Rooma vs. Pariisi

Jaana

Kumpi paikka 'turvallisempi' ja 'parempi' vaihtoehto kahdelle 19-vuotiaalle naikkoselle? Tarkoitus olisi lähteä ihan pidennettyä viikonloppua viettämään kirjoitusten jälkeen ennen pääsykoe rumban aloittamista.

Nähtävyydet molemmissa paikoissa kiinnostaa kovasti. Ymmärtääkseni Pariisi Roomaa kalliimpi? Budjetti ei ole mahdottoman suuri, mutta pärjäämme reissumme ajan heikommassakin majoituksessa ja voimme skipata ravintolassa vierailut.

Plussia ja miinuksia siis teiltä kaipailisin, KIITOS asiallisista vastauksista.

3

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maija maija

      Roomasta ei paljon voi sanoa, olin siella vain pari paivaa. Pariisi sen sijaan kiehtova kaupunki, kallis kuin mika tosi.
      Ottakaa jokin kaupunkiviikonloppu matka, parempi luulen kuin mita yksin matkustaa.

    • Romanes

      Roomaakaan ei voi valitettavasti kehua kovinkaan halvaksi paikaksi. Nähtävyydet ovat kyllä hienoja, jos on historasta ja taiteesta kiinnostunut. Majoituskin on siellä aika kallista, mutta kai sieltäkin taitavalle penninvenyttäjälle, joka suostuu uhrauksiin, jotain tarjolla. Jos "pakollisia" nähtävyyksiä miettii, niin Pantheon ja Pietarinkirkko ovat ilmaisia. Roma Pass voi olla hyvä sijoitus - sillä saa 25 eurolla vapaan pääsyn kahteen arkeologiseen paikkaan tai museoon ja kolme päivää julkista liikennettä kuuluu hintaan. Colosseum ja Forum Romanum lasketaan vieläpä yhdeksi. Vatikaanin museo ja Sixtuksen kappeli eivät sisälly tuohon passiin, ja niistä saa pulittaa 15 euroa. Ja toki siellä näkee ilmaiseksi monia kuuluisia ja vähemmän kuuluisia toreja, patsaita, suihkulähteitä ja puistoja. Hyvää ruokaa voi saada kohtuuhinnalla kunhan etsii sitä jostain muualta kuin turistikohteiden läheisyydestä.

      Mutta jos budjetti on yhtään tiukalla, niin säästäisin kyllä Rooman ja Pariisin paremmille ajoille. Eivät ne nähtävyydet niistä mihinkään katoa ja niistä nauttiikin enemmän kun ei tarvitse joka senttiä venyttää. Esimerkiksi Budapest voisi olla vastaavantyylinen kaupunki, jossa rahat riittävät paljon pidemmälle.

    • Jaana

      Hei, kiitos tosipaljon vinkeistä!

      Pohdimme tossa kaverin kanssa juuri, että jos jätämme nämä kohteet odottamaan vielä hetkisen. Tutut kehottivat lähtemään Prahaan, joka on minulle ainakin täysin tuntematon kaupunki joten ehkäpä suuntaamme sinne. Myös Edinburgh alkoi kiinnostamaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe