Onko joulun tarina totta?

pukkivm82

Joulu taas lähestyy kovaa vauhtia, ja kaupoissa joulusesonki käy kuumana. Kaiken tämän paisutellun turhuuden keskellä joillakin saattaa jopa unohtua, että miksi joulua alunperin vietetään. Kouluissa valmistaudutaan myös joulujuhlaan, ja koulujen joulujuhlissahan on ollut jo pitkän pitkän aikaa perinteenä lukea jouluevankeliumi, joka löytyy myös raamatustakin. Tässä jouluevankeliumissahan kerrotaan sanatarkasti joulun tarina, eli se miksi joulua alunperin vietetään.

Mutta tässäpä herääkin sitten kysymys, jota moni ei varmaan ole edes ajatellut. Eli pitääkö joulun tarinan tapahtumat täsmälleen paikkansa, niinkö ne jouluevankeliumissa kerrotaan, ja niinkö on jo iät ja ajat uskoteltu? Eli tiivistettynä: Onko joulun tarina humpuukia?
Raamatun tapahtumien todenperäisyyttähän on epäilty joskus ennenkin, ja tämä joulun tarinahan kuuluu myös niihin. Kun sitä joulun tarinaa tarkemmin ajattelee, niin siinä esiintyy melko mahdottomaltakin tuntuvia asioita, ja myös se että kuinka kauan näistä tapahtumista on aikaa, siis tuhansia vuosia. Siinä ajassa on ehtinyt joulun tarinaankin tulla muutoksia moneen kertaan.

Etenkin seuraavissa joulun tarinan asioissa on ajattelemisen aihetta:

-Syntyikö jeesus todellakin niinä päivinä, joina joulua on jo iät ja ajat vietetty, ja onko jeesuksen tarkkaa syntymäaikaa edes koskaan vahvistettu?

-Mikä oli ns Bethlehemin tähti, joka näytti tietä jeesuslapsen luo? Jotkut tähtitieteilijät ovat selittäneet Bethlehemin tähden olleen useamman planeetan konjuktio, eli siinä on ollut useampi planeetta yhdessä nipussa. Mahdollista kyllä, mutta tiedä häntä sitten, että pitääkö tarina Bethlehemin tähdestä kokonaisuudessaan paikkansa, kun ei kait kirkkainkaan tähti pysty valaisemaan niin paljon, että valaisisi tietä ja vielä yhteen kohti, niinkö tässä tapauksessa seimen luo.

-Oliko neitsyt maria todellakin neitsyt Jeesuksen syntyessä ja sikisikö Jeesus todellakin pyhästä hengestä?

Tässäpä se varmasti visaisin kysymys joulun tarinaan liittyen onkin. Minunkaan kaaliin ei kyllä mahdu, että miten sellainen voisi olla mahdollista, että tapahtuisi sellainen ihme, että ihminen sikiäisi pyhästä hengestä ja syntyisi neitsyestä? Kyllähän ihmeitä on maailmassa tapahtunut paljonkin, mutta tuo on jo kaiken huippu, jonka todenperäisyyttä on jo syytä epäillä. Pitääkö siis Josef tunnusti -vitsi ehkä paikkansa?

-Mitä olivat ns taivaalliset sotajoukot? Enkeleitäkö, vai joitain muita henkiolentoja?

Enkeleitä ja muitakin henkiolentoja on väitetty näkevän aina silloin tällöin jossain, mutta miten niitä yhtäkkiä olisi oikein joukko?

Kaikin puolin siis joulun tarinassa esiintyvien henkilöiden ja tapahtumien todellisuudesta ei voi olla täysin varma, ja tuskin siihen varmaa vastausta koskaan edes saadaan. En ole kuitenkaan joulun dissaaja, enkä muitakaan jouluihmisiä halua ajatuksillani masentaa, vaan ajattelin kirjoittaa hyvistä huomioista, joita emme useinkaan tule ajatelleksi. Kaikesta huolimatta joulu on kuitenkin vuoden paras juhla.

12

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillälailla se

      Joulu on peruttu - Joosef tunnusti !

