9,5 vuotta kakkua puukotuksesta.

Ei sit näy Elviä hetkeen Jyväskeskuksessa. No ehkä parempi näin.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011120814912118_uu.shtml
18865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

3,5v näin suomessa aika perseestä

Äänestä

Lusikointihommia tiedossa!

Äänestä

"Verityön jälkeen Dogani oli uhannut raiskata uhrin tyttöystävän ja vienyt tämän polkupyörän." (iltalehti)

Uhkas sit vielä päälle päätteeks raiskata uhrin tyttöystävän. Harmi, et tuskin istuu montaa vuotta. Alle 21v ja jos ensikertalainen, niin se on 1/3 koko potista. Ei montaa vuotta toisen ihmisen hengestä.

Äänestä

kopiodaan tuo juttu niin voimme sitten nostaa sen tänne, kun tekee kumminkin vapaaksi päästyään jotain, eikä tuo juttu ole enää silloin luettavissa iltalehden sivuilta..

Keski-Suomen käräjäikeus on antanut tuomionsa Jyväskylän keskustassa elokuussa tapahtuneesta puukotuksesta.

18-vuotias Elvidon Dogani tuomittiin 9 puoleksi vuodeksi vankeuteen 27-vuotiaan miehen taposta. Lisäksi hän sai tuomion laittomasta uhkauksesta ja luvattomasta käytöstä. Verityön jälkeen Dogani oli uhannut raiskata uhrin tyttöystävän ja vienyt tämän polkupyörän.

Uhrilla ja tuomitulla oli ollut riitaa aiemminkin, ja 27-vuotias oli pahoinpidellyt Dogania keväällä.

Tappoa edelsi nyrkkitappelu, joka kuitenkin taukosi hetkeksi. Sen jälkeen sekä ehri että tuomittu jatkoivat suunsoittoa ja tappelua.

Tässä vaiheessa Doganilla oli kädessään kääntöveitsi, jolla hän löi uhria rintaan. Isku lävisti vasemman keuhkon ja sydämen. 27-vuotias kuoli välittömästi.

"En jaksanut enää"

Dogani vetosi oikeudessa hätävarjeluun, sillä koki henkensä uhatuksi. 27-vuotias oli kookkaampi ja lihaksikkaampi kuin 18-vuotias Dogani.

Käräjäoikeuden mukaan selitys ei kuitenkaan ollut uskottava, sillä tappelun tauottua Doganilla olisi ollut mahdollisuus paeta.

Lisäksi tekijän poliisikuulusteluissa antamat vastaukset puhuivat teon tahallisuuden puolesta.

- Se oli kolmas kerta, kun hän uhkasi minua ja nöyryytti minua kaikkien ihmisten edessä kadulla, Dogani sanoi kuulusteluissa.

- Sen jälkeen, kun uhri kävi minun päälle, kävin hänen päälleen, koska en jaksanut enää, hän jatkoi.

Syytettynä oli myös mies, jonka epäiltiin antaneen veitsen Doganille. Tästä käräjäoikeus ei löytänyt näyttöä, joten syytteet hylättiin.

Vankeustuomion lisäksi Dogani määrättiin maksamaan vahingonkorvauksia uhrin omaisille ja tämän tyttöystävälle sekä oikeudenkäyntikulut omaisten osalta. Doganin oikeudenkäyntikulut maksaa valtio tämän vähävaraisuuden vuoksi.

Äänestä
  • Mielenkiintoista että kertovat syytetyn tarinan.
    Selvässä tapauksessa.
    Olisiko suomalaisvastaisesta rasismista taas kerran kyse, eivät ole ennen kertoneet.
    Joko aina tai ei koskaan, ei tuo ole oikeudenmukaista että vain silloin kun ulkomainen on noin tehnyt.

    Äänestä

Tilaa jonkun kkk-lohikäärmeen vielä sitten suorittamaan operaation :)

Äänestä

viimeistään 2,5v päästä.. henki halpaa

Äänestä

puukottaja oli mustaihoinen "kulttuurin rikastuttaja". Näitä vasemmisto haluaa suomeen entistä enemmän!

Äänestä

Tämäkö nuoriherra Sokoksen kompassilla huuteli tappouhkauksia suomalisille? Lämpimiä saunoja ja liukkaita saippuoita hänelle valtoin laskuun.

Äänestä

Kulttuurinrikastuttaja on punavihervasemmistolaisen Demla Ry:n suojeluksessa.

http://www.demla.fi/

Äänestä

Toivotaan et luonto hoitelee ja MP jengit pikkasen tukistaa hepparaa .ei kande murhamiestä silitella ja puolustella koskaan. uusivat usein .

Äänestä

taitaa olla koko j,kylässä vaan pelkkiä vellihousuja, mp tuskin puuttuu tollaseen pikku juttuun ,

Äänestä

eikös tuo puukotettu ollut joku jengikriminaali? eli tavallaan win-win tilanne, koska kaksi ei-haluttua tapausta vähemmän katuja pilaamassa

Äänestä

toinen pilaa katua joskus jossain

Äänestä

Tais olla rikollista / huumetaustaa monella tuossakin jutussa.sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

vai ei näy?no näkyy alle kolmen vuoden sisään ollut jos vangittuna yli puolivuotta,
enskertalainen pääsee puolikkailla siis yli 21 vuotias mutta kun kosovon poika on alle 21v. niin pääsee 1/ 3 osilla tuosta tuomiosta eli laske 9.5 just alle kolme vuotta

Äänestä

eli tarkalleen tuomiota 3v 2kk ollut vangittuna kesäkuusta noin 6kk se vähenetään tuosta 2,8kk jäljellä

Äänestä

tokkopa enää jyväskylään tulee ku kivensisästä pääsee pois. ei

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


GangStrar kirjoitti:

Ei sit näy Elviä hetkeen Jyväskeskuksessa. No ehkä parempi näin.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011120814912118_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu