Veljeni perhe asuu lähellä vanhempiani. Veljellä on paha alkoholiongelma. Isäni on suhteellisen kunnossa. Äidilläni on vaikea Alzheimerin tauti. Veljeni poika on aina ollut mummolleen eli äidilleni erityistapaus. Hän on ollut lapsenlapsista se paras kaikista.
Äitini ei enää paljon mistään ymmärrä vaikean sairautensa takia.
Tämä kultapoika on nyt pari vuotta käynyt hakemassa vaariltaan rahaa päivittäin. Vaaria säälittää poikansa perhe ja maksaa, mitä 16-vuotias pyytää. Pappalla on vähän säästöjä. On tehnyt raskasta työtä - kuten äitinikin - lapsesta saakka. Pojanpoika tulee itkua tiristäen joka päivä mummolaan ja kuluttaa nyt isovanhempien rahoja n. 1000-2000 euroa kuukaudessa pikku menohinsa. Rahat menevät tupakkaan, nuuskaan, kaljaan, viinaan, pornoviesteihin ja pelaamiseen sekä kavereille lainaamiseen. Näistä kaikista on todisteet olemassa, eli ei ole kuvittelua.
Edunvalvojaa aiomme hakea äidille, että edes hänen osuutensa säästyisi. Hänellä lienee edessään vaikeat loppuvuodet vuoteenomana, koska sairauden tyyppi on sellainen. Kohta tosin vaarinkin rahat loppuvat.
Hyviä neuvoja odotellen...
Kiristystä
"Ilkeä sisar"?
1
175
Vastaukset
- ystävyydellä....
Siirrä tämä tekstisi tuonne Yhteiskunta _ laki ja rikos _ perintö ja testamentti palstalle, sieltä saat asiantuntevampaa apua ja neuvoja kuin tältä palstalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614408KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523251Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492524Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?522485- 1092207
- 241893
- 231652
- 301616
- 1611494
- 361265