Kiristystä

"Ilkeä sisar"?

Veljeni perhe asuu lähellä vanhempiani. Veljellä on paha alkoholiongelma. Isäni on suhteellisen kunnossa. Äidilläni on vaikea Alzheimerin tauti. Veljeni poika on aina ollut mummolleen eli äidilleni erityistapaus. Hän on ollut lapsenlapsista se paras kaikista.
Äitini ei enää paljon mistään ymmärrä vaikean sairautensa takia.
Tämä kultapoika on nyt pari vuotta käynyt hakemassa vaariltaan rahaa päivittäin. Vaaria säälittää poikansa perhe ja maksaa, mitä 16-vuotias pyytää. Pappalla on vähän säästöjä. On tehnyt raskasta työtä - kuten äitinikin - lapsesta saakka. Pojanpoika tulee itkua tiristäen joka päivä mummolaan ja kuluttaa nyt isovanhempien rahoja n. 1000-2000 euroa kuukaudessa pikku menohinsa. Rahat menevät tupakkaan, nuuskaan, kaljaan, viinaan, pornoviesteihin ja pelaamiseen sekä kavereille lainaamiseen. Näistä kaikista on todisteet olemassa, eli ei ole kuvittelua.
Edunvalvojaa aiomme hakea äidille, että edes hänen osuutensa säästyisi. Hänellä lienee edessään vaikeat loppuvuodet vuoteenomana, koska sairauden tyyppi on sellainen. Kohta tosin vaarinkin rahat loppuvat.
Hyviä neuvoja odotellen...

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystävyydellä....

      Siirrä tämä tekstisi tuonne Yhteiskunta _ laki ja rikos _ perintö ja testamentti palstalle, sieltä saat asiantuntevampaa apua ja neuvoja kuin tältä palstalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe