Työpaikkani siirtyy Espooseen. Sinnehän sitä on perässä muutettava. Ei taida nää Varkauden seudun asiat sitten enää kiinnostaa vuodenvaihteen jälkeen. Epäilen että suurimpia syitä siirtoon on epävarmuus koulutetuista työntekijöistä ja lentoliikenne. Ne kun on vaan vuodesta toiseen liipasimella eikä niiden eteen tunnu kukaan tekevän mitään jämäköitä päätöksiä. Varmaan nää tällä palstalla kirjoittelevat paskanjauhajat ovat näiden päättäjien lapsia. Että silleen moro vaan. Sääli kun nää fiksutkin joutuu sinne jäämään kuten Korpivaara, Päiviönsaaren eläkkeellä oleva opettaja jne. Sellossa tavataan jatkossa.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
http://www.hs.fi/talous/Ministeri Italia vajoaa taantumaan ensi vuonna/a1305550675085
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2011/12/05/mahtikaksikko-avaa-euron-kohtalonviikon/201118337/12
http://www.espoo.fi/hankkeet/?Path=1;28;29;1047;1098;1198;101682;112588
Lue Bruno se kirje loppuun asti. Siellä lopussa kerrotaan mitä et halua sanoa.
Bruuno2 menaatko siirtyä eläkkeeltä työelämään.
Terveisin karaokekaverisi
Varkauteenhan on tulossa SATOJA UUSIA TYÖPAIKKOJA kevään 2012 aikana! Näinhän on luvattu?
Mutta sitä ennen YT sahalla ja paperilla alkamassa... josko sit nousua?!?! No jaa...
hahahahahah..johan vitsin lykkäsit
Ei taida etelän eläkeläisetkään ruuhkauttaa Savontien liikennettä rollaattoreillaan.Noh eihän Bruuno ole oikeasti lähdössä Kommilasta, vaan Brunon mieli muuttaa Espooseen, ennen kuin joutuisi muuttamaan Kuopioon.
Siellä Kommilassa taitaa olla joku vielä näitä peräänkuuluttamia viisaita jotka joutuu jäämään tänne Varkauteen. No jos se on eläkeläinen kuten edellä oli mainittu niin sillähän on helppoa muuttaa pois täältä. Ilmeisesti ideologialtaan viisas mies vai nainen. Mulla ei harmi kyllä ole kavereita kuin vain hyväpäivän tuttuja siellä savontiellä.
Ennenkuin lähdet, niin voisit kertoa missä ne lupaamasi sadat uudet työpäikat on täällä Varkaudessa. Yhteystietoja näihin suurtyöllistäjiin yms faktaa kaivattaisiin....
Kysy Pöty-Pekalta. Se tietää kaiken.
Pöty ja Bruno2 on napit vastakkain. Yllättävintä on, että pöty muuttuu totuudeksi. Siis todellinen transformaatio. Ja pöty on totuudellinen Pekka.
Ensin uutisia UPM:n suunnalta...
http://www.hs.fi/talous/UPM sulkee Ettringenin paperikoneen/a1305550960358
Sitten ilmoittelee M-real YT-neuvotteluista...
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201112107299
Eiköhän se pian, vielä ennen joulua, ole Stora Enson vuoro myös kertoa "jatkotoimenpiteistään" eli "sopeuttamistoimenpiteistä", suomeksi sanottuna siis tehtaiden lopettamisesta ja väen vähentämisestä.
Varkaudessa pyörii edelleen yksi paperikone. Toistaiseksi.
SATOJA UUSIA TYÖPAIKKOJA odotellaan Varkauteen, suureen ääneen niitä on jo vuoden ajan julistettu...
Iloista joulun odotusta. Ensi vuosi on parempi kuin tämä vuosi, ainakin Varkaudessa?
Onhan se ensi vuosi sitten pakosti parempi. Silloin ei suljeta yhtään paperikonetta, jos viimeinenkin sammutetaan jo tänä vuonna.
Lähiviikkoina SE:n JK ilmoittaa YT-kierroksen.
onnea sinne Espooseen sit....uskon että joskus kaipaat vielä Varkausteen
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/karsitko-rottaongelmasta-hstilanne-on-paha/art-1288436705609.html
Taisit ottaa kaverisikin matkaan??
Et mennytkään Espooseen.
Katso 8 minuutti. http://www.youtube.com/watch?v=Kl7qbRPRu5Y
juska
Kyllä kanssa lähin ,töihin lähin muualle. En ole katunut.