    • Raamattu kirjana kuvastaa aikaansa. Sen ihmisiä, heidän toiveitaan ja kässityksiään oikeasta ja väärästä. Ja raamattu sisältää 10 käskyä johon melkeinpä länsimainen oikeuskäsitys perustuu. Se sisältää myös Jeesuksen vuorisaarnan johon on hyvä kenen tahansa perustaa oma moraalikäsityksensä ja ajattelu siitä miten lähimmäisiä tulisi kohdella.
      Tuskin silloinen ihminen poikkesi kuitenkaan niin paljoa nykyisestä että näitä kannattaisi ohittaa "paikkansapitämättöminä". Kaikki muu höpinä ja tarinat Jumalasta, pyhästä hengestä, ihmeistä ja ilmestyksistä lienee sitten jokaisen itse päätettävä miten niihin suhtautuu -ovatko totta vai ei.

      • Yksi syntisistä

        Mitenkäs noiden kymmenen käskyn kanssa enää nykyaikana ihmiset toimivat, kun eivät ne näytä enää kovin montaa toimissaan heilauttavan suuntaan jos toiseenkaan.


      • uskova

        Suomen laki perustuu pitkälle raamatulliselle oikeuskäsitykselle. Jos emme usko raamattuun emme usko myöskään mm. kymmeneen käskyyn jossa sanotaan älä tapa, älä varasta, muista pyhittää lepopäivä, kunnioita isääsi ja äitiäsi, rakasta lähimmäistä.
        Tappamisen ja varastamisen kieltämistä ei kai tartte edes perustella. Toisen omaisuuden luvaton vienti ja tahallinen tappaminen on väärin.
        Jos ei olisi raamattua niin meillä olisi 7päiväinen työviikko niinkuin muuallakin ei olisi vapaapäiviä.
        Vanhemmat ovat lapsen ensimmäinen auktoriteetti ja sitä tulee kuunnella (vaikka se ei aina oikeassa olisikaan.)
        Lähimmäisen rakastaminen tarkoittaa lähellä ja kaukana elävien lähimmäisten auttamista.
        Kuka raamatun on kirjoittanut ja miksi jos ei se ole totta mistä ihmiset ovat saaneet päähänpiston kertoa asioita jos ne ei olisi totta??


    • joulupunkki

      Joulua vietetään koska se on joulupukin syntymäpäivä. Kaikki muu on huijausta

      • ronkpukki

        näin se on, sano.


    • Joulusta

      Joulusta sen verran, että esimerkiksi sanaa joulu ei ole yhtäkään kertaa raamatussa (jouluevankeliumikaan ei ole nimellä jouluevankeliumi raamatussa, nimi on pelkkä nimitys tietyllä osalle Luukkaan evankeliumia). Sana joulu on tullut sanasta yule, mikä oli täysin pakanallinen vuodenvaihteen juhla, jota esimerkiksi wiccat viettävät edelleen.

      Eikä kukaan tiedä koska Jeesus on syntynyt, mutta raamatun perusteella ei taatusti nykyisen joulun vieton aikaan, vaan pikemminkin keväällä (raamatussa paimenet olivat kedolla yöllä ja talvella he eivät olisi voineet olla kedolla kylmyyden takia). Nykyinen joulun viettopäivä on vain laitettu aikanaan pakanallisen juhlan päälle, jotta on saatu vanha juhla häivytettyä unholaan. Kukaan ei tiedä oikeaa päivää, eikä sillä ole merkitystäkään. Raamatussa ei kertaakaan kehoitettu viettämään Jeesuksen syntymäpäivää eikä antamaan lahjoja toisille juuri kyseisenä päivänä (lahjoja voi toki aina antaa ja kehoitetaankin antamaan, mutta päivällä ei ole merkitystä), joten sen viettämättömyys ei tee kenestäkään pakanaa. Itse asiassa luultavasti ainoa päivä, jonka vietto on raamatun mukaan välttämätön on normaali pyhäpäivä, eli yksi viikonpäivä seitsemästä. Muut pyhäpäivät on keksitty vain joidenkin uskonnollisten johtajien päätöksestä. Etenkin päivämäärät juhlapyhien vietolle on keksitty päästä, koska raamatussa ei päivämääriä ole kuten ei edes tarkkoja vuosia, ainoastaan viittauksia samaan aikaan eläneisiin kuninkaisiin ja vastaaviin.

      Vaikka uskoisi tarinan, ei nykyisellä joululla ole paljonkaan tekemistä kristinuskon kanssa. Joulupukilla, joulukuusella jne ei ole mitään tekemistä kristinuskon kanssa. Sekä joulupukki että joulukuusi ovat kopioita pakanallisista perinteistä. Monet kristityt lahkotkin kieltäytyvät viettämästä joulua, koska heidän mielestään joulu on pakanallinen juhla joka on vain puettu kristinuskon vaatteisiin. Ja tietenkin monet ääriuskonnolliset lahkot noudattavat raamattua kirjaimellisesti, joten joulua ei muutenkaan vietetä, koska sitä ei raamatussa kehoiteta viettämään.

