Kertokaapa millainen Toppila nykyään on asuinalueena. Olen kuullut, että paljon on alue rauhoittunut, mutta kertokaapa te jotka ko. alueella asutte onko näin. Ja onko siellä joku huomattavan rauhallinen talo verrattuna johonkin toiseen?
Vuoka-asuntoa tai aso-asuntoa ko. alueelta olemme katselleet. Kannattaako?
Vuoka-asuntoa tai aso-asuntoa ko. alueelta olemme katselleet. Kannattaako?
Vastaukset 16
Vanhimmat
riippuu mitä osaa tarkotat toppila on aika laaja alue
Tarkoitan nimenomaan Meri-Toppilaa.
ainaki me viihdytään,4-henkinen perhe.aika rauhallinen talo tää sihtikujalla...
Rauhallinen paikka!
Sellukadulla ainaki rauhaisa talo
Ihan rauhallista on.
onko sellukadulta ptkä matka keskustaan ja kulkeeko bussi? Olen aatellut muuttaa sinne ouluun
paalikadun alkupää ainakin kans todella rauhallista.
Samaa mieltä tästä Paalikadun alkupäästä. Ei minkäänlaista häiriötä (tai sanoisinko normaalista poikkeavaa) ole ollut koko asumisaikana, ei ole kyllä minkäänlaista läpikulkuakaan tässä pihassa. Ja ihmeen vähän kuuluu liikenteen ääniä sisälle vaikka iso tie vieressä. Melko rauhallisia aso-asuntoja mm. Hakekadulla. Pinkelikadulla VVO:n talot melko rauhallisia, sanoisinko kauniisti "yhteisöllistä" asumista eli kyttääjiä ja juoruämmiä täynnä. :D Sellukadun alkupäässä iso kerrostalo hörhöjä täynnä, myös tien toisella puolella yksi häirikkö pilaa koko pihapiirin.
Ilmeisesti huonon maineen takia halvat vuokrat ainakin joissakin taloissa, VVO:lla kai kalleimmat, kannattaa katsastaa Avaran vapaat asunnot... Oman kokemuksen perusteella välttäisin ainakin Waloasuntojen kiinteistöjä.
Paalikatu 18 on paras paikka! Vietätään vappua yötäpäivää!!
Jaa, missäs täällä 18:sta ?
Puoli vuotta nyt paalikadulla asunut enkä ole ainuttakaan häiriötä vielä havainnut. Iltaisin on toki joskus teinilaumoja jossain notkumassa mutta haitta on pysynyt täysin visuaalisena (kukapa niitä jaksaisi katsella).
yli 10 vuoden kokemuksella voin sanoa, että tämän parempaa paikaa OULUSSA ei olekaan. Jos pelkäät Meri-Toppilaa, muuta pois Oulusta. Tämä on retardien kaupunki.
Kyllä paivallä on rauhallista kaupungin vuokrataloissakin, mutta yöllä on sitten yhtä juhlaa rumpujen päristystä yms.
Kyllä toppilalalaiset kehuu ihan suotta...
sihtikuja 2 ollaan asuttu reilu viikon ajan,yhtenä yönä koira haukku koko yön yksin kotona,toisinaan jokku laulaa karaokea aamu viiteen,asuu tässä ihan kunnollistaki porukkaa,sivakan asuntoja,viikolla on yölläki suht.hiljasta mutta vkl on juhlia monessaki kämpässä,tuota karaokeporukkaa tässä aletaan kohta kovistelemaan eli ilmotetaan häiriöstä joka kerta niin lentävät pihalle ennen pitkää,mut tosiaan ei tää niin paha paikka oo ku ensin luultiin:)