Valekuvakilpailu

Higgsin boson

Luonokuvakilpailuista on tullut valekuvakilpailuja joissa valetuomarit jakavat valepalkintoja jotka otetaan pois n. vuoden kuluessa kun voittajakuva onkin ”Pietarin yliopistosta” kotoisin.
Valesusi on kesy, valeilveksellä on kesäturkki talvella jne.

Harmaassa autiotalossa kaikki on mustaa paitsi kettu joka katsoo kameraa mustasta aukosta?

15

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän tämä on

      nähty jo kauan sitten.
      Vuoden luontokuvakilpailu häpäisi itsensä täysin jo vuonna 2008.
      Ja nyt foto-finlandia teki ihan saman jutun.
      Ei näille voi enää muuta kuin nauraa.

      • Eikös fotofinlandian

        osalta tuo itsensähäpäisy tapahtunyt jo 2006?


      • Eila Tiilisjärvi

        "Vuoden luontokuvakilpailu häpäisi itsensä täysin jo vuonna 2008."

        mun mielestä vuoden 2008 luontokuva oli taasen oikein hieno.

        ei toki perinteistä tyyliä, mutta kantaaottava ja ajatuksiaherättävä.


        enemmän häiritsee nykytrendi, kun luontokuvakin alistetaan muokkaukselle.
        eikö edes tämän aihepiirin voisi yrittää pitää pikkusen aidompana.

        Ensivuoden kilpailun säännöissä sanotaan : "Maltillinen kuvankäsittely sallittu"
        lähde Luontokuva-lehti 6/11s.27.

        Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?
        Tämän vuoden voittajakuvaahan oli muokattu mun mielestä aika paljon.
        Kuvan visuaalinen ilme oli selkeästi muuttunut jälkikäsittelyssä.

        Tämä oli kuitenkin sääntöjenmukaista muuttamista.


        Pelkään, että tästäkin kilpailusta tulee ennen pitkää kuvankäsittelykilpailu


      • Johnnymale
        Eila Tiilisjärvi kirjoitti:

        "Vuoden luontokuvakilpailu häpäisi itsensä täysin jo vuonna 2008."

        mun mielestä vuoden 2008 luontokuva oli taasen oikein hieno.

        ei toki perinteistä tyyliä, mutta kantaaottava ja ajatuksiaherättävä.


        enemmän häiritsee nykytrendi, kun luontokuvakin alistetaan muokkaukselle.
        eikö edes tämän aihepiirin voisi yrittää pitää pikkusen aidompana.

        Ensivuoden kilpailun säännöissä sanotaan : "Maltillinen kuvankäsittely sallittu"
        lähde Luontokuva-lehti 6/11s.27.

        Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?
        Tämän vuoden voittajakuvaahan oli muokattu mun mielestä aika paljon.
        Kuvan visuaalinen ilme oli selkeästi muuttunut jälkikäsittelyssä.

        Tämä oli kuitenkin sääntöjenmukaista muuttamista.


        Pelkään, että tästäkin kilpailusta tulee ennen pitkää kuvankäsittelykilpailu

        maltillinen kuvankäsittely: seuraavia asioita saa kuvalle tehdä: valotuksen korjaus, kontrasti, rajaus, terävöitys Tai kaikki mitä LR3 voi tehdä.


    • Pahinta nykyisissä

      luontokuvissa on nimenomaan se että ne yrittävät olla 'kantaa ottavia'.
      Kyllä valokuvakin voi ottaa kantaa, mutta ei luontokuvakilpailussa. Siellä pitäisi olla vain kuvia luonnosta, jotka kilpailevat keskenään, valokuvina, ilman mitään poliittista tai muuta maailmankatsomuksellista viitekehystä.

      • väkisin kantaa

        >>Pahinta nykyisissä luontokuvissa on nimenomaan se että ne yrittävät olla 'kantaa ottavia'.


    • aito kuva?

      Toivoisin luontokuvakilpailun sääntöihin pykälän: ”Mitä kuvaaja näki”
      Eli kuvassa saa olla vain sellaista mitä kuvaaja näki eikä siitä saa poistaa mitään mitä kuvaaja olisi pitänyt nähdä.

