330 disselin käymmistyminen

murheen gryyni

kun kone on ajettu lämpimäksi ei lahde käyntiin.... 5 tunnin päästä lähtee kuin palmun alta.... ossaisko joku kertoo missä vika

9

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murheen gryyni

      siis bmw kyseessä

    • täh ??
    • vika on

      noissa kolmessa kirjaimessa...

    • Dieselpumput vaihtoon! Toisessa pumpussa lienee vikaa ja yleensä kannattaa vaihtaa molemmat samalla kertaa.

    • 330d ja hajis

      Ihan hirveätä lekendaa heität jätkä nyt! Kaikki sen tietää että kylmänä käynistyy heikonmin kuin lämpimänä ja satun kuule tietäänmään että tuossa autossa jota yrität nyt vaan musta maalata ei ole mitään käynistys ongelmia ihan sama onko kone kuuma vai kylmä! Ihan typerä provo toi sun kirjotus!

    • Jos ongelma ilmenee pelkastaan lampimana, vika nokka-akselin asentotunnistimessa tai vuotavissa suuttimissa. Vikakoodit luentaan. Mikali vika koodina liian alhainen rail-paine kaynnistaessa, suuttimien ohivuodon testaus. Nokkatunnistinvian voi monesti pikakorjata jaahdyttamalla anturia esim. kylmaspraylla. Tunnistin on koneen paalla, etuosassa heti suojamuovin alla (kiinnitettu yhdella kuusiokoloruuvilla). Kyseista tunnistinta kaytetaan dieselissa ainoastaan kaynnistyksen yhteydessa, joten kaynnistyksen jalkeen ei aiheuta mitaan oireita.

    • ville25

      käy vika koodi luvussa mutta ei bosh servikessä.

    • Carfox

      Joku ruiskusuutin vuotaa. Testerissä korjausarvot ja korjaus tai vaihto.

      • Korjausarvot eivät korreloi ohivuotoon, ainoastaan käynnin tasaisuuteen. Ohivuoto on aina mitattava mekaanisesti suoraan ohivuotolinjoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      124
      1207
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      118
      1048
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      97
      884
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      112
      818
    5. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      270
      744
    6. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      685
    7. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      17
      667
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      41
      594
    9. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      589
    10. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      545
    Aihe