      Kaikki tämä ei tarkoita, että joulua ei pitäisi viettää, mutta ei kannata kuvitella sitä puhtaasti kristilliseksi juhlaksi. Jos haluaa, joulusta voi tehdä kristillisen juhlan (en usko, että ainakaan joulukuusen takia joutuu kadotukseen, koska sehän on vain koriste) tai sitten kristinuskon voi täysin unohtaa. Jopa ateistit voivat viettää joulua, koska joulu ei ole puhtaasti kristillinen, eikä ikinä ole ollutkaan.

      • vain parhat nostetaa ylö

        JOULUTARINA ON TOTTA VAIN HYVILLE. Irstaat sianlihansyöjät joutuu Helvettiin. Luterilaisuus on Perkeleestä! Vain hyvillä teoilla voi ihminen saada kuolemanjälkeisen ylösnousun. Ihme kyllä se Jeesus on totta mutta ylösnousu vaatii hyviä tekoja ihmiseltä. Kerron oman tarinani. En uskonut jumaliin kunnes ne puhutteli mua ja esitti todisteet olemassaolostaan. Todellisia ihmeitä tapahtui. Kuten esim otin valokuvan jouluaattona hautausmaalla ja Neitsyt Maria tuli siihen kuvan mukaan jne. Annoin almun kerjäläiselle ja samana iltana voitin 30 000 euroa kenossa. "Kuka antaa köyhälle se hänelle moninkertaisesti korvataan".


      • perisyntiset olette Te
        vain parhat nostetaa ylö kirjoitti:

        JOULUTARINA ON TOTTA VAIN HYVILLE. Irstaat sianlihansyöjät joutuu Helvettiin. Luterilaisuus on Perkeleestä! Vain hyvillä teoilla voi ihminen saada kuolemanjälkeisen ylösnousun. Ihme kyllä se Jeesus on totta mutta ylösnousu vaatii hyviä tekoja ihmiseltä. Kerron oman tarinani. En uskonut jumaliin kunnes ne puhutteli mua ja esitti todisteet olemassaolostaan. Todellisia ihmeitä tapahtui. Kuten esim otin valokuvan jouluaattona hautausmaalla ja Neitsyt Maria tuli siihen kuvan mukaan jne. Annoin almun kerjäläiselle ja samana iltana voitin 30 000 euroa kenossa. "Kuka antaa köyhälle se hänelle moninkertaisesti korvataan".

        Kn aatami tarjosi Eevalle pahantiedon puusta niin siinä tarkoitetaan lihaa. Ihminen oli maanpäällä tehnyt synneistä tuomittavimman. Eli syönyt toista Jumalan luomaa.


      • niin siinä käy
        perisyntiset olette Te kirjoitti:

        Kn aatami tarjosi Eevalle pahantiedon puusta niin siinä tarkoitetaan lihaa. Ihminen oli maanpäällä tehnyt synneistä tuomittavimman. Eli syönyt toista Jumalan luomaa.

        Jokainen jumalan luoma on Jumalan kuva ja joka tätä kuvaa rikkoo niin hyvin ei käy sille joka sen tekee. Ihmiset ja eläimet on Jumalan luomia ja eläimien syöminen on synti.Ja synnistä seuraa Jumalan viha.


      • niin siinä käy
        perisyntiset olette Te kirjoitti:

        Kn aatami tarjosi Eevalle pahantiedon puusta niin siinä tarkoitetaan lihaa. Ihminen oli maanpäällä tehnyt synneistä tuomittavimman. Eli syönyt toista Jumalan luomaa.

        Jokainen jumalan luoma on Jumalan kuva ja joka tätä kuvaa rikkoo niin hyvin ei käy sille joka sen tekee. Ihmiset ja eläimet on Jumalan luomia ja eläimien syöminen on synti.Ja synnistä seuraa Jumalan viha.


    • novablerrr

      Niin paitsi että ihan alunperin joulu(kin) oli pakanallinen juhla, joka pilattiin kristillisellä pakkopaskalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      107
      6563
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      53
      5614
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      72
      4394
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      84
      4284
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      88
      4032
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      81
      1381
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1225
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1185
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      968
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      306
      900
    Aihe