Siis KENEN haluaisit olevan lesbo?
Ja olisiko syy
a) jotta voisit saada hänet
vai
b) jotta voisit sanoa hänelle ähäkutti
?
Ja olisiko syy
a) jotta voisit saada hänet
vai
b) jotta voisit sanoa hänelle ähäkutti
?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Ei kyllä ole sellaisia toivomuksia. Kunhan oma nainen ei muutu heteroksi. Muulla ei ole väliä.
Yhden suloisuuden haluaisin olevan lepakko, molemmista syistä. ;) Nimiä nyt en viitsi huudella, onpahan vaan sellainen vihreäsilmäinen ihanainen. :)
tiesitkö että lepakot levittävät vesikauhua?
Haluaisin, että parhaat ystäväni muuttuisivat lesboiksi. Se olisi oikeasti hauskaa. Voisimme käydä yhdessä bileissä eikä tarvitsisi aina miettiä, että joutuuko siellä olemaan taas yksin.
Olisi kiva, jos lesboja olisi enemmän. Millaistahan olisi, jos kaikki naiset olisivat lesboja?! Olisikohan se edes mahdollista...
Miten sinä oisit sitten syntynyt että voit elää lesbona? Kaksi lesboako siut synnytti? Yrittäkää ymmärtää että n.puolet maapallon väestöstä on miehiä halusitte tai ette. Arvostaisitte sen verran isäänne että ette kehtaisi tommosia puheksia. Vai piloille menneestä isä-tytär suhteestaks tua johtuu?
Mikä miehissä mättää? Miksi ette kiihotu heistä luonnollisesti? Meidät on luotu mieheksi ja naiseksi. Luatu toisillemme! Ajatteletteko ikinä vanhempianne lapsianne sukulaisia ja läheisiä? Osa heistä on hyväksyvinään lesbon teissä koska ne rakastaa teitä. Osa ei pysty edes rakkauden vuoksi hyväksymään. Minä en hyväksy. Se on epäluonnollista. Ihan lähipiirissäni on samanlainen kuten te. En edes osaa puhua hänelle mitään kun ei miul ole mitään sanottavaa. vaikka kuinka yritän ymmärtää niin yli heittää isosti. Joku on mennyt pieleen. Toivottavast tämä tuttavalesbo elää vain nuoruuttaan ja siksi on hairahtanut. Liittyykö nää lesbojutut jotenkin nuoruuteen? Harvenpi aikuinen tuntuu lesbo olevan. Bi ihmisetkö he tykkäävät kaikista? heillä on menny lapsi-molemmat vanhemmat suhde pilalle.Homoilla on viissiiste menny äiti-poika suhde päin mäntyjä. Kunnon kasvatus niin ei tapahtuisi mahottomia sitte.
Onko se normaalia että perheen pojan kuuluu himoita äitiään ja tyttären isäänsä - tämähän on siis freudilainen näkemys lapsen normaalista kehityksestä... Kaikki muu on ei-toivottua?
Koitappa mummo ymmärtää että maailmassa on niin perkeleen paljon heteroita, ettei se revansa pilalle repiminen lapsenväännön takia ihan äkkiä lopu vaikka muutama lesbo täällä virnuilisikin että olisivatpa kaikki lesboja.
Juuri junttien takia, jotka eivät hyväksy erilaisuutta, moni homoseksuaali varmasti haluaisi kokea sen että olisi useampia homoja...
Kuulin juuri miehestä joka sai pullosta naamaansa homoutensa takia. Yli 20 tikkiä ja arvet iäksi.
Oliko se oikein?
Vaikka itse olenkin hetero, voin hyvin ymmärtää että on naisia joita ei jaksa kiinnostaa antaa jonkun likaisen äijän ronkkia itseään, tunkea hikistä ja tahmeaa munaa sisään... Ei välttämättä kaikkia kiinnosta imeä sitä kusista vehjettä, saati haluta sitä anaaliin niinkuin kiltin tytön nykyään täytyy haluta.
