Olen vähä miettinyt westien hankkimista, mutta turkin nyppiminen mitityttää. Miten turkki siis nypitään? Entä kuinka usein? tarviiko nyååimisen lisäksi muutakin kuin säännöllisen harjauksen?
Miten westien turkki nypitään?
2
324
Vastaukset
- trimmariina
Hienoa, että otat selvää westien turkinhoidosta jo ennen koiran hankintaa. Westien trimmaus ei ole helpoimpia juttuja, mutta itse turkin puhtaana ja takuttomana pitäminen taas on monia pehmeäturkkisia rotuja helpompaa. Hyvä karkea karva hylkii likaa ja vettä, eikä vaadi pesua kuin harvoin.
Trimmaajana olen nähnyt monenlaista westien omistajaa. Kaikki eivät ymmärrä, ettei koira ole siistin näköinen itsestään vaan vaatii trimmauksen vähintään neljä kertaa vuodessa. Trimmivälit helposti venyy ja jotkut jopa leikkelevät karvoja sitten kotona, ku oli jo kasvanut niin pitkäksi... Ja trimmaaja kiittää, kun karkeaksi palautettu karva on taas pilattu leikkelemällä. Jos itse omistaisin westien, kävisin sen turkin läpi kerran kuussa. Silloin päähän ja helmoihin saisi useamman pituista karvaa kasvamaan ja koira olisi rotuisensa näköinen ja siisti koko ajan.
Kasvattaja varmasti opastaa sinut nyppimisen saloihin. Ideahan on ottaa karvasta kiinni ja nyppäistä se juurineen irti, silloin kun se alkaa olla kypsää, eli lähtee ilman suurempaa väkivaltaa. Tekniikan opettelu vaatii aikaa, eikä terrierin pentu ole mikään paras harjoittelukappale kokemattomalle. Jos pystyisit harjoittelemaan kasvattajan aikuisilla koirilla, jotka on jo toimenpiteeseen tottuneita. Omaa pentua kannattaa opettaa pysymään pöydällä paikallaan ja totuttaa kosketteluun ja otteisiin useamman kerran viikossa (esim. tassusta saa trimmaaja pitää kiinni ilman suurempia kiljumisia).
Westietä hankkiessa täytyy muistaa myös niiden herkkyys iho-ongelmille. Monella asiakkaallani on usein korvatulehduksia ja hiivaa tassuissa. Joillakin yksilöillä on huomattavan ylisuuri nahka niska- ja häntä poimuineen, sekä paksu turkki, joka pahentaa ihotulehduksia. Yhden iho-ongelmaisen selkäkarvoitus ajettin kesällä hyvin lyhyeksi nypinnän jälkeen ja en olisi ikänä uskonut, kuinka aaltoileva selkänahka voi hoikallakin koiralla olla. Toki olin tuntenut nypittäessä niskan ja hännän kohdalla isommat poimut, mutta koko selkä oli yhtä pientä aaltoa... Kohta alkaa olla sharpein kanssa samanlaiset ongelmat westieillä. Terriereillä toki pitää olla irtonainen nahka, mutta selvästi liian suuria nahkoja olen nähnyt melkeimpä vain westieillä.
Tässä nyt hieman trimmaajan kokemuksia westien hoidosta. Toivottavasti jotain uutta tietoa sait. - nyppijä
Kiitos! Tiedoista oli valtavasti apua : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678