Läppärin kuulokeliitin hajalla

Äänikortti integroitu emolevyyn. Nyt saan ääntä vaan tulemaan korviin asti laittamalla normaalisti plugin liittimeen mutta sitä pitää vetää itseensäpäin että kuuluu, muuten ääni tulee koneen kaiuttimista. Apua onko jotain tehtävissä?
897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Usb äänikortti on toki aina mahdollista, maksaa peräti 10-20€
http://www.google.fi/#hl=fi&cp=5&gs_id=v&xhr=t&q=usb äänikortti&pf=p&sclient=psy-ab&site=&source=hp&pbx=1&oq=usb ä&aq=0&aqi=g4&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=75064b7b4323f388&biw=1280&bih=664

Äänestä

Ne ei sitten ole niin hyviä kuin kiinteät äänikortit... (tietenkään ei)
Riippuu kyllä vähän usb:stä 2.0 vai 3.0 (3.0 on nopeampi)

Äänestä
  • Sillä USB:llä ( 2 tai 3) ei ole suurempaa merkitystä.
    Ehtii / mahtuu se ääni tulemaan hyvin pienemmästäkin reijästä.
    Voihan sen läppärin myös viedä ehjäämöön, mutta muista ottaa iso rove mansikoita mukaan kun haet pois.

    Äänestä

  • Heh, aika outo väite :D
    Et taida pahemmin ymmärtää asiasta mitään mutta avautua pitää.

    Äänestä

  • sepe perseesee kirjoitti:

    Heh, aika outo väite :D
    Et taida pahemmin ymmärtää asiasta mitään mutta avautua pitää.

    Mitähän herra sepe rupareikään mahtaa tarkoittaa?
    USB äänet toimivat hyvin jo USB 1.0:llä.
    Vai hämääkö suomenkielen monimuotoisuus ja vertauskuvallisuus niiku niiku ihku sukupolven edustajaa?

    Äänestä

Tee eristeteipistä prikkoja joissa 3,5mm reikä, ja laita niitä niin monta plugin juureen että toimii kuten kuuluukin, ehkä 1mm koroke voisi riittää.

Äänestä
  • Tuota kehittelin myös mielessä, paitsi että teippi on huono, koska plugin juuri toimii yhtenä kosketuspintana. Sivujen kosketus plugin ja liittimen välillä voi pätkiä.
    Ehkä ohut kuparilangan pätkä johdosta kuorittuna juuressa hyvin kiinnitettynä voisi toimia.

    Äänestä

Se plugin juuriosa ei toimi kosketuspintana, vaan n. 3-4mm edempänä, eli kun katsot sinne reikään ei kosketusjousta edes näy. Mutta halutessa tuon korokkeen voi tehdä myös metallista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


qssqsqsqsq kirjoitti:

Äänikortti integroitu emolevyyn. Nyt saan ääntä vaan tulemaan korviin asti laittamalla normaalisti plugin liittimeen mutta sitä pitää vetää itseensäpäin että kuuluu, muuten ääni tulee koneen kaiuttimista. Apua onko jotain tehtävissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu