mallasraksu...

Olen hankkimassa kissan pentua ja ystävältäni sainkin tulevalle kissalleni mallasraksuja karvapallojen ehkäisyyn. Olen kuitenkin seurannut täällä käytyä keskustelua kissojen oikeasta ja terveellisestä ravinnosta, niinpä mietinkin voinko turvallisin mielin syöttää kissalleni täitä Best Friend Crunchy malt snack- tuotteita? Tuote selosteessa kun on viljaa, lihaa, kasvis- ja lihaperäisiä tuotteita... Lukemani perusteella kyseiset raksut eivät ole hyväksi kissalleni, onko siis näin???
6380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Tuote selosteessa kun on viljaa, lihaa, kasvis- ja lihaperäisiä tuotteita... Lukemani perusteella kyseiset raksut eivät ole hyväksi kissalleni, onko siis näin???"

Voit kyllä antaa silloin tällöin makupaloina, mutta kissan ruuaksi tuota ei voi sanoa. Eihän kissa viljapitoisella ruualla voi kauan terveenä elää kuin tuurilla.

Osta pentua varten eläinkaupasta kunnon penturaksuja ;)

Äänestä

Käypä hakemassa el.kaupasta laadukkaita Hairball raksuja. Kissa on _lihansyöjä_, joten ruoka, jonka tuoteseloste ei ala sanalla liha, ei ole kissalle terveellistä.

Äänestä

Nämä erilaiset Crunchy snackit ovat nimenomaan makupaloiksi tarkoitettuja. Niitä on monenlaisia, mm. näitä mallasraksuja, kalaraksuja jne. Pussissa on annosteluohje, jossa on sanottu montako tällaista makupalaa saa _korkeintaan_ antaa päivässä.

Eli eivät ole ruokaa vaan herkkupaloja. Meillä ovat olleet ihan pidettyjä nameja kyllä.

Äänestä

Nostan pinnalle tämän vanhan. Haluaisin tietää mistä kauppaketjuista tätä tuotetta löytyy. Yhdestä poistui valikoimista. Nämähän estävät karvapallojen syntymistä?

Äänestä
  • Ymmärränköhän asian oikein? Onko se jotenkin luonnotonta tai epänormaalia, että kissa oksentaa karvapalloja vai mitä te noilla tarkoitatte? Minun kissalla on aika pitkä tuo karva, mutta ilman jotain kyseisiä raksujakin se oksentaa harvoin. Ja jos kissa syö ulkona heinää ja saa turkkinsa nuolemisesta elimistöönsä karvoja niin eikö se ole aivan normaalia terveen kissan toimintaa, että se joskus oksentaa? Vai onko tässä se sama asia kuin niillä kysyjillä jotka haluavat tietää, että millaista jauhelihaa voisi kissalle antaa?
    Minun kissalla on hampaat tallella joilla voi lihaa syödä ilman jauhamista ja jos karvat tai linnun höyhenet eivät tunnu sulavan niin ne voi poistaa myös oksentamalla....

    Äänestä

Hairball raksut eivät sitten ole jatkuvaan ruokintaan. Tiedoksenne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs kirjoitti:

Olen hankkimassa kissan pentua ja ystävältäni sainkin tulevalle kissalleni mallasraksuja karvapallojen ehkäisyyn. Olen kuitenkin seurannut täällä käytyä keskustelua kissojen oikeasta ja terveellisestä ravinnosta, niinpä mietinkin voinko turvallisin mielin syöttää kissalleni täitä Best Friend Crunchy malt snack- tuotteita? Tuote selosteessa kun on viljaa, lihaa, kasvis- ja lihaperäisiä tuotteita... Lukemani perusteella kyseiset raksut eivät ole hyväksi kissalleni, onko siis näin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu