Jarrulevyjen vaihtovälistä

Miten on??

Erään naisystäväni Mondeoon vaihdettiin 100 000 km jälkeen kaikki jarrulevyt. Onko normaalia, että jo noilla kilometreillä joutuu ne vaihtamaan?

28

20678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 200-300Mm

      Käytetyillä ajan, ja noin 200000 - 300000km näyttäisi mittarilukemat olevan ja joskus ylikin, kun levyjä vaihdan. Rumpuja joutuu vaihtamaan satunnaisemmin.

    • Ihan ok

      Jarruosien kuluminen riippuu täysin kuskista. Jos ajaminen on töksähtelevää, niin totta kai jarrut kuluvat.

      Normaalissa ennakoivassa ja moottorijarrutusta hyödyntävässä ajossa jarrupalat ja -levyt kestävät helposti moninkertaisen kilometrimäärän.

      Mitä pidempi turvaväli, niin sitä pidempään jarrut kestävät. Ja risteyksiin voi tulla ja hidastaa myös rauhallisesti. Harvoin risteys mihinkään karkaa..

    • Vähän ajoa?

      Jos välillä seisoo ajamatta viikkokausia, niin levyt ruostuvat ja pitää siksi vaihtaa.

      • värinvaihtoa

        ai sen pienen ruskean pinta kerroksen takia pitää levyt vaihtaa. Mulla se pintaruoste lähtee ekassa jarrutuksessa.


      • Ei ihan noin
        värinvaihtoa kirjoitti:

        ai sen pienen ruskean pinta kerroksen takia pitää levyt vaihtaa. Mulla se pintaruoste lähtee ekassa jarrutuksessa.

        Tarkoitin sellaista ruostumista, mikä ei lähde jarruttamalla ts kun paksu ruostekerros lähtee hiljakseen etenemään levyn sisä- ja ulkoreunasta.


      • SHELL-Apusimpukka
        Ei ihan noin kirjoitti:

        Tarkoitin sellaista ruostumista, mikä ei lähde jarruttamalla ts kun paksu ruostekerros lähtee hiljakseen etenemään levyn sisä- ja ulkoreunasta.

        Tavallisesti noin 110-150000 km levyt kuluneet.


    • FKF,

      Levyt irti ja ruovilla lamellilaikalla rälläkällä puhtaaksi.Hiomalaikalla ensin pykälä pois reunasta.

    • Saksassa on taas

      kerran kaikki toisin. Jarrulevyt vaihdetaan autosta riippuen normaalisti 50-70 tkm välein. Niiden kunnon kanssa ei leikitä, toisin kun suomilandiassa.
      Ehkä tuossa Mondeon tapauksessa huolto halusi toimia varman päälle tai sitten ystäväsi ei osaa käyttää jarruja oikein. Tunsin aikoinaan erään suomalaisen naisen jolle piti remontoida pikkumersun takajarrut vuosittain sen takia kun jarrutti niin varovasti etteivät takajarrut tulleet ollenkaan mukaan peliin ja ruostuivat sekä jumittivat sen takia. Sitten taas veljelläni on 80-luvun lopun Toyota Carina 2 jossa etulevytkin kestivät 200 tkm välillä vähän reippaampaakin ajoa.

      • Yber_Alles

        Näinköhän tosiaan olisi? Täällä Inflandiassa kun saksalaisilla on maine itarampana kuin laihialainen. Että oikein 50-70 tuhannen välein levyt vaihdetaan... Sallimun nauraa!


    • näin on, vai onko?

      Ruosteenesto- ja ruostuminen palsta vastaa. Joskus uusissa autoissa vaihdetaan levyjä jopa alle 100tkm.
      Suunnitteletko suojaavasi seuraavat levyt, että kestäsivät pidempään?

      • Ruostesuojasin kokeeksi autoni uudet jarrulevyt. Kaikki pinnat puhtaaksi rasvasta, sitten kaikkiin niihin pintoihin mitä eivät ole kosketuksissa mihinkään, maalasin kahteen kertaan Zinga -sinkkimaalilla. Kallista oli, mutta... Ja päälle Tectyyli.

        Näyttäisi suojaavan. Ei tule ruostereunaa jarrutupalojen kosketuskohdan reunoillekaan. Ei ainakaan niin paljon kuin muuten. Lopulliset tulokset näkyy joskus, mutta näin alussa on tuntemukset nämä.


      • mlclyj
        sitroen kirjoitti:

        Ruostesuojasin kokeeksi autoni uudet jarrulevyt. Kaikki pinnat puhtaaksi rasvasta, sitten kaikkiin niihin pintoihin mitä eivät ole kosketuksissa mihinkään, maalasin kahteen kertaan Zinga -sinkkimaalilla. Kallista oli, mutta... Ja päälle Tectyyli.

        Näyttäisi suojaavan. Ei tule ruostereunaa jarrutupalojen kosketuskohdan reunoillekaan. Ei ainakaan niin paljon kuin muuten. Lopulliset tulokset näkyy joskus, mutta näin alussa on tuntemukset nämä.

        vähän ajavalle tuollainen järkevää,paljon ajavalla kuluu minimittaan ennen lahoamista.Niin ja piikuautois tuntus takalevyt ruostuvan käsiin ennen minimi mittaa.


      • se.sitroen.itse

        Ruostesuojaus toimii! Ei ole levyt eikä levynreunat ruostuneet kuluneen lähes 7 vuoden aikana. Tämä vain vinkkinä muille kokeilunhaluisille ja luonnonvarojen säästäjille.


    • iegirfie

      Carina e:llä vm-93 ajoin 560 tkm jaalkuperäiset levyt oli poismyydessä. meni vain kahdet jarrupalat alat.
      Kun ostin auton niin mittarissa oli 30tkm. Ja siinä oli sellaiset levytjotka ei ruostuneet juurikaan olikohan jotain kromimolybdeeni terästä, nykyisen toyotan levyt ruostuvat 10X helmommin, tosin nyt tälläajettu 210 tkm ja etu ja taka levyt on vielä alkuperäiset. Huolloissa varsinkin takuuseen vaihtavat ihan hyviäkuntisia levyja pois, ei olelähelläkään minipaksuutta.

    • Autoteknikko 33

      120000 ja jarrulevyt ja palat vaihtoon .

    • Autoteknikko-97

      133tkm ajettu automaatti katumaasturi Volvo ja katsastusmies sanoi että levyt on pian vaihtokunnossa.

    • Tomaatissa

      207tkm levyt hyvässä kunnossa.

    • htrhrthrt

      Jarrulevyt nykyään pehmeämpiä kuin ennen, syynä kait EU-määräykset kromin ja muun myrkkyjen vähentämisestä ja ilmeisesti pehmeämmällä levyllä saadaan aikaan myös parempi jarrutusteho (sinänsä loogista)

      • vara.osa.myyjä

        Ja lyhyemmistä vaihtoväleistä lisääntynyt varaosamyynti, mikä onkin kaiken takana...


    • Levyraati

      Ei ne kilometrit levyjä syö vaan jarrutukset. Hyvähän sitä on Pohjois-Suomessa ajella samoilla levyillä vuosikausia, kun siellä jarrutetaan vain määränpäässä. Pk-seudun ruuhkassa jarruvalot palaa vähän väliä.

      • ajotyylikinvaikuttaa

        Niinpä. Etelässä pahimmillaan kuluu jo 30tkm.


    • ruostetta

      Hondassa mennyt takajarrulevyt ja palat vaihtokuntoon jokainen vuosi ennen katsastusta. Vaikka kaikki kunnossa, niin palat ei kuluta levyä tasaisesti kuin muutaman kuukauden ja alkaa väliin lentäneet pikkukivet ja muu moska pilata levyjä.
      Ottaa pikkuhiljaa päähän vaihtaa niitä itse, onneksi autossa ei ole muuta vikaa ollut tai huoltoa tehty 40000 km aikana. Sen sitä saa palkaksi, kun emäntä jarruttaa liian varovaisesti. Ennakoiva ajo pilaa levyt.

    • ettänäin___

      taannoin huoltiksella: typykkä vier mittarille, helvmoinen käry jostakin.. selvis, oli si ajellu kässäri päällä 50 km.. ei kuulemma oikein ollu vetoo autossa..

    • Jalluosat

      Motonet!

    • Anonyymi

      115 000 ajettu Auris farmari, vm . 2015. Katsastaja sanoi keväällä, että etujarrulevyt ovat lähes lopussa, takalevyistä ei puhunut mitään. Miten lie ed. omistaja ajellut, minulla auto on ollut vasta 10 000 km ajan.

    • Anonyymi

      Jos levyissä näkyy kulumaolkaa, niin vaihtoon vaan.
      Jos jarrut laahaa, eikä liukutappi huolto tehoa, niin jarrusatulat vaihtoon.

    • Anonyymi

      Kaikki kuluvat jarruosat letkut kannattaa vaihtaa 3 - 5 vuoden välein. Vikoja tai ei vikoja ja vanhat osat kierrätykseen.

    • Anonyymi

      Levyt ja palat kuluvat nykyautoissa nopeasti koska ESP-ajonvakautus syö jarruja talvella oikein urakalla. Vanhemmissa autoissa jarrupoljinta painaa vain kuski, uusissa suurimman osan talven jarrutuksista suorittaa ESP. Pienen sutimisen ja sivuluisun sijaan auton automatiikka katsoo parhaaksi kuluttaa levyt ja palat loppuun ennätysajassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      112
      4568
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3324
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3145
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      44
      2949
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      119
      2779
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2777
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2115
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1911
    Aihe