Asun 60 -luvulla rakennetussa kerrostalossa, makuuhuoneiden ja keittiön ikkunaremontti suunnitteilla. Paljonkohan suurinpiirtein tulee maksamaan remontti?
kkunoita siis kolme kappaletta , koko noin 140 cm * 180 cm.
ikkunaremontin hinta?
16
9692
Vastaukset
- tilaajavastuulaki
Hyvin tehtynä ja verot sekä velvoitteet hoidettuna hinta on noin. 2700.-€.
Jos mukana on nykyisin paljon käytettyjä "konsulttifirmoja" jo tarjouspyyntövaiheessa hinta on noin 200.-€/ikkuna lisää. Siis toimittajalla lisäksi tuo konsulttipalkkio. Mitä paksumpi nippu on tarjouspyynnön mukana sitä kalliimmaksi homma tulee. - tuuletusikkuna*
Tommonen 4 vuotta sitten oli remontin hinta 700€:a per reikä eli parvekken ovi 6 ikkunaa yht. 7 teki 4900 €. Nykyisin varmaan tuo 900 €:n hinta kappaleelta on kohdallaan , paitsi maksajan kannalta.
Meille tuli Pihla-ikkunat, joita sitten takuukorjattiin seuraavat 2 vuotta , kun oli muutamia asennusvirheitä ja muutamia karmeihin niin löysiä pokia, että niitä ei saanut mitenkään vuotamattomaksi. Viimeisiä vaihdeltiin vielä 2011.
Pokan yläpuitteessa on se tuuletusaukko, mikä on ihan hyvä ratkaisu. - remonttireiska
Ota huomioon että kun ikkunan hinta nousee 20% niin asuntosi arvo nousee samoin. Voit laittaa myynti-ilmoitukseen että
IKKUNAREMONTTI TEHTY. EI HUOLIA. - ei taida
vai että ikkunaremontilla huolet lähtee...miten putki, viemäri, hissi, julkisivu, katto, jne jne...
- Remppaa pukkaa
Lähtee huolet ainakin ikkunoiden osalta.Aina vanhemassa kerrostaloissa pyörii joku remonttiajatus ! Kaikki ihmiset eivät yksinkertaisesti mahtuisi uusiin taloihin missä ei remppaa.Vaikka suomi palsta kovasti vanhan talon ostosta propakandaa levittääkin.
- vanha,uusi
Uusien ikkunoiden hankinnassa on tarjouskirjo laaja. Ikkunaremontti (korjaus) on noin 50 % halvempi kuin uusien ikkunoiden hankintahinta.
Puu/alumini-ikkunan elinkaari on 40-50 vuotta.
Kannattaa muistaa HUOLTOVAPAATA IKKUNAA EI OLE. - Veto pois
Ikkunoiden vaihto energiasäästönimikkeellä on kyseenalaistettava.
Korvausilmaventtiileillä varustetut uudet ikkunat, nostavat kiinteistön lämmityskustannuksia yli 10%.
Vanhojen ikkunoiden aiheuttama vedontunne ja suuret lämmityskustannukset, johtuu lähinnä kuoleentuneista ikkunatiivisteistä.
Tiivistämällä ikkunat poistuu vedontunne sekä lämmityskustannukset pienentyy ja huoneen lämpötila nousee useita asteita.
Katso netistä, ikkunan tiivistysohjeet. - viluinen asukas
Eipä ole auttanut ikkunoiden tiivistys, kylmä tulee "ikkunan läpi" kun talossamme ei ole kuin kaksinkertaiset ikkunat. Talvella kylmän pitää loitolla vain paksut verhot mutta niitäkään ei viitisi pitää yötä päivää kiinni.
- lomndo
Höpö höpö. Jos ulko- ja sisäikkuna on oikein tiivistetty niin vähäinen määrä kylmää tulee "ikkunan läpi". Tämä määrä ei kylmennä asuntoa merkittävästi.
Karmin lämpöeristevuodot, ilmanvaihto tai lämmöntuotto on pielessä.
On myös mahdollista että ikkunoiden myyjä on saannut iskostettua päähäsi tämän "ikkuna läpi" kylmävuodon.Lue tarkemmin edellinen viesti (Veto pois).- viluinen asukas
Eihän ulkoikkunaa tiivistetä !
Ja kyllä tässä talossa ainakin ikkunoista vetää vaikka tiivisteet on kunnossa, en ole ainoa joka asiasta on huomauttanut. - viluinen asukas
viluinen asukas kirjoitti:
Eihän ulkoikkunaa tiivistetä !
Ja kyllä tässä talossa ainakin ikkunoista vetää vaikka tiivisteet on kunnossa, en ole ainoa joka asiasta on huomauttanut.ja toisekseen.... en ole edes keskustellut kenenkään ikkunamyyjän kanssa, vaan asunut tässä talossa kaksi pakkastalvea. Eli kokemusta on vetoisista ikkunoista.
- itse tehden
viluinen asukas kirjoitti:
ja toisekseen.... en ole edes keskustellut kenenkään ikkunamyyjän kanssa, vaan asunut tässä talossa kaksi pakkastalvea. Eli kokemusta on vetoisista ikkunoista.
Vetokohdat löytyy helposti sormilla tunnustelemalla. Tai voit kastella sormet kulhossa koettaa sitten, niin löytyy vielä selkeämmin. Sitten vaan tiivistelemään, sillä ei se ole asukkaaltakaan kiellettyä. JOs ylhäällä pokassa on venttiili, niin sen voi vaikka sulkea talveksi, jos istut ikkunan alla. Yleensä pokan yläreunassa on tiivisteessä pieni pätkä tyhjää, jos tuota venttiiliä ei ole seinässä tai pokassa.
Kyllä ikkunat saa tiivistettyä, jos vain on halua.
- Tietoa ei luuloa
Jos ikkunoista vetää niin ikkunatiivistys on tehty huolimattomasti tai tiivisteet ovat kuoleentuneet (liian ohkaisia).
Tiiviistä ikkunasta ei vedä.
Kyllä ulkoikkuna tiivistetään. Jos ulkoikkunaa ei tiivistä, niin lämpötaloudellisesti ajatellen sen voi kantaa vinttiin. Katso netistä: Ikkunan ja oven tiivistysohjeet. - nimserkki0
Hyvä tietopaketti aiheeseen liittyen löytyy tiedox sivustolta:
http://www.tiedox.fi/Ikkunaremontti-/Ikkunaremontti tai uusien ikkunoiden hankinta
Lisäksi hintatason saa selville kilpailuttamalla tarjouspyyntöjä sivuston kautta. - as oy remontit
Kerrostaloikkunaremontin hinta menee asukkaallee neliöiden mukaan. Vaikka yksiöön ja isoon asuntoon vaihdetaan sama määrä ikkunoita-hinta menee asuinneliöiden mukaan.
- nimserkku
Ikkunapokat kannattaa mitata tilattaessa oikean suuruisiksi, ettei tarvitse asennettaessa korjata liian pieniä ikkunoita ylimääräisellä vaahdolla ja leveillä sisäpeitelistoilla.
Voi käydä niin, että vanhat ikkunat pokineen olivat vedottomammat kuin uudet.
Onpa käynyt niinkin, että on pitänyt vaihtaa vielä ikkunat pokineen uusiin,
jolloin hinta nousee kaksinkertaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481538Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 221050
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99835- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70769