Moraali?

Mikä on moraali ja mikä on ihmisen vastuu. Ihminen saa koulutusta valtion kustantamassa yliopistossa, jossa hänellä annetaan kaikki viimeisin tieto. Tämän jälkeen hän siirtyy uskonnolliseen järjestöön, jossa hänen kaikki tietämyksensä syrjäytetään. Ihan sama kuin lääkäri velvoitettaisiin käyttämään homeopatiaa, koska hänen työnantajansa pitää sitä oikeana...ja oikeastaan koko suomen lääkäritoiminta perustuisi homeopatialle. Lääkärit kyllä tietäisi miten oikeasti asiat olisi, mutta silti tekisivät homeopatian keinoilla hoidot..Sama tilanne on päällä kirkoissakin. Ensin opetellaan miten asiat on oikeasti mennyt ja sitten siirryttään uskomuksia saarnaan..Missä menee siis moraali...Tämä on kuitenkin tärkeä kysymys sillä tälläiset henkilöt sitten määrittele oikeaa ja väärää ...Luovat suuntaviivoja kansalle miten voi tomia..Miten tälläinen henkilö voi luoda suuntaviivoja jossain naispappeudessa tai homostelussa, jos hänen omat arvonsa on vinksallaan?

9

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ensin opetellaan miten asiat on oikeasti mennyt ja sitten siirryttään [sic?] uskomuksia saarnaan.."

      Olisiko sinulla antaa joku konkreettinen esimerkki tällaisesta tilanteesta?

    • Ei papin työtä voi verrata lääkärin työhön. Ei me siirrytä tiedosta uskomuksiin. Yllättävän vähän ihmiset ehkä tietävät teologia opiskelusta.

      Leena, pappi

      • Sen verran mä ainakin tiedän, että papiksi opiskelu on valtiorahoitteista eli täysin moraalitonta!


    • Pa5i

      Raamattuun luottaminen totena tarkoittaa hurjan pitkän uskomusketjun hyväksymistä.

      Jos ei näe tuossa eroa Yliopisto opiskeluun, niin ihmettelen.

    • Ent. nimikristitty

      Länsimainen sivistys ja myös Euroopan yliopistojen olemassaolo perustuvat alunperin Raamattuun ja Jeesuksen opetuksiin, joita edelleenkin pidetään arvossa useimmissa sivistysmaissa.
      Ilman niitä moraali lepää tyhjän päällä niinkuin ateistiset valtiot, rikolliset, ateistit ja nimikristityt ovat toiminnallaan todistaneet. Ateismin todellinen piilossa pidetty peruste on siinä, ettei haluta luopua helmasynneistä, vaikka tiedetään niiden vahingoittavan lähimmäisiä, perhettä ja omia lapsia.

    • Pa5i

      Jopas oli vahva trolli. :)

      Kommentoidaan nyt lyhyesti kumminkin, että olipas hassu ajatus, että me elettäisiin Raamatun moraalin mukaisesti täällä heh-heh. Oletko ajatellut millaista moraali on ollut silloin kuin Raamatun vaikutus on ollut kovimmillaan. Tai millainen se on nyt maissa missä Koraanin vaikutus on kovimmillaan. Entäs sitten maissa jossa uskonto ei ole niin vakava juttu kuten pohjoismaissa.

      Raamatun moraali on ohitettu jo satoja vuosia sitten. Raamatustakaan ei kelpaa enää kuin pieni osaa, mitä kehdataan julkisesti väittää hyvänä ja todellisena.

    • muuta sinne ..

      Mirka oletko käynyt koskaan ateistisissa maissa ? Tai edes lukenut millasta elämä niissä on ?

      • Tiesitkö, että Yhdysvaltojakin teidän tulisi pitää "ateistisena valtiona", koska se on sekulaarinen eli valtio on irroitettu uskonnoista, mutta yllätys yllätys se on maana kristillisempi maa kuin useimpi Euroopan maa. Ranska on myöskin sekulaarinen valtio, jossa moni suomalainen kristittykin on varmasti käynyt.

        Oletko itse käynyt Ranskassa tai Yhdysvalloissa?


    • papaglu

      Mitä enemmän uskonnot määrittelevät moraalia sitä enemmän perseelleen mennään. Varsinkin jos uskontojen moraalikäsitys perustuu satoja vuosia vanhoihin teksteihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      375
      9918
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6278
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      387
      5955
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      160
      4346
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3642
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3228
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3195
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2946
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2892
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      63
      2889
    Aihe