Varmaankin lesbon naisen kanssa on paremmassa turvassa kuin miehen kanssa, ei ole heti pelkoa että tulee raiskatuksi, jos tulee jokin riita... Turpaan voi toki tulla. Mutta harvemmin kai naiset niin aggressiivisia ovatkaan...?
..wau. Ihan ihmettelin että löytyykö teitä tuollaisia heteroja vielä.. :o Luulin että kukaan teistä ei sanoisi tuota totuutta siitä kuvottavasta letkusta, mutta sinä sen sanoit!
No, mitä lie se kaverisi päätään aukonut, varmaan sai ansionsa mukaan.
...tuollainen vuodatus kaikessa rehellisyydessään. Taidat jotenkin pelätä lesboutta. Ei se ole sen kummempaa kuin heterouskaan.
Omasta puolestani voin sanoa, että isäsuhteeni oli varsin onnistunut (impperfekti siksi, että isäni on kuollut) joten vikaa siitä on turha etsiä.
En usko, että lesbous johtuu kyvyttömyydestä kiihottua miehen kanssa. Lesboudessa se olennainen asia on kuitenkin naisten välinen RAKKAUS. Seksi tulee kuvioihin vasta sitten, kun löytää jonkun sellaisen, jota rakastaa. Lesbot, homot ja bi-ihmiset eivät myöskään keskimääräisesti harrasta seksiä useammin kuin heterot.
Mitä lähipiirisi lesboon tulee, ajattele häntä ihmisenä äläkä nimenomaan juuri naisen kanssa seksiä harrastavana olentona, niin olosi helpottuu. En minäkään ajattele heteroystävistäni, että tuo ja tuo harrastaa seksiä sen ja sen kanssa.
Ehkä minulla on kykyä nähdä asioita vähän muidenkin ihmisten näkökulmasta... en tiedä...
Mutta sikäli jännää on elämäni ollut, että isäni kuoleman jälkeen äiti sanoi isän olleen kenties hieman bi, ja sattumalta olin tästä tietämättä ollut useita vuosia kimpassa bi-miehen kanssa. Kuvastaneeko se sitten jotenkin minua itseäni...
Mielestäni ihminen on todella monimuotoinen ötökkä, jolle eri variaatiot ovat vain rikkaus. Vaikea on minun välillä sietää käsitystä että meidän kaikkien pitäisi olla samanlaisia!
Bi-ihmiset ei tykkää kaikista. Vaan rakastuvat ihmiseen, ei sukupuoleen. Mutta yhteen kerrallaan. Ei kaikkiin.
Vahingossa eksyin tähän keskustelufoorumiin. Kovin vaikea kuvitella, että 58 vuotias nainen kirjoittaa tällaista tekstiä. Kyseessä on varmasti provokatiivinen viesti pikemminkin "pilailijalta". kaikkea ei tarvitse ymmärtää eikä elämänsä varrella oppia hyväksymään, mutta ilmaisutapaansa voi toki hioa hieman, jos kysessä tosiaan on 58 vuotias nainen. Hmmmmmm!
Itse elän nais-suhteessa ja olen ehdottomasti lesbonainen, mutta jos maailma olisi tuolla tavoin puhuvia/itseään ilmaisevia naisia pullollaan, ja vain yksi sivistyneesti käyttäytyvä mies, niin valitisin varmasti kumppanikseni tuon miehen :)
Hyvää kesää kaikille. T petra elo
Provohan tämä ilmeisesti on, mutta suhtaudunpa nyt niin kuin kirjoitus ei sitä olisi.
Ensinnäkin, jos et voi hyväksyä etkä sietää lesboja ja homoja, mitä täällä teet. Lähipiirissäsi on semmoinen kuin me etkä osaa hänelle mitään puhua... miten sitten osasit tulla tänne puhumaan meille, vaikka eipä tuo oikein näytä sujuvasti tapahtuvan täälläkään. Jos homoseksuaalisuus olisi niin epäluonnollista mihin kaltaisesi yleensä vetoavat, niin miksi luonnossa eläinten kesken esiintyy niinkin paljon homoseksuaalista käyttäytymistä.
