Mikä vittu on että mustien vaateiden pitäjä leimataan hevariksi?

Joo.Mustia vaatteita tykkään pitää.Vaatekappi 90 % täynnä mustaa.Siis mustaksi kun pukeutuu nii kuulee "Kato tos o hevari".perkele.En ole värjännyt lettiä(Ruskea väri) ja lyhyet hiukset.
7386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siksi ihmiset muutenkin olettaa asioita ulkonäön jne perusteella esim. yksi esimerkki on että jos ihmisellä joku vamma niin se tarkoittaa sitä sun tätä eli ei ymmäretätä että monenasteisia se yhtälailla jopa omalla tavallaan ärsyttävämpää. ps. itse tuollaiseen mitä kirjoitat suhtausin huumorilla. Ymmärrän että voi olla vaikeaa.

Äänestä

Mulla taas on päinvastanen "ongelma": kuuntelen aika paljon metallia mutten silti pukeudu kuin hevari. Käytän mustaakin mutta myös muita värejä enkä pidä koskaan bändipaitoja tms fanikamaa. En ymmärrä minkä takia pitäiskään. Ihminen saa kuunnella mitä haluaa ja silti pukeutua miten haluaa, ja päinvastoin. Mulle tää aiheuttaa sitä, että ihmiset joskus ihmettelee tyyliin että "hyi, mitä kamalaa örinää sä oikein kuuntelet?! Ihme tyyppi" Mutta siis pointti oli, että turha välittää niistä muiden ennakkoluuloista sen enempää, ei sillä ole väliä mitä susta luullaan vaan sillä mitä sä todella oot.

Äänestä

Ihan oikein nämä kaksi vastausta, ei pitäisi välittää ja pukeutua niinkuin tykkää ja kuunnella sellaista musaa mistä itse tykkää :)
Vielä kun sen hallitsisi jotenkin.. Joskus on vaan niin perhanan vaikeaa kun kuulee työmatkoilla junissa lähes päivittäin kommentteja kuten: "jotain saatananpalvojia tai sekopäitä" (sanottu tytöistä ketkä cosplayasivat uuden Batman leffan Jokereita) ja kun näkee kuinka vähänkin massasta poikkeavasti pukeutuvia tuijotetaan, ja ei hyvällä tavalla vaan huonolla tavalla halveksuen :/ Varsinkin keski-ikäiset hallitsevat tämän halveksunnan jostain kumman syystä. Ei siis ole tarkoitus tuomita keski-ikäisiä muuten ja tunnen monta mukavaa keski-ikäistä, mutta kaikki keneltä olen vastaavia kommentteja kuullut, saanut halveksivia katseita tai nähnyt kuinka he tuijottavat toisia suu ammollaan pokkana, ovat olleet keski-ikäisiä. Mutta toisaalta on hölmöä lähteä sellaisten ihmisten leikkiin mukaan ettei pukeutuisi niinkuin tykkää ja jos siihen lähtee niin loppua ei tule. Olen meinaan joutunut itse sen huomaamaan kun paniikkihäiriön takia en kestänyt tuijotuksia, niin vaihdoin pinkit hiukset au naturel pellavapääksi, mutta kappas, kyllä niitä tuijotuksia silti saa, nyt uusin suuri ihmetyksen aihe ovat maiharini, siis hyvänen aika, maiharit! :'DD

Äänestä

Minä, ulkomaalainen nuori mies, pukeudun gootti-asusteisiin löyhästi (väriltään mustat, harmaat ja joskus ruskeatkin) ja minä kuuntelen ainoastaan Pop, Dance ja Love-musiikkeja, ani harvoin Heavy ja Rock-tyyppisiä. Lisäksi en juo alkoholia (jos ei lasketa punaviiniä juhlissa) enkä tupakoi ollenkaan. Luultavasti siksi, koska haluan pyrkiä elämään positiivistä elämää, mutta kurjien menneisyyksien vuoksi pukeudun näitä kyseisiä vaatteita, kuten metalliset rannerenkaat.

Äänestä

Pukeutuvat pukumiehet ja gootit ja muut hörhöt. Hevarit pukeutuvat t-paitaan ja sinisiin farkkuihin ja takkina on nahkarotsi.

Äänestä

Ai etta, samaistun. Minua sanotaan gootiksi.

Äänestä

Esimerkiksi erään ystäväni, kahdeksasluokkalainen tyttö, koulussa on meneillään omituinen musta-villitys, kaikki pistävät naamansa täyteen lävistystä ja pukeutuvat mustaan. Huvittavinta on se, että itse pidän metallista, mutta en pahemmin mustaa tai ketuja yms., mutta tuossa koulussa ollaan ihan gootteja eikä monikaan ole hevari...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joo-o kirjoitti:

Joo.Mustia vaatteita tykkään pitää.Vaatekappi 90 % täynnä mustaa.Siis mustaksi kun pukeutuu nii kuulee "Kato tos o hevari".perkele.En ole värjännyt lettiä(Ruskea väri) ja lyhyet hiukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu