Se on kohta moro vaan.

Työpaikkani siirtyy Espooseen. Sinnehän sitä on perässä muutettava. Ei taida nää Varkauden seudun asiat sitten enää kiinnostaa vuodenvaihteen jälkeen. Epäilen että suurimpia syitä siirtoon on epävarmuus koulutetuista työntekijöistä ja lentoliikenne. Ne kun on vaan vuodesta toiseen liipasimella eikä niiden eteen tunnu kukaan tekevän mitään jämäköitä päätöksiä. Varmaan nää tällä palstalla kirjoittelevat paskanjauhajat ovat näiden päättäjien lapsia. Että silleen moro vaan. Sääli kun nää fiksutkin joutuu sinne jäämään kuten Korpivaara, Päiviönsaaren eläkkeellä oleva opettaja jne. Sellossa tavataan jatkossa.

22

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,ghfkdlf

      Lue Bruno se kirje loppuun asti. Siellä lopussa kerrotaan mitä et halua sanoa.

    • karaokekaverisisssss

      Bruuno2 menaatko siirtyä eläkkeeltä työelämään.

      Terveisin karaokekaverisi

    • SarkozyMerkel

      Varkauteenhan on tulossa SATOJA UUSIA TYÖPAIKKOJA kevään 2012 aikana! Näinhän on luvattu?

      • näin puhuvat

        Mutta sitä ennen YT sahalla ja paperilla alkamassa... josko sit nousua?!?! No jaa...


      • muuttaja muualle

        hahahahahah..johan vitsin lykkäsit


    • lghlhjfk

      Ei taida etelän eläkeläisetkään ruuhkauttaa Savontien liikennettä rollaattoreillaan.Noh eihän Bruuno ole oikeasti lähdössä Kommilasta, vaan Brunon mieli muuttaa Espooseen, ennen kuin joutuisi muuttamaan Kuopioon.

    • Siellä Kommilassa taitaa olla joku vielä näitä peräänkuuluttamia viisaita jotka joutuu jäämään tänne Varkauteen. No jos se on eläkeläinen kuten edellä oli mainittu niin sillähän on helppoa muuttaa pois täältä. Ilmeisesti ideologialtaan viisas mies vai nainen. Mulla ei harmi kyllä ole kavereita kuin vain hyväpäivän tuttuja siellä savontiellä.

    • SeppoABC

      Ennenkuin lähdet, niin voisit kertoa missä ne lupaamasi sadat uudet työpäikat on täällä Varkaudessa. Yhteystietoja näihin suurtyöllistäjiin yms faktaa kaivattaisiin....

      • Ludvig XIV

        Kysy Pöty-Pekalta. Se tietää kaiken.


      • VIX VIX
        Ludvig XIV kirjoitti:

        Kysy Pöty-Pekalta. Se tietää kaiken.

        Pöty ja Bruno2 on napit vastakkain. Yllättävintä on, että pöty muuttuu totuudeksi. Siis todellinen transformaatio. Ja pöty on totuudellinen Pekka.


    • Kaarle XII

      Ensin uutisia UPM:n suunnalta...

      http://www.hs.fi/talous/UPM sulkee Ettringenin paperikoneen/a1305550960358

      Sitten ilmoittelee M-real YT-neuvotteluista...

      http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201112107299

      Eiköhän se pian, vielä ennen joulua, ole Stora Enson vuoro myös kertoa "jatkotoimenpiteistään" eli "sopeuttamistoimenpiteistä", suomeksi sanottuna siis tehtaiden lopettamisesta ja väen vähentämisestä.

      Varkaudessa pyörii edelleen yksi paperikone. Toistaiseksi.

      SATOJA UUSIA TYÖPAIKKOJA odotellaan Varkauteen, suureen ääneen niitä on jo vuoden ajan julistettu...

      Iloista joulun odotusta. Ensi vuosi on parempi kuin tämä vuosi, ainakin Varkaudessa?

    • huomispäivä

      Onhan se ensi vuosi sitten pakosti parempi. Silloin ei suljeta yhtään paperikonetta, jos viimeinenkin sammutetaan jo tänä vuonna.

    • Vahantajoki

      Lähiviikkoina SE:n JK ilmoittaa YT-kierroksen.

    • wsook

      onnea sinne Espooseen sit....uskon että joskus kaipaat vielä Varkausteen

    • leijaillaan

      Et mennytkään Espooseen.

    • Jokerit...
    • Anonyymi

      juska

    • Anonyymi

      Kyllä kanssa lähin ,töihin lähin muualle. En ole katunut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1938
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1607
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1240
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      722
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe