
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      182
      546
    Aihe