Väyrysestäkö Presidentti ???????

jalas - mökki

Herää kysymys... Mitä tämä herra on saanut aikaan.... poliittisen uransa
aikana.

Minä en ainakaan tiedä muuta kuin, että se on nipistänyt Lento-Emoa persees*ä

Jaa... On toinenkin asia...SE pukkas rikkaalle öljyvaltiolle Venäjälle 50 miljoonaa kehitys-apua ollessaan ulkomaankauppa-ja kehitysministerinä.

Kukaan ei ota selvää missä nekin rahat on

11

165

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent. kepuli

      On tuo ainakin omat taskunsa osannut täyttä

      Onhan sillä komia kartano Keminmaassa

      Joku kepulainen nilkki kehui sitä hyväntekeväisyys laitokseksi

      Rahantekolaitos se on TOSIASIASSA

      • Tässä vähän tietoa nimimerkille Keminmaan kartanon toiminnasta:

        http://www.pohjanranta.com/nuorisokoti/

        Olen aikaisemmin esitellyt ko. toimintaa ja ilmeisesti nimittelet allekirjoittanutta nilkiksi. Vaadin asiallisia perusteluita.

        Sinä ilmeisesti pidät yllä jotakin yhteiskunnallisesti arvokasta toimintaa omilla varoilla. Esittelethän sitä hieman, se lisäisi uskottavuuttasi huomattavasti. Nyt se on vielä miinusmerkkinen. Vai onko tässä taas vanha sananparsi toteutunut: " tyhjät tynnörit kolisevat eniten " ?


    • Nimimerkki on selvästi alkanut kiinnostua Väyrysen saavutuksista. Niitähän on niin paljon, että tällä foorumilla tila loppuu alkuuunsa, jos saavutuksia lähtee luettelemaan. Tuleva Väyrysen äänestäjä pääsee seuraavasta linkistä fiilistelemään idolinsa saavutuksia:

      http://vayrynen.com/henkilotiedot

      Väyrynen kuitenkin toppuuttelee äänestäjien yli-innokkuutta seuraavasti:" Enhän minä kovin häävinen ehdokas ole, mutta ehdolla olevista kuitenkin se paras"

      Tämä ohjenuoraksi nimimerkille, joka sitten esittelee Väyrysen saavutuksia muille tuleville väyrysfaneille.

      • jalas-mökki

        Kerro yksi hyvä asia joka on fakta, mitä Väyrynen on saanut aikaan.

        Veikkaan ei taida löytyä .....muuta kuin mielikuvia


      • :-)))))

        Kerro yksi asia, mitä hyvää Väyrynen on saanut aikaan. Ei mielikuvia

        VAIN YKSI ASIA..... EI MONTA


    • paavoonparas

      Ihan yksin ei kukaan saa aikaan hyvää eikä pahaa.
      Niinistö ja Lipponen saavat aikaan pelkkää pahaa, veivät meidät eu,n ytimiin
      siellä nyt ollaan eikä poispääsyä ole näkyvissä.

    • Paavot huonoja

      Toiset saavat YKSIN sentään jotain aikaan vaikkapa pahaa, mutta Väyrynen ei ole saanut aikaan mitään!

    • voe voe voe

      Mikäs olisi parempi presidentiksi? Mumiseva eläkeukko, rullaluisteleva sarvipää joka olisi valmis myymään äitinsäkin eu:n puolesta vai kenties hinttieinari?

    • Seitamon Opettaja

      Paras olisi Sari Essayah, tyylikäs ja urheilullinen nainen jolla perusarvot on kohdallaan.

    • Nimimerkki on juuttunut juoksuhautoihin, mutta tässä hieman Väyrysen ansioita:

      V. -84 Kiinassa ulkoministerivierailijana, mukana Nokian Kairamo, Koneen Herlin ja kolme muuta suuryrityksen johtajaa. Tästä vierailusta seurasi mittava kauppavaihto Kiinan kanssa.

      Vierailu Intiassa, emäntänä mm. Indira Gandhi ja mukana mm. Wärtsilän Tankmar Horn.

      Tammikuussa 2011 Väyrynen johti yritysvaltuuskuntaa Saudi-Arabiaan, Yhdistyneisiin Arabiemiraatteihin ja Kuwaitiin.

      Väyrynen on johtanut vienninedistämismatkoja myös EU:n jäsenmaihin, mm. Bulgariaan, Puolaan, Romaniaan ja Slovakiaan.

      Väyrynen veti viime ulkoministerikaudellaan Suomen ja Venäjän hallitusten välistä yhteistyökomissiota. Tässä ominaisuudessa hän on johtanut useita yritysvaltuuskuntia Venäjälle. Puutulleista syntyi sopimus Väyrysen ansiosta, Saimaan kanavan vuokrasopimusta on jatkettu ja nopeajunaliikenne on saatu käyntiin.

      Väyrynen tuntee lähialueyhteistyön, jota sopimusta hän oli allekirjoittamassa v. 1992.

      Väyrysellä on ehdokkaista kiistattomasti laajin yhteistyö- ja kontaktiverkosto, sitä ei voi kukaan kiistää.

      Tässä nimimerkille Väyrysen ansioita näin alkupaloiksi, on hyvä , että on olemassa foorumi niiden esittelyyn. Tila ja aika vaan pakkaavat loppumaan.

    • Väyrysen saavutuksia :

      1992 Väyrynen johti Suomen valtuuskuntaa Rio de Janeiron YK:n ympäristö- ja kehityskonfrenssiin. Väyrynen perehtyi jo vuodesta 1972 alkaen kehitys- ja ympäristökysymyksiin.

      Väyrysen ansiosta kehitysapu on muuttunut kehitysyhteistyöksi. Ts. kehitysmaihin annettavalla rahalla on kaksisuuntainen vaikutus sekä kohdemaa että antaja hyötyvät. Se eroaa esim. sosialistien linjasta , jossa kehitysapu on vain ja yksinomaan rahan antamista . Ellei annettavaa rahaa sidota kehityshankkeisiin, niin rahan päätymisestä oikeaan tarkoitukseen ei ole mitään takeita.

      Se eroaa myös vihreiden linjasta. Ville Niinistö, Saulin veljenpoika tuli Suomeen takaisin ilmastokonfressista satojen miljoonien laskun kanssa. Oli kuulemma torjuntavoitto, että silleen.


      Väyrynen on siitä hyvä , että hänellä ns. maalaisjärki pelaa ja jalat ovat maanpinnalla.

      Edellisessä hallituksessa Väyrynen loi ohjelmaluonnoksen Kohti kestävää ihmiskuntapolitiikkaa. Siinä painotettiin erityisesti ilmasto- ja ympäristökysymyksiä, mutta keskeisen sijan saivat myös taloudellinen ja yhteiskunnallinen kestävyys.

      Sanomattakin on selvää, että Väyrynen on perehtynyt laajasti yhteiskunnalliisiin, ympäristöä ja kestävää kehitystä koskeviin kysymyksiin. Löytyykö muilta ehdokkailta samaa tasoa olevaa pätevyyttä ?

      tämä oli retorinen kysymys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      94
      1496
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1023
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      15
      896
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      838
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      82
      758
    6. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      92
      741
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      737
    8. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      728
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      687
    10. 68
      672
    11. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      13
      672
    12. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      664
    13. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      59
      662
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      651
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      585
    16. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      576
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      557
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      544
    19. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      149
      534
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      525
    Aihe