Värilaser ja valokuvat

kotipainaja

Itselläni on Canonin i-sensys LBP5050. Varsin kohtuullisia kuvia sillä saa eikä ainakaan maisemakuvissa ole ilmennyt isompia ongelmia sävyissä. Mutta kun kuvaa vertaa esim. netistä tilatun kuvakirjan sivuun niin erot on selvät vaikkei omistakkaan HiFi-silmiä. Eli paljonko pitää latoa euroja ja minkä firman tiskille että saisi itselle edes lähes digipainotason laserin? Siis ihan perus laite ilman kirjansidontaa yms. härpäkettä. Vedoslasereista olen kuullu juttua mutta en faktaa. Alan lehdetkin on testaillu viimevuodet vain A4 koon 100e-300e hintahaarukkaa. Missä A3? mikä olisikin erittäin kiinnostava! Eräs kauppias sanoi että hinta on suorassa suhteessa laatuun. Mutta jos eri hintaiset käyttävät samaa valmistajan ilmoittamaa tekniikkaa niin eihän silloin pitäisi laadussa olla eroja. Ai miksi kysyn? Itselläni on niin paljon ja niin pitkiä tulostustaukoja kotona vuodessa etten enää aio pistää senttiäkään mustesuihkuihin. Ja varmasti on järkevää tilata edelleenkin laatukuvat ammattilaiselta mutta aina välillä kokeilu ja testausmielessä olisi kiva saada kuva heti.

3

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti minäkin

      Laserista ei oikein ole kuvien tulostukseen. Töissä tulee joskus tulostettua duunijuttuihin liittyviä kuvia järeällä toimistolaaserilla ja kyllähän niistä kohteen tunnistaa. :)

      Itse tulostan kerran kuussa jotain, jos ei muuta niin testisivun, niin tulostin pysyy auki. Eivät nuo halvemmat A3 mustesuihkaritkaan hirveästi maksa.

      Uutena vaihtoehtona Verkkokauppa.com'n myymälässä näyttää olevan joku tulostuspiste. Myyjää ei ollut paikalla, joten en ehtinyt sen enempää ihmetellä.

    • HaKe

      Itse en enää koske tikullakaan värilaaseriin.

      Vain mustesuihku tai MV-laaseri kelpaa.

    • Värilaser on hyvä jos tarvii tulostella diagrammeja, asiakirjoja joissa yksinkertaisia "clipart" kuvia. Eihän se valokuvatulostimeksi ole oikeastaan edes tarkoitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      83
      727
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      673
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      28
      540
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe