Avensis 1.8 Sol Wagon

Nyt tuli vuosi täyteen ajettua ja suhtkoht hyvin on pelannut.
Mitä nyt yksi poltin paloi keväällä mutta sain sen takuuna vaihdettua ja vaihtoivat vielä toisenkin samalla kerralla. Joten ihan hyvin se on toiminut, eikä ole mitään valittamista ollut.
Alussa oli pientä vaeltelua, mutta nyt se on tuntunut paljon paremmalta (voisiko johtua renkaiden kulumisesta?). Jos mittarissa on 120 niin se kulkee kuin juna, ei mitään vaeltamista.
Jos joku haluaa kommentoida niin tehköön asiallista tekstiä, eikä noita idioottimaisia mitä on nyt näkynyt viimeaikoina. Ei muuta kuin hyvää kesää kaikille.
91486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onko alkuperäiset renkaat alla ja paljonko on ollut bensan kulutus?

Äänestä
  • renkaat on alla ja kulutus oli vuoden aikana 7.67l/km.

    Äänestä

  • Voyager kirjoitti:

    renkaat on alla ja kulutus oli vuoden aikana 7.67l/km.

    mutta kaupunki ajo ja automaatti ilmastointi nostaa kulutusta noin 0.5l suuremmaksi.

    Äänestä

Saman ikäinen Wagon mulla, valitettavasti vain Corolla. Yhtä paljon on 'vikoja' ollut Corollassakin. Mutta siksihän se Tojo tulee ostettua, kun ei tarvi korjailla. Corolla vähän ulvoo ajettaessa 120-130 km/h, mutta kone on vain 1.6 l. Kesän jatkoja vaan sinne.

Äänestä

Itse en uudesta avesta oikein tykännyt, joten nykyinen '98 Ave wagon vaihtunee toisenmerkkiseen, mutta siinä olen samaa mieltä että Toyota on ollut varmatoimisin kaikista omistamistani autoista.
Normaalisti kuluvat osat alkavat pikapuoliin olla vaihtokunnossa, joten suon sen ilon seuraavalle omistajalle :-)

Äänestä

Eipä ole murheita ollut vanhakoppasessa "laarinpohja" autossakaan,ei saanut enää valita väriä!! Eli näin kuvan uudesta ja kävin ostamassa edelliskoppasen. Siis ei millään pahalla Sinua kohtaan! Hintakin nousi normaalille duunarille ihan liian kanssa (4000€) ottaen huomioon et kone on sama molemmissa.
Kulutus on noin 8L/100km. suurimmaks osaks taajama-ajoa (kehä3 ulkopuolella)
Eikös noi polttimot ole kulutustavaraa ja kestävät noin vuoden kerrallaan!?

Äänestä

Vai menee kuin juna. No kyllähän se useimmiten meneekin mutta on kovin herkkä rengaspaineille. Ja vaikka kaikki olisi aivan tip top, ei se nyt niin kovin suuntavakaa ole.

Tai no olen vain koeajanut pari kertaa 1.8 koneisen. Mutta tuo oma 2.4 stw toisiinaan vaeltelee niin pe....leesti. Tuuli tuntuu olevan pahasta.

Äänestä
  • Joo, ei voi sanoa avensista junaksi varsinkaan tuulisella säällä... Muuten oma avensis -04 on pelannut moitteettomasti 7000km asti.

    Äänestä

  • AVE04 kirjoitti:

    Joo, ei voi sanoa avensista junaksi varsinkaan tuulisella säällä... Muuten oma avensis -04 on pelannut moitteettomasti 7000km asti.

    Isäukon Avensis (-99 sedan) on kyllä hyvinkin vakaa. Alla on 195/60-15:set, vaan onko uudemmissa matalaprofiilisemmat? Ovat herkempiä urille, ehkä tuulellekin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voyager kirjoitti:

Nyt tuli vuosi täyteen ajettua ja suhtkoht hyvin on pelannut.
Mitä nyt yksi poltin paloi keväällä mutta sain sen takuuna vaihdettua ja vaihtoivat vielä toisenkin samalla kerralla. Joten ihan hyvin se on toiminut, eikä ole mitään valittamista ollut.
Alussa oli pientä vaeltelua, mutta nyt se on tuntunut paljon paremmalta (voisiko johtua renkaiden kulumisesta?). Jos mittarissa on 120 niin se kulkee kuin juna, ei mitään vaeltamista.
Jos joku haluaa kommentoida niin tehköön asiallista tekstiä, eikä noita idioottimaisia mitä on nyt näkynyt viimeaikoina. Ei muuta kuin hyvää kesää kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu