Värilaser ja valokuvat

kotipainaja

Itselläni on Canonin i-sensys LBP5050. Varsin kohtuullisia kuvia sillä saa eikä ainakaan maisemakuvissa ole ilmennyt isompia ongelmia sävyissä. Mutta kun kuvaa vertaa esim. netistä tilatun kuvakirjan sivuun niin erot on selvät vaikkei omistakkaan HiFi-silmiä. Eli paljonko pitää latoa euroja ja minkä firman tiskille että saisi itselle edes lähes digipainotason laserin? Siis ihan perus laite ilman kirjansidontaa yms. härpäkettä. Vedoslasereista olen kuullu juttua mutta en faktaa. Alan lehdetkin on testaillu viimevuodet vain A4 koon 100e-300e hintahaarukkaa. Missä A3? mikä olisikin erittäin kiinnostava! Eräs kauppias sanoi että hinta on suorassa suhteessa laatuun. Mutta jos eri hintaiset käyttävät samaa valmistajan ilmoittamaa tekniikkaa niin eihän silloin pitäisi laadussa olla eroja. Ai miksi kysyn? Itselläni on niin paljon ja niin pitkiä tulostustaukoja kotona vuodessa etten enää aio pistää senttiäkään mustesuihkuihin. Ja varmasti on järkevää tilata edelleenkin laatukuvat ammattilaiselta mutta aina välillä kokeilu ja testausmielessä olisi kiva saada kuva heti.

3

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti minäkin

      Laserista ei oikein ole kuvien tulostukseen. Töissä tulee joskus tulostettua duunijuttuihin liittyviä kuvia järeällä toimistolaaserilla ja kyllähän niistä kohteen tunnistaa. :)

      Itse tulostan kerran kuussa jotain, jos ei muuta niin testisivun, niin tulostin pysyy auki. Eivät nuo halvemmat A3 mustesuihkaritkaan hirveästi maksa.

      Uutena vaihtoehtona Verkkokauppa.com'n myymälässä näyttää olevan joku tulostuspiste. Myyjää ei ollut paikalla, joten en ehtinyt sen enempää ihmetellä.

    • HaKe

      Itse en enää koske tikullakaan värilaaseriin.

      Vain mustesuihku tai MV-laaseri kelpaa.

    • Värilaser on hyvä jos tarvii tulostella diagrammeja, asiakirjoja joissa yksinkertaisia "clipart" kuvia. Eihän se valokuvatulostimeksi ole oikeastaan edes tarkoitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      16
      2310
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      168
      2249
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1808
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      149
      1789
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      479
      1389
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1215
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1011
    8. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      420
      933
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      921
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      236
      874
    Aihe