DRM-suojatun e-kirjan kopioiminen
Tekijänoikeuslain mukaan tehokasta teknistä suojausta ei saa kiertää.
Rikoslain mukaan suojauksen kiertämisestä ei kuitenkaan rangaista, jos ei aiheuta huomattavaa haittaa tai vahinkoa.
Ilman rangaistuksen pelkoa saa ostamastaan drm-suojatusta kirjasta ottaa suojaukset kiertämällä kopiot lähimmälle perhe ja- ystäväpiirille. Siitä ei aiheutune huomattavaa haittaa tai vahinkoa.
Tilannetta voinee verrata polkupyöräilijöille säädettyyn kypäräpakkoon, jonka rikkomisesta ei rangaista.
Tulkitsenko lakeja oikein?
Tekijänoikeuslaki 50 a § (14.10.2005/821)
Tämän lain mukaan suojatun teoksen suojana olevaa tehokasta teknistä toimenpidettä, jonka teoksen tekijä tai joku muu tekijän luvalla teosta yleisön saataviin saattaessaan on teoksen suojaksi asettanut, ei saa kiertää.
Tehokkaalla teknisellä toimenpiteellä tarkoitetaan tekniikkaa, laitetta tai osaa, joka on suunniteltu tavanomaisessa käyttötarkoituksessa estämään tai rajoittamaan teoksiin ilman tekijän tai oikeuksien muun haltijan lupaa kohdistuvia tekoja ja jolla tavoiteltu suoja saavutetaan.
Rikoslaki 3 § (14.10.2005/822)
Teknisen suojauksen kiertäminen
Joka tekijänoikeuslain 50 a §:ssä säädetyn kiellon vastaisesti ja siten, että teko on omiaan aiheuttamaan huomattavaa haittaa tai vahinkoa, kiertää teoksen suojana olevan tehokkaan teknisen toimenpiteen, on tuomittava teknisen suojauksen kiertämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
http://www.minedu.fi/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeuden_perusteita/tekijanoikeudesta_kysyttya/yksityinen_kopiointi.html
K: Saako kopioita ottaa myös muille perheenjäsenille ja ystäville?
V: Lain säännökset yksityisestä kopioinnista mahdollistavat kopioinnin paitsi henkilökohtaiseen käyttöön myös lähimmälle perhe- ja ystäväpiirille.
PS.
Onko se edes suojauksen kiertämistä, jos DRM-suojatun ePub-kirjan kopioi Adobe Digital Editions -ohjelmasta käyttämällä "maalaa teksti - Ctrl-C - Ctrl-V" -menetelmää?
Tekstihän kopioidaan tällöin _suoraan_, kiertämättä mitään, täsmälleen samalla tavalla kuin suojaamattomastakin e-kirjasta voidaan kopioida.
Onko e-kirjojen DRM-suojaus edes määriteltävissä tehokkaaksi tekniseksi toimenpiteeksi, koska sillä ei saavuteta (vai saavutetaanko?) lain tarkoittamaa "tavoiteltua suojaa"?
DRM-suojatun e-kirjan kopioiminen
6
2441
Vastaukset
- ropellipää
"kopiot lähimmälle perhe ja- ystäväpiirille" ... tämä aiheuttaa ongelman. Tekijänoikeuden suojaamaa matskua ei saa välittää ilman lupaa. Piste.
- 0fiki
Jos itsellesi ja/tai samaan ruokakuntaan kuuluville kopioit, se on täysin laillista.
- 27
"K: Saako kopioita ottaa myös muille perheenjäsenille ja ystäville?
V: Lain säännökset yksityisestä kopioinnista mahdollistavat kopioinnin paitsi henkilökohtaiseen käyttöön myös lähimmälle perhe- ja ystäväpiirille."
Kuinka monta henkilöä enintään tuohon "lähimpään ystäväpiiriin" voi kuulua?
Jos on esim. yhdeksän yhtä läheistä ystävää, niin voiko sen määritellä lähimmäksi ystäväpiiriksi? Entä 20?- 22
>Kuinka monta henkilöä enintään tuohon "lähimpään ystäväpiiriin" voi kuulua?
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/2.4.html
"...kopioiden määrä saa olla enintään "muutama"...
Ja vielä...
"Oikeus kopioida yksityiseen käyttöön ei riipu kopioinnin menetelmistä." - skanneriina
22 kirjoitti:
>Kuinka monta henkilöä enintään tuohon "lähimpään ystäväpiiriin" voi kuulua?
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/2.4.html
"...kopioiden määrä saa olla enintään "muutama"...
Ja vielä...
"Oikeus kopioida yksityiseen käyttöön ei riipu kopioinnin menetelmistä."elikkäs paperikirjan saa kopsii e-kirjaksi ja antaa muutamalle kaverille kopiot ihan laillisestikin???
- skanneristo
skanneriina kirjoitti:
elikkäs paperikirjan saa kopsii e-kirjaksi ja antaa muutamalle kaverille kopiot ihan laillisestikin???
Tuomioistuin viime kädessä, alkaen käräjäoikeudesta, ratkaisee asioiden lainmukaisuuden. Ei taida löytyä oikeuden päätöstä, jossa tässä ketjusta mainitusta kopioinnista olisi rangaistu, joten laillista lienee senkin puolesta.
Ja kun kopiointi todetaan lailliseksi ministeriönkin verkkosivuilla, niin asiassa ei pitäisi olla kovinkaan paljon epäiltävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949387Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki714873Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444551Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 411364
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota501290Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691164