Mä olen pitkään ihmetellyt miksi tämä showpaini on sijoitettu 'kamppailulajit' foorumille?
Eikös se sopisi paljon paremmin tuonne teatteri- ja musikaali ja muu viihde -puolelle kun sillä ei ole mitään tekemistä minkäänmoisen kamppailun kannsa? Jos showpainia pitää kamppailulajina niin sitten capoeira-jumppa pitää kanssa sjoittaa tänne.
Miksi kamppaililajit -foorumilla?
6
214
Vastaukset 6
Showpaini perustuu kamppailulajeihin.
- Ihmetyttää kovasti
"Showpaini perustuu kamppailulajeihin. "
Jepjep. Yksi (1) prosentti (1%) kamppailulajia ja 99% teatteria.
Riittääkö se mielestäsi?
Toimintaelokuvissakin on matsikohtauksia, vieläpä oleellisesti aidomman näköisiä kuin mitä pellepainissa. Pitääsköös ehdottaa 'kamppailulajit' -foorumille alaosiota 'toimintaleffat' ?
- 14+14
""Showpaini perustuu kamppailulajeihin""
Se, että painijoilla on kamppailulajitaustaa, ei tarkoita, että showpaini olisi kamppailulaji !:DDDDDD. Siis taitoa ne liikkeet kyllä vaatii ja hyviä agrobaattisia kykyjä. Ei niitä tostavaan tehdä- Ihmetyttää kovasti
"Siis taitoa ne liikkeet kyllä vaatii ja hyviä agrobaattisia kykyjä"
-Kylläkyllä, en hiukkaakaan kiistä etteikö showpaini edellyttäisi tosi hyvää taitotasoa sekä fyysistä kuntoa. Mutta sama pätee capoeiraan eikä sitä kukaan ole väittämäsä kamppailulajiksi. Pointti on juuri siinä ettei showpainissa kamppailla vaan viedään etukäteen hiottu näytelmä mahdollisimman näyttävästi läpi.
Todellista kamppailua siinä ei käydä kuin näyttävyyden osalta, ei vastustajaa vastaan. Siitä kysymys miksi näytelmäkerhojuttu on kamppailulajifoorumilla. Ihmetyttää kovasti kirjoitti:
"Siis taitoa ne liikkeet kyllä vaatii ja hyviä agrobaattisia kykyjä"
-Kylläkyllä, en hiukkaakaan kiistä etteikö showpaini edellyttäisi tosi hyvää taitotasoa sekä fyysistä kuntoa. Mutta sama pätee capoeiraan eikä sitä kukaan ole väittämäsä kamppailulajiksi. Pointti on juuri siinä ettei showpainissa kamppailla vaan viedään etukäteen hiottu näytelmä mahdollisimman näyttävästi läpi.
Todellista kamppailua siinä ei käydä kuin näyttävyyden osalta, ei vastustajaa vastaan. Siitä kysymys miksi näytelmäkerhojuttu on kamppailulajifoorumilla.*köhLesnarvsCenaköh*
- 14+14
Juu tiedän, vastasin vaan tuohon, että useimmilla painijoilla on joku lajitausta. Pelleähän koko homma on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän51991Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15868Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan55501