Riippuvuus

Auttakaa:((

Olen 17vuotias poika ja minulla on aika paha peli riippuvuus.
Olen jäänyt pahasti koukkuun ja en tiedä mitä tehdä.
Olen koneella lähes kokoajan, koulua en jaksa käydä koska monesti valvon myöhään (3-4) ja en jaksa herätä seitsemältä. En saa otettua itseäni niskasta kiinni vaikka kuinka yritän. Joudun perhekotiin jos en ala käymään koulua ja vähennettyä tietokoneella oloa, en halua perhekotiin! Harrastuksia minulla ei ole koska tietokone vie kaiken ajan. Kavereita minulla on vähän. Olisiko mitään vinkkejä miten pääsisin eroon tästä riippuvuudesta!

5

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • έ

      Voitko tarkentaa, kuinka paha sinun riippuvuutesi on? Eli montako tuntia päivässä vietät koneen ääressä. Sanoisin, että kuusi tuntia arkena on jo aika paha. Itse olen myös 17-vuotias lukiopoika, jolla tuskin on yhtä pahaa riippuvuutta, mutta kuitenkin. Pelien pelaamiseen ja netissä roikkumiseen ylipäänsä menee itselläni arkena noin kolme ja viikonloppuisin neljä tuntia päivässä. Minulla on luultavasti aika vähäinen unentarve, koska koulussa en tunne yleensä itseäni väsyneeksi. Tämäkin viesti tuli kirjoitettua varttia ville kahden aikaan, koska yksikin kuppi kahvia päivän aikana pilaa yöuneni.

      • Aika paha?

        Varmaan joku 10tuntia.


    • έ

      Ensiksi kannattaa varmasti opetella vähentämään tuota yökukkumista. Jos vaikka pääsisit joka yö jo 12:lta nukkumaan, niin netinkäyttö vähenisi huomattavasti ja kaikista tärkeintähän on saada unta. Jos klo 24 on liian aikainen nukkumaanmenoaika, niin yritä aluksi edes kahdelta. Sen rytmin omaksumisessa ei varmasti mene kauaa. Kun opit sulkemaan tietokoneen ennen yötä, niin et takuuvarmasti joudu ainakaan nuorisokotiin.

    • hulfgjlk

      Sitä tässä nyt yritelly et 10aikaan nukkumaan mutta ei oikeen uni tule. Nytkin kello 7 ja yön taas kukkunu noh ei se niin paljon haittaa kuhan meen sinne kouluun kohta.

    • valo*

      Sun kannattis hankkia joku harrastus, mikä vie pois kotoa, esim joku luiikuntamuoto. Sit jos sulla vielä on kavereita, niin kerro niille, että yrität vähentää netissä roikkumista, että yritä keksiä niiden kanssa jotain muuta tekemistä.

      Kokemuksesta tiedän, että toi ei oo leikin asia, sillä mun mies kuoli pari vuotta sitten liikenteessä, voi nyt melkein sanoa, että nettipeliriippuvuuteen. Ennen urheilullinen, itsestään huolta pitävä mies rupes pelaamaan, kävi vaan töissä ja kiirehti koneelle, saattoi istua siinä lähes koko illan ja pitkälle aamuyöhön, joskus jopa nukahti tuoliin kesken pelin. Rupes tulemaan terveyden kanssa ongelmia, sit rytmi ihan sekaisin, masennustakin olin havaitsevani, mutta koskaan ei myöntänyt että olis mitään ongelmaa. Suuttui vaan, jos otin asian puheeksi. Ajoi sitten työmatkalla autokolarin, nukahti rattiin, pelattuaan taas kerran koko yön..

      Sulla on kuitenkin toivoa, kun myönnät, että sulla on ongelma, se on jo askel parempaan. Tee vaikka lista asioista mitä muuta haluaisit elämässäsi tehdä. Ota itsellesi tavoite, että missä parannat asioita, esim just toi koulu. Sit sun kannattaa näyttää sun vanhemmille toi sun kirjoitus ja mietitte yhdessä mitä voisi asialle tehdä. Käy juttelemassa kuraattorin kanssa, eli teet asiasta tavallaan julkisen.
      Sit kun sulla on harrastuksia, käyt koulussa ja muutenkin liikut ihmisten ilmoilla, niiin sulle tulee uusia kavereita ja mahdollisesti rupet seurustelemaan, niin pakosti sun elämääs tulee muuta sisältöä.

      Vanhemmat voi olla jo aika luovuttaneita, jos ongelma on jatkunut pitkään, soita vailla mll- nuorten puhelimeen ja juttele niiden kanssa, sieltä vois tulla neuvoja, mihin kannattaa ottaa yhteyttä. Sä oot nuori ja elämä edessä, ota siitä kiinni ja anna sen viedä!

      Hyvää loppuelämää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe