Ensimmäiseen omaan vuokra-asuntoon

omilleenmuutttaja

Eli siis olen 18-vuotias poika ja tarkoituksena olisi muuttaa vanhempien hellästä huomasta ensimmäiseen omaan vuokra-asuntoon. Olen aivan ulalla, mitä asioita minun on hoidettava ja missä virastoissa käytävä ja mitä hakemuksia ja tukiasioita hoidettava yms. Olen siis lukiossa viimeistä vuotta ja minulla ei ole lainkaan tuloja. Opintotukea en tällähetkellä saa ollenkaan, sillä vanhemmillani on "liian suuret" tulot. KIITÄN tuhannesti jos edes joku vaivautuisi vastaamaan. :)

2

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odota syksyyn

      Tärkein kysymys: miksi pitäisi muuttaa nyt? Ilman tuloja ei ole niinkään kivaa asua yksin. Puolen vuoden kuluttua olet luultavasti ylioppilas ja sen jälkeen elämä muuttuu varmasti. Vuokralla asumisen herkkua saat sen jälkeen maistaa ihan tarpeeksi asti.

    • toinenomileenmuuttaj

      Itse olen samassa tilanteessa, ja en pysty keskittymään opiskeluun, jos asun vanhempieni luona. Omassa (vuokra)kämpässä opiskelu maistuisi huomattavasti enemmän.

      Käyt oletettavasti armeijan? Ehdottaisin, että menisit kesäkuuksi töihin, sitten heinäkuussa armeijaan. Yrität tammikuussa 2013 päästä pois ja haet töitä. Teet töitä kunnes on rahaa muuttaa pois esim. 2000-3000e ja sit syksyllä 2014 jatkat opiskeluita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      2118
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1578
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1160
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1139
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      929
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      85
      885
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      31
      855
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      112
      840
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      11
      837
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      816
    Aihe