    • digiluu digilei

      Se on tätä digiaikaa. Kyllä näihin manipulaatioihin tottuu, varmaan ihan ok juttu 20 vuoden päästä kaikkien mielestä. Tulee mieleen eräs uutiskuva teeveestä, luulin että siinä oli kyse jostain tietokonepelistä, mutta sitten hoksasin että oli kysymys jostain onnettomuudesta formulakisoissa. Kuvaa oli ilmeisesti photoshoppailtu aika rankasti.

    • kkkkx

      Digikuvaus pitää yksinkertaisesti kieltää.

      • Dol Biong

        Päinvastoin kuvankäsittely pitää sallia se on aina ollut oleellinen osa valokuvausta.
        Uusin Kameralehden kilpailu Vuoden kuvaaja 2012näyttää hyvää esimerkkiä: ”Tekniikka vapaa, kuvankäsittely on sallittua”


    • 7reee

      Mitäs jos kuvankäsittely kiellettäisiin kokonaan.
      Olisi kuva täysin autenttinen, millaisena kamera sen kuvaajan
      näyn tallensi.

    • autenttinen?

      jos kuvankäsittely kiellettäisiin

      Ensinnäkin sitä on mahdoton valvoa (paitsi kertakäyttökameroilla)
      Toisaalta mitä hyötyä siitä olisi?

      Miksi meillä on huolia ja murheita muiden säätämistä kuvista joilla osallistutaan kilpailuihin?

      Autenttisuus on kovin kompleksinen käsite kun emme voi estää digikameran prosessoria säätämästä kuvaa. Tulisiko kisasta osin kameroiden sisältämien ohjelmien välinen kisa?

    • Jotain toivoa

      Mielestäni " käsittelemätön alkuperäinenkuva" olisi aina
      vaadittava ainakin tuomariston nähtäville valokuvauskilpailuissa.
      Kokonaan eriasia se miten sen näkee vai näkeekö sen jostain jos dataa on "käsitelty"?

    • NäinMeillä

      Mikä on se todellinen pointti kun kuvan käsittelyä tietokoneella niin vastustetaan? Ei filmiaikanakaan kehitetty vain alkuperäistä "raakakuvaa" vaan pimiötyöskentelyllä voitiin kuvaan vaikuttaa paljonkin. Toki mahdollisuudet olivat rajoittuneemmat kuin nykyään mutta ei kuvaa silloinkaan vain kehitetty sellaisenaan. Kaikki vaikutti jo silloinkin alkaen filmin valinnasta.
      Minusta valokuvaustaitoa (jota kai kilpailuilla mitataan) ei pidä ajatella liian suppeasti. Valokuvauksen tarkoitushan on tuottaa kuva. Ja se miltä kuva näyttää, on se tavoite ja lopputulos. Mitä on tehty kuvaustilanteessa, mitä kamerassa ja mitä jälkikäsittelyssä, on sinänsä merkityksetöntä.
      Tietysti jos puhutaan luontokuvauksesta, on selvää että ei saa tehdä mitään "leikkaa-liimaa" kuvia joissa savannilla kuvattu leijona on istutettu keskelle Mannerheimintietä. Mutta jos puhutaan pelkästään normaaleista kuvankäsittelyn keinoista eli jo olemassaolevan kuvan käsittelystä siihen mitään lisäämättä, siinä ei pitäisi olla mitään ongelmaa.
      Toki voidaan halutessa perustaa uusi "luomu-luontokuva" sarja puristeille. Näkisipä sitten eron siihen mitä kuvankäsittelyllä todella kuville tehdään.

      • NäinMeillä

        Edelliseen lisäyksenä haluaisin vielä kysyä,onko luontokuvaus vain luonnon dokumentointia vai myös taidetta ja ilmaisumuoto?
        Jos luontokuvausta ajatellaan luonnon dokumentointina (eräänlaisena tieteellisenä valokuvauksena), ei käsittely tietysti ole hyväksyttävää. Mutta jos luontokuvaus, ainakin kilpailumuotona, on taidetta, täytyy myös keinojen olla vapaampia.
        Minusta luontokuvaus on kuvaajan näkemys siitä mikä on kaunista tai mielenkiintoista luonnossa ja kuvaaja pyrkii kuvaamaan sen niin että tuo tärkeä asia kohteessa tulee mahdollisimman voimakkaasti esiin. Se on siis näkemys ja ilmaisumuoto. Siksi kuvia tulee saada tietyissä rajoissa myös käsitellä niin että tuo näkemys voidaan esittää mahdollisimman hyvin kuvaajan tarkoittamalla tavalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe