Herää kysymys... Mitä tämä herra on saanut aikaan.... poliittisen uransa
aikana.
Minä en ainakaan tiedä muuta kuin, että se on nipistänyt Lento-Emoa persees*ä
Jaa... On toinenkin asia...SE pukkas rikkaalle öljyvaltiolle Venäjälle 50 miljoonaa kehitys-apua ollessaan ulkomaankauppa-ja kehitysministerinä.
Kukaan ei ota selvää missä nekin rahat on
Väyrysestäkö Presidentti ???????
11
130
Vastaukset
- ent. kepuli
On tuo ainakin omat taskunsa osannut täyttä
Onhan sillä komia kartano Keminmaassa
Joku kepulainen nilkki kehui sitä hyväntekeväisyys laitokseksi
Rahantekolaitos se on TOSIASIASSATässä vähän tietoa nimimerkille Keminmaan kartanon toiminnasta:
http://www.pohjanranta.com/nuorisokoti/
Olen aikaisemmin esitellyt ko. toimintaa ja ilmeisesti nimittelet allekirjoittanutta nilkiksi. Vaadin asiallisia perusteluita.
Sinä ilmeisesti pidät yllä jotakin yhteiskunnallisesti arvokasta toimintaa omilla varoilla. Esittelethän sitä hieman, se lisäisi uskottavuuttasi huomattavasti. Nyt se on vielä miinusmerkkinen. Vai onko tässä taas vanha sananparsi toteutunut: " tyhjät tynnörit kolisevat eniten " ?
Nimimerkki on selvästi alkanut kiinnostua Väyrysen saavutuksista. Niitähän on niin paljon, että tällä foorumilla tila loppuu alkuuunsa, jos saavutuksia lähtee luettelemaan. Tuleva Väyrysen äänestäjä pääsee seuraavasta linkistä fiilistelemään idolinsa saavutuksia:
http://vayrynen.com/henkilotiedot
Väyrynen kuitenkin toppuuttelee äänestäjien yli-innokkuutta seuraavasti:" Enhän minä kovin häävinen ehdokas ole, mutta ehdolla olevista kuitenkin se paras"
Tämä ohjenuoraksi nimimerkille, joka sitten esittelee Väyrysen saavutuksia muille tuleville väyrysfaneille.- jalas-mökki
Kerro yksi hyvä asia joka on fakta, mitä Väyrynen on saanut aikaan.
Veikkaan ei taida löytyä .....muuta kuin mielikuvia - :-)))))
Kerro yksi asia, mitä hyvää Väyrynen on saanut aikaan. Ei mielikuvia
VAIN YKSI ASIA..... EI MONTA
- paavoonparas
Ihan yksin ei kukaan saa aikaan hyvää eikä pahaa.
Niinistö ja Lipponen saavat aikaan pelkkää pahaa, veivät meidät eu,n ytimiin
siellä nyt ollaan eikä poispääsyä ole näkyvissä. - Paavot huonoja
Toiset saavat YKSIN sentään jotain aikaan vaikkapa pahaa, mutta Väyrynen ei ole saanut aikaan mitään!
- voe voe voe
Mikäs olisi parempi presidentiksi? Mumiseva eläkeukko, rullaluisteleva sarvipää joka olisi valmis myymään äitinsäkin eu:n puolesta vai kenties hinttieinari?
- Seitamon Opettaja
Paras olisi Sari Essayah, tyylikäs ja urheilullinen nainen jolla perusarvot on kohdallaan.
Nimimerkki on juuttunut juoksuhautoihin, mutta tässä hieman Väyrysen ansioita:
V. -84 Kiinassa ulkoministerivierailijana, mukana Nokian Kairamo, Koneen Herlin ja kolme muuta suuryrityksen johtajaa. Tästä vierailusta seurasi mittava kauppavaihto Kiinan kanssa.
Vierailu Intiassa, emäntänä mm. Indira Gandhi ja mukana mm. Wärtsilän Tankmar Horn.
Tammikuussa 2011 Väyrynen johti yritysvaltuuskuntaa Saudi-Arabiaan, Yhdistyneisiin Arabiemiraatteihin ja Kuwaitiin.
Väyrynen on johtanut vienninedistämismatkoja myös EU:n jäsenmaihin, mm. Bulgariaan, Puolaan, Romaniaan ja Slovakiaan.
Väyrynen veti viime ulkoministerikaudellaan Suomen ja Venäjän hallitusten välistä yhteistyökomissiota. Tässä ominaisuudessa hän on johtanut useita yritysvaltuuskuntia Venäjälle. Puutulleista syntyi sopimus Väyrysen ansiosta, Saimaan kanavan vuokrasopimusta on jatkettu ja nopeajunaliikenne on saatu käyntiin.
Väyrynen tuntee lähialueyhteistyön, jota sopimusta hän oli allekirjoittamassa v. 1992.
Väyrysellä on ehdokkaista kiistattomasti laajin yhteistyö- ja kontaktiverkosto, sitä ei voi kukaan kiistää.
Tässä nimimerkille Väyrysen ansioita näin alkupaloiksi, on hyvä , että on olemassa foorumi niiden esittelyyn. Tila ja aika vaan pakkaavat loppumaan.Väyrysen saavutuksia :
1992 Väyrynen johti Suomen valtuuskuntaa Rio de Janeiron YK:n ympäristö- ja kehityskonfrenssiin. Väyrynen perehtyi jo vuodesta 1972 alkaen kehitys- ja ympäristökysymyksiin.
Väyrysen ansiosta kehitysapu on muuttunut kehitysyhteistyöksi. Ts. kehitysmaihin annettavalla rahalla on kaksisuuntainen vaikutus sekä kohdemaa että antaja hyötyvät. Se eroaa esim. sosialistien linjasta , jossa kehitysapu on vain ja yksinomaan rahan antamista . Ellei annettavaa rahaa sidota kehityshankkeisiin, niin rahan päätymisestä oikeaan tarkoitukseen ei ole mitään takeita.
Se eroaa myös vihreiden linjasta. Ville Niinistö, Saulin veljenpoika tuli Suomeen takaisin ilmastokonfressista satojen miljoonien laskun kanssa. Oli kuulemma torjuntavoitto, että silleen.
Väyrynen on siitä hyvä , että hänellä ns. maalaisjärki pelaa ja jalat ovat maanpinnalla.
Edellisessä hallituksessa Väyrynen loi ohjelmaluonnoksen Kohti kestävää ihmiskuntapolitiikkaa. Siinä painotettiin erityisesti ilmasto- ja ympäristökysymyksiä, mutta keskeisen sijan saivat myös taloudellinen ja yhteiskunnallinen kestävyys.
Sanomattakin on selvää, että Väyrynen on perehtynyt laajasti yhteiskunnalliisiin, ympäristöä ja kestävää kehitystä koskeviin kysymyksiin. Löytyykö muilta ehdokkailta samaa tasoa olevaa pätevyyttä ?
tämä oli retorinen kysymys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410491Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1418764Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906057Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604248Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut504210Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804060Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503709Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673159Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73107IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k672945