Eli meillä on 2 kpl n. 9 viikkoista kissanpentua, ja ongelmana on nyt parin viime päivän aikana ollut sänkyyn, lattialle ym. Pissaaminen. Kun tulivat, niin oppivat laatikolle heti ja kävivät aina siellä. Vaihdettiin sitten kissanhiekka uuteen koska se ei haise ollenkaan, seurattiin ja kävivät laatikolla normaalisti. Nyt kuitenkin toinen kisuista on alkanut pissailemaan välillä muuallekkin kuin laatikkoon, mutta käy silti myös laatikossa tarpeillaan. Mistä voisi johtua ja miten mahdollisesti saada loppumaan ?
kissa pissaa sänkyyn ?
minä
8208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaihtakaa kissanhiekka entiseen -saattavat vierastaa uutta merkkiä. Vaihdon yhteydessä laatikko kannattaa pestä kloritella ja huuhtoa hyvin. Kissat pitävät kloriten hajusta.
Onko mahdollista että tämä uusi hiekka on suurikokoisempaa koostumukseltaan eli kissan tassuihin sattuu laatikolla käynti ja hakeutuu senvuoksi pehmeämmälle alustalle. Kissasi on hieman liian nuori merkkailemaan reviiriään joten ajattelisin vian löytyvän pissa-astiasta.
Kiitos, toivottavasti vanhan hiekan vaihto auttaa.. tänään pissasi kaksi kertaa samaan kohtaan sängylle, etikalla patjan ja lakanoiden pesu ilmeisesti pitäisi auttaa siihen että hajun saa kokonaan pois ?
Kiitos, toivottavasti vanhan hiekan vaihto auttaa.. tänään pissasi kaksi kertaa samaan kohtaan sängylle, etikalla patjan ja lakanoiden pesu ilmeisesti pitäisi auttaa siihen että hajun saa kokonaan pois ?
Etikan lisäksi voit käyttää Bio Luvil Coloria. Itse olen käyttänyt tota kompinaatiota ja vaikka pesuaine haisee mielestäni liikaa niin kissoihin se tehoaa. Findogsilta saat tilattua Urine off tuotetta josta saa lisäapua.
Minkä ikäisinä kissat ovat teille tulleet? Kissanpennun luovutusikä on 12 viikkoa ja pennut ovat nyt vasta yhdeksän viikon ikäisiä :o Tästä löytynee syy siisteysongelmillekin.
Pennut ovat tosiaan liian nuorina vieroitettu emostaan ja tällöin tämänkaltaiset ongelmat ovat yleisiä. Minäkin suosittelen vaihtamaan hiekan entiseen ja jos haluatte sen myöhemmin vaihtaa toisenlaiseen, niin tehkää vaihto vähitellen, eli sekoittaen entistä ja uutta aluksi keskenään. Nyt kun pissailu päässyt alkamaan, olisi myös hyvä että olisit emonkorvikkeena tälle pissailevalle pennulle laatikkohommissa, eli aina ruokailun jälkeen viet pennun laatikolle ja pyyhit lämpimällä vedellä kostutetulla paperilla takapuoltaan, tämä muistuttaa emon nuolemista, jolla opettaa pentunsa asioimaan oikeaan paikkaan. Voit vähentää ruuan annosmäärää ja tihentää ruokintavälejä, jotta hommassa pääsisitte nopeasti edistymään. Jos saat kissan kiinni itseteosta, kanna niskasta (takapuolen alta tukien) laatikolle ja samalla tavalla kostutetulla paperilla pyyhkimistä. Emo kantaa poikasia niskasta, eli siksi tämäkin ote hommassa tärkeä, kipua ei toki saa tuottaa. Huomioi myös että paperi on tosiaan vain kostea, ei märkä ja sopivan lämmin. Lämmin kosteus pyyhkien stimuloi pentua pissaamaan. Koska kissoja kaksi, en usko että tulee enempää ongelmia, koska oppivat myös toisiltaan. Viikot 8-12 ovat juuri lajikäyttäytymisen opetteluvaihetta, jolloin esimerkki on pennuille tärkeä.
Otin muutamia vuosia sitten aikuisen kissan, joka edellisessä kodissa ei pissinyt vääriin paikkoihin. Luonani se alkoi pissimään sänkyyn ja lattialla oleville vaatteille. Ongelma ratkesi sillä että ostin vahakankaan päiväpeitoksi. Alunperin ideana oli ettei pissa imeydy sänkyyn, mutta vahakangas ei ilmeisesti ollut kissan mieleen, eikä se edes nykyään mene sänkyyn. Vaatteille ei pissitä kun niitä ei jätetä lattialle.
Kissanpissan hajun tehokkain poistaja on ruokasooda. Itse en voi sietää etikan hajua, ja ruokasoodahan ei haise millekkään. Itse laitan ruokasoodaa ruokalusikallisen-pari esipesuainelootaan pesukoneeseen, saman verran pesuaineen joukkoon ja sama määrä vielä huuhteluaineeksi. Hajut lähtee varmasti! Lisäksi ruokasoodaa saa kilon paketeissa, ja maksaa noin 5e, eli ei ole kallista.
Minulla kävi ilmeisesti tuuri kun vuosi sitten, kun sain 6-viikkoisen kissanpennun, jolla ei ilmentynyt mitään käyttäytymishäiriöitä. Tältä oli emo jäänyt auton alle, siksi annettiin niin nuorena.
Toivottavasti saatte ongelman ratkaistua, ja toivottavasti vinkeistäni oli apua. :)
Hieman off topic mutta ongelmakäyttäytyminen liian varhain luovutetulla kissalla saattaa alkaa vasta aikuisiässä. Oma 5-6 viikkoiseni muuttui erittäin aggressiiviseksi sekä minua että kissoja kohtaan ja kärsi myös suuresti eroahdistuksesta vasta reilun vuoden ikäisenä. Opin kantapään kautta että vaikka ne pikkiriikkiset kissanpennut ovatkin ihania, niin parasta on odottaa niin kauan kunnes ne ovat vähintäin 12 viikon vanhoja ennen kuin ne itselleen ottaa. Onneksi sain apua ja neuvoja eräältä kokeneelta kissaihmiseltä sekä paikkakuntani eläinlääkäriltä jotta pahimmasta selvittiin kissani kanssa. Suurimman avun toi muutaman kuukauden ikäinen kissakaveri jonka asiantuntijoiden neuvosta otin ja jonka kanssa vanhempi kissani ystävystyi vaikka alku olikin todella hankalaa.