mallasraksu...

mietteliäs

Olen hankkimassa kissan pentua ja ystävältäni sainkin tulevalle kissalleni mallasraksuja karvapallojen ehkäisyyn. Olen kuitenkin seurannut täällä käytyä keskustelua kissojen oikeasta ja terveellisestä ravinnosta, niinpä mietinkin voinko turvallisin mielin syöttää kissalleni täitä Best Friend Crunchy malt snack- tuotteita? Tuote selosteessa kun on viljaa, lihaa, kasvis- ja lihaperäisiä tuotteita... Lukemani perusteella kyseiset raksut eivät ole hyväksi kissalleni, onko siis näin???

6

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläintenystävä

      "Tuote selosteessa kun on viljaa, lihaa, kasvis- ja lihaperäisiä tuotteita... Lukemani perusteella kyseiset raksut eivät ole hyväksi kissalleni, onko siis näin???"

      Voit kyllä antaa silloin tällöin makupaloina, mutta kissan ruuaksi tuota ei voi sanoa. Eihän kissa viljapitoisella ruualla voi kauan terveenä elää kuin tuurilla.

      Osta pentua varten eläinkaupasta kunnon penturaksuja ;)

    • Kurnan keinoemo

      Käypä hakemassa el.kaupasta laadukkaita Hairball raksuja. Kissa on _lihansyöjä_, joten ruoka, jonka tuoteseloste ei ala sanalla liha, ei ole kissalle terveellistä.

    • Tabby

      Nämä erilaiset Crunchy snackit ovat nimenomaan makupaloiksi tarkoitettuja. Niitä on monenlaisia, mm. näitä mallasraksuja, kalaraksuja jne. Pussissa on annosteluohje, jossa on sanottu montako tällaista makupalaa saa _korkeintaan_ antaa päivässä.

      Eli eivät ole ruokaa vaan herkkupaloja. Meillä ovat olleet ihan pidettyjä nameja kyllä.

    • Kollin kaveri

      Nostan pinnalle tämän vanhan. Haluaisin tietää mistä kauppaketjuista tätä tuotetta löytyy. Yhdestä poistui valikoimista. Nämähän estävät karvapallojen syntymistä?

      • Karvapallo 57

        Ymmärränköhän asian oikein? Onko se jotenkin luonnotonta tai epänormaalia, että kissa oksentaa karvapalloja vai mitä te noilla tarkoitatte? Minun kissalla on aika pitkä tuo karva, mutta ilman jotain kyseisiä raksujakin se oksentaa harvoin. Ja jos kissa syö ulkona heinää ja saa turkkinsa nuolemisesta elimistöönsä karvoja niin eikö se ole aivan normaalia terveen kissan toimintaa, että se joskus oksentaa? Vai onko tässä se sama asia kuin niillä kysyjillä jotka haluavat tietää, että millaista jauhelihaa voisi kissalle antaa?
        Minun kissalla on hampaat tallella joilla voi lihaa syödä ilman jauhamista ja jos karvat tai linnun höyhenet eivät tunnu sulavan niin ne voi poistaa myös oksentamalla....


    • ,-nnnnnn

      Hairball raksut eivät sitten ole jatkuvaan ruokintaan. Tiedoksenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      113
      3511
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2674
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      68
      2458
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2422
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      17
      2232
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2109
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2061
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1893
    9. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      4
      1705
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1612
    Aihe