kissojen totuttaminen toisiinsa??

wanna_know

nyt mennään kuudettä päivää, kun aikuiselle Sisu-kissalle tuli kodittomilta kissoilta kaveriksi aikuinen Pertsa-kissa. Molemmat leikattuja kolleja.

Pertsa pysyttelee sohvien alla piilossa ja jos uskaltautuu sieltä liikkumaan, on Sisu heti perässä jahtaamassa jolloin Pertsa syöksyy takaisin piiloon.

Neniä on haisteltu muutaman kerran valvotusti niin että Pertsa on ikkunalaudalla ja Sisu keittiön pöydällä. Siinä nuuhkiminen menee maltillisesti. Mutta toi Pertsan liikkuminen saa Sisun aina juoksemaan päälle. :(( Näin ollen Pertsa siis pysyy koko ajan piilossa.

Neuvoja tähän tilanteeseen? Ja milloin olisi syytä luovuttaa?

12

437

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totutetaan vähitelle

      Onko Sisu-kissalla tarpeeksi aktiviteetteja mihin purkaa energiaa: leikkejä joissa voi harjoitella saaliin jahtaamista ja juoksentelua, hihnakävelyjä yms. Jos se on kyllästynyt ja siksi huvittelee kiusaamalla Pertsaa. Tuli vaan mieleen.

      Ekana kyllä eristäisin kissat eri huoneisiin ja alkaisin hyvin hitaasti totuttaa niitä toisiinsa. Niinhän täytyy tehdä aina kun uusi kissa tulee vanhan seuraksi!!!

      Pertsa kaipaa nyt aluksi varmasti pari rauhallista päivää ilman vilaustakaan Sisusta!!!!

      Eli aluksi totutetaan kissat vain toistensa hajuihin, esim. antamalla nuuskia esim. toisen kissan makuualustaa ilman että edes näkevät toisiaan. Sitten pikku hiljaa näkökontaktia ilman että pääsevät koskemaan toisiaan jne.

      Eikö siellä löytöeläinkodissa neuvottu ollenkaan miten kissat totutetaan toisiinsa???

    • wanna_know

      Meillä on ollut Sisun kaverina kolli joka kuoli ihan hetki sitten. Joten on tottunut kissakamuun.

      Sisu on haettu myös kodittomilta kissoilta ja se sopeutui meille tosi hyvin. Eli ei siis mennyt piiloon mihinkään.

    • ajan kanssa

      Anna kaveruksille aikaa muutama vikko tutustua toisiinsa. Uusi kissa on tullut toisen reviirille outoine hajuineen ja tapoineen. Omaan kissakatraaseeni on tullut kaiken ikäisiä kissoja (ikäjakauma 1-13 vuotta) ja kaikki ovat ajan kanssa sopeutuneet.

    • wanna_know

      nyt on viikko ja yksi päivä kulunut... ja vieläkin vanha kissa jahtaa uutta.. :(( uusi kissa olisi kiinnostunut liikkumaan kyllä, mutta kun ei anneta hengenrauhaa..

    • TOTUTA HITAASTI

      Jos et ota neuvoista vaarin, niin kärsi. Jotkut kissat eivät ikinä sopeudu toistensa seuraan, kuten ylhäällä olevasta engl.kielisestä artikkelista voi lukea. Et edes tee mitään mikä auttaisi niitä sopeutumaan toisiinsa! Jos ennen kissat a ja b sopeutuivat toisiinsa, se ei tarkoita että b ja c myös noin vaan tulevat kavereiksi! Vie se uusi kissa takaisin löytöeläinkotiin. Kissat vaativat aikaa ja vaivaa!

    • Karkkikisut

      Osta Feliway-haihdutin.

    • wanna_know

      no olipas ilkeää kommentointia..mulla on elämäni aikana ollut aina kissoja joten tiedän että aikaa vaatii ja jokainen kissa on erilainen.
      ajattelin vain että täällä pyörivät kissaihmiset osaisivat antaa jotain vinkkejä joilla voisin edesauttaa tutustumista.

      • Karkkikisut

        No joo, se riski näillä palstoilla on, että asialliseen(kin) kysymykseen saattaa saada vastauksia ihan laidasta laitaan.
        Mutta tosiaankin, kokeile tuota Feliway-haihdutinta. Se on meillä ainakin tepsinyt ihan oikeasti. Juuri huomasin, että se näyttää Zooplussalla olevan tarjouksessakin tällä hetkellä.


    • wanna_know

      nyt on kaksi feliwayta pörisemässä (meillä on iso asunto, 4h k), ne on nyt ollut pistokkeissa nelisen päivää.. vielä ei ainakaan mitään ihmeempää ole tapahtunut.
      uusi kissa majailee edelleen pääasiassa sohvien alla, joskus vanhan kissan nukkuessa tai ollessa poissa näköpiiristä, on kiivennyt ikkunalaudalle missä on huomannut olevansa turvassa.
      muutaman kerran ovat neniä haistelleet ihan sopuisasti niin että uusi kissa on ikkunalaudalla ja vanha kissa menee pöydälle moikkaamaan.

      mutta sitten taas on kamalia takaa-ajoja, eli karvat pöllyää.. tätä tapahtuu siis silloin kun uusi kisu on liikkeellä. vanha kissa juoksee heti uuden perään nähdessään tämän liikkumassa asunnossa. ja tietysti uusi kisu säikähtää tätä ryntäystä.

      molemmat kuitenkin syövät ja hoitavat tarpeensa vadille normaalisti.
      eri kupeista syövät, niin että toinen saa ruuan sohvan alle ja vanha kissa ruokailee omalla ruokapaikallaan.

      • Karkkikisut

        Meneehän siinä tietysti jonkin aikaa, että sitä ainetta alkaa olla ilmassa riittävä pitoisuus ja sen jälkeen vielä jonkin aikaa, että se alkaa kissan elimistössä vaikuttaa.

        Mutta jos jo hieman ovat toisiansa haistelleet, niin suunta vaikuttaa hyvältä. Kärsivällisyys toivottavasti tuottaa tuloksia. Hyvät jatkot teille! Kertoilehan taas kuulumisia :)


    • wanna_know

      Kiitos paljon!
      Kyllä sitä haluaa kaikkensa noiden karvalasten eteen tehdä! :))
      Pikkuhiljaa uusi kisu on alkanut käyttäytyä sosiaalisemmin..siis _hyvin_ pikkuhiljaa..

      palaillaan astialle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1294
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      797
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      123
      573
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      541
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      183
      500
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      487
    Aihe