... kylmänä toimii mutta kun kone on lämmin niin kierrokset elää ja sitten auto sammuu? Ärsyttävä piirre onkohan isokin remontti tulossa?
Volvo 840 tyhjäkäynti...
kuski67
75040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Automalli onko 850 vai 440 Volvo .Bensa vai diesel peli.
Aluksi tarkista sytytyspuoli tulpat sytysjohdot virranjakajan kansi .Ilmanputsari ja bensasuodatin.Lopuksi tyhjäkäyntimoottorin putsaus .Halpaa kun itse tekee osat osta vaikka Motonetista.Toivomus jos kyselette: auton malli paljon on ajettu ja muuta lisää infoa antavaa tietoa.
"Säänöllisesti huollettu ja Mobilin öljyillä ajettu esim"
... joo meni heti mehtään tosiaan auto on Volvo 850 GLEA -93. Tiiä mistä tuo 840 oli livahtanut otsikkoon. Huomasin juuri kun katsoin sytytysjohdot niin että onkohan tuo joku öljyn huohotusletku niin oli irronnut koneen puoli päästä olisikohan tuosta tullut öljyä voisikohan se vaikuttaa?
se kone öljyä,tulee vaan mieleen että kylmänä ei oo ongelmia mutta kuumana on, jompaa kumpaa nyt vois ajatella menevän kuumassa koneessa sylintereihin .. vettä, tai öljyä.
tuo tyhjäkäyntimoottori on, ja sen putsaus ei mulla ole volvossa tyhjäkäyntimoottoria, mulla käy tyhjäkäyntiä sama moottori minkä käynnistän.
motonetissä töisä, ku mobilin öljyt mainitaan, ja tuo motonet siun jokaisessa vastauksesa, saahan nuo osat muustakin paikasta.
nii ja saako sieltä motonetista tota tyhjäkäyntimoottoria, eppäilen
... öljyä syöpi ja ei etes mittatikku kastunut kun mittasin lisäsin öljyä n. 2 litraa ja pistin sen "huohotusletkun?" kiinni nyt näyttää tyhjäkäyntikin löytyneen, olisiko ohjeita jatkon osalle?
Kun puhdistat liekkilukon eli huohotin järjestelmän niin sen yhdeydessä ob tämä tyhjäkäynnin säätö moottori huomaat siitä kun sinne menee sähköpiuha ja huohotinjärjestelmän putsauksen http://www.volvolandia.com/landia/index.php?board=17;action=display;threadid=1042 ohje tässä.
Mitä Mobilin öljyihin tulee minulla Volvo toimii hyvin ei syö öljyä .
Motonet osat huomattavasti halvempia mitä muissa varaosaliikkeissä ja löytyy hyllyssä.Esim alatukivarren pallonivel Motonet 30 euroa vastaava muualla 60 euroa.Itse kun joutuu osat maksamaan niin halvin ja hyvin valitaan.