DRM-suojatun e-kirjan kopioiminen
Tekijänoikeuslain mukaan tehokasta teknistä suojausta ei saa kiertää.
Rikoslain mukaan suojauksen kiertämisestä ei kuitenkaan rangaista, jos ei aiheuta huomattavaa haittaa tai vahinkoa.
Ilman rangaistuksen pelkoa saa ostamastaan drm-suojatusta kirjasta ottaa suojaukset kiertämällä kopiot lähimmälle perhe ja- ystäväpiirille. Siitä ei aiheutune huomattavaa haittaa tai vahinkoa.
Tilannetta voinee verrata polkupyöräilijöille säädettyyn kypäräpakkoon, jonka rikkomisesta ei rangaista.
Tulkitsenko lakeja oikein?
Tekijänoikeuslaki 50 a § (14.10.2005/821)
Tämän lain mukaan suojatun teoksen suojana olevaa tehokasta teknistä toimenpidettä, jonka teoksen tekijä tai joku muu tekijän luvalla teosta yleisön saataviin saattaessaan on teoksen suojaksi asettanut, ei saa kiertää.
Tehokkaalla teknisellä toimenpiteellä tarkoitetaan tekniikkaa, laitetta tai osaa, joka on suunniteltu tavanomaisessa käyttötarkoituksessa estämään tai rajoittamaan teoksiin ilman tekijän tai oikeuksien muun haltijan lupaa kohdistuvia tekoja ja jolla tavoiteltu suoja saavutetaan.
Rikoslaki 3 § (14.10.2005/822)
Teknisen suojauksen kiertäminen
Joka tekijänoikeuslain 50 a §:ssä säädetyn kiellon vastaisesti ja siten, että teko on omiaan aiheuttamaan huomattavaa haittaa tai vahinkoa, kiertää teoksen suojana olevan tehokkaan teknisen toimenpiteen, on tuomittava teknisen suojauksen kiertämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
http://www.minedu.fi/OPM/Tekijaenoikeus/tekijaenoikeuden_perusteita/tekijanoikeudesta_kysyttya/yksityinen_kopiointi.html
K: Saako kopioita ottaa myös muille perheenjäsenille ja ystäville?
V: Lain säännökset yksityisestä kopioinnista mahdollistavat kopioinnin paitsi henkilökohtaiseen käyttöön myös lähimmälle perhe- ja ystäväpiirille.
PS.
Onko se edes suojauksen kiertämistä, jos DRM-suojatun ePub-kirjan kopioi Adobe Digital Editions -ohjelmasta käyttämällä "maalaa teksti - Ctrl-C - Ctrl-V" -menetelmää?
Tekstihän kopioidaan tällöin _suoraan_, kiertämättä mitään, täsmälleen samalla tavalla kuin suojaamattomastakin e-kirjasta voidaan kopioida.
Onko e-kirjojen DRM-suojaus edes määriteltävissä tehokkaaksi tekniseksi toimenpiteeksi, koska sillä ei saavuteta (vai saavutetaanko?) lain tarkoittamaa "tavoiteltua suojaa"?
DRM-suojatun e-kirjan kopioiminen
6
2352
Vastaukset
- ropellipää
"kopiot lähimmälle perhe ja- ystäväpiirille" ... tämä aiheuttaa ongelman. Tekijänoikeuden suojaamaa matskua ei saa välittää ilman lupaa. Piste.
- 0fiki
Jos itsellesi ja/tai samaan ruokakuntaan kuuluville kopioit, se on täysin laillista.
- 27
"K: Saako kopioita ottaa myös muille perheenjäsenille ja ystäville?
V: Lain säännökset yksityisestä kopioinnista mahdollistavat kopioinnin paitsi henkilökohtaiseen käyttöön myös lähimmälle perhe- ja ystäväpiirille."
Kuinka monta henkilöä enintään tuohon "lähimpään ystäväpiiriin" voi kuulua?
Jos on esim. yhdeksän yhtä läheistä ystävää, niin voiko sen määritellä lähimmäksi ystäväpiiriksi? Entä 20?- 22
>Kuinka monta henkilöä enintään tuohon "lähimpään ystäväpiiriin" voi kuulua?
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/2.4.html
"...kopioiden määrä saa olla enintään "muutama"...
Ja vielä...
"Oikeus kopioida yksityiseen käyttöön ei riipu kopioinnin menetelmistä." - skanneriina
22 kirjoitti:
>Kuinka monta henkilöä enintään tuohon "lähimpään ystäväpiiriin" voi kuulua?
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/2.4.html
"...kopioiden määrä saa olla enintään "muutama"...
Ja vielä...
"Oikeus kopioida yksityiseen käyttöön ei riipu kopioinnin menetelmistä."elikkäs paperikirjan saa kopsii e-kirjaksi ja antaa muutamalle kaverille kopiot ihan laillisestikin???
- skanneristo
skanneriina kirjoitti:
elikkäs paperikirjan saa kopsii e-kirjaksi ja antaa muutamalle kaverille kopiot ihan laillisestikin???
Tuomioistuin viime kädessä, alkaen käräjäoikeudesta, ratkaisee asioiden lainmukaisuuden. Ei taida löytyä oikeuden päätöstä, jossa tässä ketjusta mainitusta kopioinnista olisi rangaistu, joten laillista lienee senkin puolesta.
Ja kun kopiointi todetaan lailliseksi ministeriönkin verkkosivuilla, niin asiassa ei pitäisi olla kovinkaan paljon epäiltävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910891
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882