Auttakaapa kun mulla on 640x480 poweshotin video ja sitten sd tason videokameran videota editoitavana. muistaakseni toi videokameran nauhalta vedetyt leikkeet sai nopeammin (ehkä pötkönä) movie makerissa sieltä "ylhäältä alas" kuin pokkarikameran leikkeet. nyt kun leikkeitä voi olla 100 niin yksitellen se on HIDASTA (en muista oon ko jollain ilveellä movie makerissa saanut kerralla). Elikkäs nyt on sitte sony vegas ja oopetttelen käyttään sitä. onnistuuko tämä perusasia siinä kuin kätevästi?
Toinen kysymys että polttasin mielellään DVDlle sitten useampia videoita jotka aukeaa nätisti eri playereillä, näin tein movie makerillakin, tiedostomuoto oli paras muoto tietokoneella katselua varten ja .Wmv. Eli en halua niitä VOB juttuja, millasta muotoa sonyllä tulee?
powershotin ja nauhakameran videoeditointia moviemakerin jälkeen
1
122
Vastaukset
Nyt pitää tunnustaa etten tunne Vegasia, mutta käyttämissäni vähänkään käyttökelpoisissa ohjelmissa leikkeet on aina saanut tuotua ohjelmaan raahaamalla ne hiirellä suoraan resurssinhallinnasta. Resurssinhallinnsatahan voit valita kätevästi useampia leikkeitä kerralla.
Oletko tehnyt uuden projektin tuolla samalla 640×480 kuvakoolla? Jos projekti on eri kokoa kuin importoitavat videot, ohjelma joutuu muuntamaan ne sisäänvientivaiheessa tai sitten ne pitää renderoida ennen kuin ne kunnolla toimii. Käytäntö on softakohtainen enkä tiedä miten se tehdään Sonyssa. (ensimmäistä editoinnin kannalta ärsyttävää tapaa käyttää ainakin Premiere ja jälkimmäistä editoinnissa jouhevaa mutta importoinnissa hidasta ainakin Avid).
Itse en kyllä tekisi lopullista videota .wmv, vaan mieluummin .aviksi. Myös Applen .mov on hyvä mutta .avi ehkä vähän paremmin yhteensopiva kaikkien värkkien ja käyttisten kanssa.
Mutta mikset halua polttaa DVD:lle sen normaalistandardilla (.vob)? Kyllähän senkin kaikki soittimet ja koneet ymmärtävät.
Uskoakseni Vegas kyllä exporttaa lähes mille tahansa formaatille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318311Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4617500SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2185657Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914647Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374592Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104162Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p173300Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132700