Onko AV-alalle vaikea päästä opiskelemaan?

Eli haaveissani on ensi syksynä AV-ala, johon aijon hakea kevään yhteishaussa mutta pelkään etten pääse ): Todistus ei ole paras mahdollinen .... ja minulla ei oikeastaan ole ainuttakaan muuta alaa johon haluan mennä opiskelemaan. Tiedän mitä haluan tehdä työkseni, ja sinne valmistaa AV-ala :) Hakeeko sinne paljon ja miten paljon sinne yleensä pääsee? Mistä asioista voisi hyötyä pääsykokeessa, jos sinnekään pääsee? :D
1110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Valmistuin itse viime keväänä media-assistentiksi ja silloin jo tiesin että oman alan töitä ei ole ellei ryhdy freelanceriksi. Omalle luokalleni tuli 23 oppilasta joista valmistui 9 ja myöhemmin vielä 2. yksi näistä yhdestätoista pääsi mtv3selle töihin (luokan priimus ja ainoa poika) ja yksi pääsi amkkiin opiskelemaan medianomiksi. Itse päädyn työharjoitteluun keväällä samaiseen kouluun mistä valmistuin että edes jotain tekemistä tähän työttömän arkeen.

tuo pääseminen riippuu niin oppilaitoksesta. meillä 2008 katsottiin todistuksia ja graafisia taitoja. matikkakoe oli myös mutta se meni heittämällä läpi. viimeinen kysymys oli muistaakseni: "oliko nämä laskut vaikeita?". kun menimme audiotorioon istumaan niin meille tultiin heti sanoamaan että jos joku luulee että tämä on valokuvaus koulu niin voi lähtee heti kotio :D meillä oli pääsääntösesti videokuvausta valoa ja ääntä.

sitten myöhemmin 2010 ja 2011 vuosiryhmiin katsottiin naaman perusteella jas en kyllä huomasi. poikia oli huomattavasti enemmän mutta nämä tytöt.... tarvitseeko edes kertoa kun voit vain kuvitella millasia tyttöjä tarkotan. nättejä mutta eivät tienneet mistä kamera laitetaan päälle puhumattakaan painavien keissien roudaaminen...

Mutta joo pääsykokeessa oli siis matikkakoe, graafinen mainos ja joku sarjakuva missä piti kertoo kuvakulmin kohtaus. haastattelu omalta kohdalta meni melkein itkien, taisivat siis vähän sääliä kun päästivät opiskelemaan heh heh.

Eli hyödyt tosi paljon jos sulla on jotain kivoja lyhäri ideoita, piirrustustaitoo tai muuten hahmotuskykyä esim. noissa kuvakulmissa. tottakai suhteet on myös plussaa esim. eli jos tunnet näyttelijöitä, bändin jäseniä tai vaikka isäs on kuuluisa ohjaaja niin sulla on mahkuja päästäkki.

Mutta noista töistä ei osaa kukaan varmuudella sanoa. kulttuurialoja leikataan ensivuonna tosi runsaasti pikkupaikka kunnilta, ken tietää liittyykö av-ala tähän?
Se on niin itsestä kiinni. kun on työharjoittelu niin etsi semmoinen paikka missä sulla vois olla mahdollisuus tehdä jatkossakin töitä.

Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AVtytttö kirjoitti:

Eli haaveissani on ensi syksynä AV-ala, johon aijon hakea kevään yhteishaussa mutta pelkään etten pääse ): Todistus ei ole paras mahdollinen .... ja minulla ei oikeastaan ole ainuttakaan muuta alaa johon haluan mennä opiskelemaan. Tiedän mitä haluan tehdä työkseni, ja sinne valmistaa AV-ala :) Hakeeko sinne paljon ja miten paljon sinne yleensä pääsee? Mistä asioista voisi hyötyä pääsykokeessa, jos sinnekään pääsee? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu