Pitäisikö maataloustulolaki palauttaa

Tietenkin voitaisiin siirtyä siihen, että maataloustuotteista saisi tuotantokustannuksia vastaavan hinnan, mutta sitten pitäisi kieltää ulkomaankauppa, missä liikkuu eriä jotka ovat subventoituja.
Ennen näin toimittiinkin suljetuilla markkinoilla, kun valtio sääteli tuontia ja vientiä. Lisäksi tehtiin palkansaajien tuloneuvottelujen ohella maataloustulopoliittiset sopimukset, missä maanviljelijän palkaksi muodostui tuotteiden valtion määräämät hinnat ja joita verrattiin teollisuustyöntekijän palkkatasoon.
792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

-

Äänestä

Poistaa kansalliset tuet.
Ja niiltä osin, kun Suomessa tuotettuja elintarvikkeita viedään ulkomaille, poistaa myös EU:sta tulleet tuet kokonaan.

Äänestä
  • Maataloustulo 750 miljoonaa, kansallisista varoista maksettu kuluttajan syöntituki 1 miljardi, miten sen voi poistaa ???????????????

    Äänestä

-

Äänestä

Vastaksena kysymykseen "miten sen voi poistaa"
on kerrottava, että kansallisen, yli 1.000 M€
yltävän maataloustuen voi poistaa eduskuntamme
päätöksellä, vieläpä ilman EU:n myötävaikutusta.

Käytännössä se menee niin, että hallitus vain
yksinkertaisesti jättää tuet pois budjetista,
ja eduskunta sitten hyväksyessään budjetin
tulee samalla hyväksyneeksi tukiaisten poiston;
sitähän tapahtuu jo nyt kun tukiaisia vuosi
toisensa jälkeen alennetaan.

EU:lta tuleva maataloustuki lakkautunee seuraavan
viiden vuoden aikana EU:n toimesta. Seuravan
viiden vuoden aikana myös kansallinen tuki
liudentuu oman eduskuntamme toimin lähes olemattomiin.
Se on hyvä asia.

Suljetulle markkinoille ja tunkkaiseen maataloustulo-
politiikkaan ei ole paluuta. Onneksi meillä on EU.

Vapaiden rajojen ansiosta jo nyt on ulkoa tuotu
elintarvike usein edullisempaa kuin vastaava
kotimainen, mikä ilmiö osoittaa varsinkin
kansallisen täydellisen vastikkeettomuuden nykyisin.

Elintarvikkeiden tuonti on noussut vuoden 2009
alle kahden (2) miljardin arvosta jo lähes
kolmeen ja puoleen (3,5) miljardiin euroon.
(Mainitut lukemat eivät sisällä alkoholin tuontia)

Äänestä
  • Mihin jätit sivistyssanat, vai onko sanakirja hukassa, niinkuin tuntuu sulla muukin olevan.

    Äänestä

  • Sehän tietää ruuan hinnan nousua, tukien poisto EU:n alueelta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


voimaan.. kirjoitti:

Tietenkin voitaisiin siirtyä siihen, että maataloustuotteista saisi tuotantokustannuksia vastaavan hinnan, mutta sitten pitäisi kieltää ulkomaankauppa, missä liikkuu eriä jotka ovat subventoituja.
Ennen näin toimittiinkin suljetuilla markkinoilla, kun valtio sääteli tuontia ja vientiä. Lisäksi tehtiin palkansaajien tuloneuvottelujen ohella maataloustulopoliittiset sopimukset, missä maanviljelijän palkaksi muodostui tuotteiden valtion määräämät hinnat ja joita verrattiin teollisuustyöntekijän palkkatasoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu