Suositelkaa jotain langatonta purkkia jossa mahdollisiman laaja kantama? Alle 100€ hintaluokkaan. Onko noissa esim. d-linkin 3 antennisissa jotain ideaa? Entäs mikäs toi 5Ghz kanava juttu on?
Tehokas langaton rei-itin?
Jelppiä.,.
13380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
http://www.nettikone.com/muu-merkki/eristyspeltisepan-reiitin/877499
>Tehokas langaton rei-itin?<
Tuollaista ei ole vielä keksitty.
http://www.kauppasatama.fi/?tuote=OFC-PERF21&cid=2028
Mulla on rei'itin jossa ei ole yhtään lankaa ja tekee hyvin reikiä papereihin. Ihme urpoja kysyjiä ja vastaajia kyllä näemmä liikkuu suomi24:n tapaan. Juntit liikkeellä taas.
Toimiiko tuo tosiaan langattomasti!
Langaton toimii ilman käsiä?
Ihan kuin langaton hiiri?
Satasen hintaraja on aika paha, koita myyntipalstoilta käytettyjä laitteita.
Asiasta on ASIALLISTA keskustelua kohteessa http://forum.wippies.com/index.php?topic=1810.0
Tuolla pähkäillään verkolle 200m:n kantamaa
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/10060/jdtb
Siirry kokonaan toiseen ratkaisuun, laita netti tavallisen pistorasian kautta. Vempeleet http://www.verkkokauppa.com/fi/product/49572/cnfdt/Devolo-dLAN-200-AVsmart-Starter-Kit
Et saa kuin huitaistuja arvailuja, syynä se, ettet kerro olosuhteita, missä pitäisi toimia milläkin nopeudella: etäisyys, häiriötekijät, väliseinät, heijastukset ym., kaikki vaikuttavat.
Jep, eli parin lasin läpi pitäs kantaa ja matkaa sellaset 20-30m. Noista nopeuksista en tiiä, nyt on käytössä langaton adsl modeemi 54mbps. Ei kait mitään huippunopeuksia tarvita mutta sellasta keskitasoa.
Kaapelimodeemiliittymä kun tulee niin sitten tulee tuon reiittimen hankinta ajankohtaiseksi. Tota dlinkin dir 635 olen kattellut, saisi alle 70 ekee.
Kyllä jollain N-standardin mukaisella kaksiantennisella pitäisi onnistua, esimerkiksi juuri Pyyhiksen neuvomalla. Tarkista kuitenkin ennen ostoa, että antennit ovat irrotettavissa ja vaihdettavissa esim. suuntaaviin jos ongelmia silti ilmenee.
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/12260/chhqx/Buffalo-Nfiniti-WZR-HP-G300NH-Wireless-N-HighPower
Itsellä käytössä tuo Buffalo. Se tukee joitain 3g modeemeja, sisältää mediaserverin (dlna), sisäärakennutun torrent clientin, usb porttiin voi liittää verkkolevyn, jolle pääsee sisäverkosta ja internetistä päin. Siihen saa myös vakiofirmiksen lisäksi DDWRT open source firmwaren jos sille on käyttöä.
Melkoista mainostusta, mutta tämä purkki on ollut loistava hankinta hintaansa nähden. Buffalo tukee wds:ää , jolla voi linkittää tukiasemia toisiinsa ja näin jatkaa kantamaa. Wlan tukiasemissa on lailla rajoitettu lähetysteho, joten kantama riippuu olosuhteista, seinien materiaaleista yms. Tällä purkilla kantama on noin 40-50 metriä yhden betoniseinän läpi, se on testattu käytännössä.