Vaikka sinä et hyväksy, niin mistä tiedät että useimmat muut ovat vain hyväksyvinään. Onneksi useimmat ymmärtää sen, että mekin olemme saman luojan luomia.
Taidat olla jonkin verran ajasta jäljessä, sillä ajat sitten on jo todistettu tieteellisestikin, että homoseksuaalisuus ei johdu kasvatuksesta eikä huonosta suhteesta vanhempiin.
Lesbojutut nuoruuteen... KIITOS :))) Ihanaa tuntea olevansa nuori. Ikää alkaa olemaan 40, naisellani jo hieman yli.
Minut tekee surulliseksi ja ärsyyntyneeksi kaksi ennakkoluuloa (lujasti jämähtynyttä näkemystä ja käsitystä), jotka näyttävät pysyvän tapetilla kuin sitkeä koirankakka.
1) Homo / biseksuaalisuudessa on kyse seksuaalisesta himosta, joka erityisesti korostuu ja kohdistuu jokaiseen vastaantulevaan.
2) Homo / biseksuaaliset tuntemukset voi jättää tahtomalla ja luopua niistä, kun tajuaa, että ihminen on tarkoitettu olemaan vastakkaisen sukupuolen kanssa.
Minua todella, todella ärsyttää.
Homovastaisten piilohomoudesta
Kirjoittanut: tutkimusnäyttöä, 23.6.2004 klo 13.26
TUTKIMUS YHDISTÄÄ HOMOFOBIAN HOMOSEKSUAALISEEN KIIHOTTUMISEEN
Elokuu 1996 Lehdistötiedote
WASHINGTON.
Psykoanalyyttisen teorian mukaan homofobia – pelko, ahdistuneisuus, viha, kiusaantuneisuus ja vastenmielisyys, jota jotkut näennäisesti heteroseksuaaliset yksilöt tuntevat homoseksuaaleja kohtaan – on seuraus homoseksuaalisista yllykkeistä, joita henkilö ei joko tiedosta tai kieltää ne. Tutkimus, joka julkaistiin elokuun 1996 The Journal of Abnormal Psychology:ssa, jota julkaisee Yhdysvaltain psykologiyhdistys (American Psychological Association) antaa uutta empiiristä aineistoa, joka on yhtäpitävä tämän teorian kanssa.
Tutkijat Georgian yliopistossa suorittivat kokeen, jossa oli mukana 35 homofobista miestä ja 29 ei-homofobista miestä tutkittuna Index of Homophobia asteikon mukaan. Kaikki kokeeseen valitut ilmaisivat olevansa täysin heteroseksuaalisia sekä seksuaaliselta kiihottumiseltaan että kokemuksiltaan.
Kullekin osallistujalle esitettiin seksuaalisesti eksplisiittejä yllykkeitä, jotka koostuivat heteroseksuaalisista, miesten homoseksuaalisista ja lesbolaisista videoista (mutta ei välttämättä tuossa järjestyksessä). Heidän seksuaalisen kiihottuneisuuden asteensa mitattiin siittimen plethmysmografialla, joka mittaa miehen siittimen paisuvuuden tarkasti.
Molemmissa ryhmissä miehet kiihottuivat samalla tavalla videosta, jossa kuvattiin heteroseksuaalista seksuaalista käyttäytymistä sekä videosta, joka esitti kahta naista seksuaalisessa toiminnassa. Ainoa merkittävä ero seksuaalisessa kiihotuksessa kahden ryhmän välillä oli, kun he näkivät videon, joka esitti miesten välistä homoseksuaalista seksiä: Homofobisilla miehillä oli merkittävä peniksen ympärysmitan lisäys homoseksuaalisen videon seurauksena, mutta verrokkiryhmällä [ei-homofobisilla miehillä] ei ollut.
Edelleen analysoituina mittaukset osoittivat, että kun 66%:lla ei-homofobisesta ryhmästä ei ollut merkittävää peniksen paisumista homoseksuaalista videota katsoessaan, vain 20 %:lla homofobisista oli vähän tai ei lainkaan merkkejä kiihottuneisuudesta. Samoin: kun 24% ei-homofobisista osoitti selvää peniksen paisumista katsoessaan homoseksuaalista videota, 54%:lla homofobisista miehistä paisumista oli.
Kysyttäessä ryhmän jäsenten omaa subjektiivista arviota siitä, missä määrin he olivat kiihottuneet kolmea erilaista videota katsellessaan, molemmissa ryhmissä miehet vastasivat melko yhtäpitävästi objektiivisten fysiologisten mittaustulosten kanssa. Oli kuitenkin yksi poikkeus: homofobiset miehet vähättelivät huomattavasti miesten välisen homoseksuaalisen videon aiheuttamaa mitattua kiihottuneisuutensa tasoa.
Tarkoitukseni oli tuossa edellisessä vastauksessani Äiti 58:lle ihmetellä myös sitä, että onko hän kenties jotenkin kieroutunut kun ajattelee kaiken seksuaalisesti. Rakkaudesta kuitenkin on kysymys, kohdistui se sitten kumpaan sukupuoleen hyvänsä. Outoa, että tuonkin ikäinen ihminen niin tarkkaan mielessään miettii, että miten kukin seksiä harrastaa ja kenen kanssa.
Niin niin, aivan. Ja minä inspiroiduin ärsyyntyneenä aiheesta niin kovin, että pistin oman viestinikin väärään paikkaan :)
Ei ollenkaan väärä paikka, eipähän tarvinnu itelleen vastata lisäystäni :))
Ei se nyt ihan noinkaan mee että äijällä on kusinen ja kaikki muukin päin peetä ja antaa vielä turpaa. Heterot voi myös jutella keskenään että mistä pitää ja touhuta puhtailla vehkeillä. Ei sitä anusta ole pakko käytää jos ei pidä siitä. jos seksi ei toimi nii ei tarvi olla yhdessä ei heteron eikä lesbon. Vai onko nii että kaikki lesbot käy yhteen??? TUSKIN.
fucking everything that moves!
-En nai kaikkea mikä liikkuu!
lienee vastaisku kohdassa 1) tarkkoittamaasi seksuaalisuuden ylikorostamiseen. Jo käytössa oleva sanasto, kieli, voi olla niin perustavaa laatua olevasti pielessä, mutta minkäs sille enää voi. KYSE ON ELÄMÄSTÄ.
MUTTA
onhan aina ihmisyksilöitä, kaikenlaisissa suuntautumisissa, jotka eivät ole ollenkaan vaatimattomia olemisensa ja aikaansaannostensa suhteen. Mistä lienee siinä kyse? -Huonosta/olemattoman ohuesta itsetunnosta, vähäisestä ajattelusta ja paljosta puheesta tuulivoimalla,,, vai ihan vaan faktoista?
Jaa että homous/lesbous/bi-seksuaalisuus johtuu lapsen ja vanhemman huonosta suhteesta. Minulla on yhteensä 7 sisarusta ja kaikki meidät on kasvatettu samalla tavalla ja kaikilla on ollut hyvä suhde vanhenpiin. Miksi siis vain minä olen meistä se, joka on seksuaalisesti "poikkeava"? Ja minulla on yli 30 serkkua, jotka kaikki ovat kasvatettu samalla tavalla kuin minä ja joilla on ollut erittäin hyvä suhde vanhenpiin. Miksi he ovat kaikki sitten heteroita, mutta minä olen lesbo, vaikka kasvatukseni ja suhteeni vanhenpiini
on samanlainen kuin sisaruksillani ja serkuillani?
Jos sinun mielestäsi pään aukomisen takia ansaitsee saada 20 tikkiä naamaansa, niin pitäisikö sinullekin tehdä niin?
Nuo Ylyt (lue:Tylyt) ei ossoo men itteens. Heis ei o koskaan ites mittään vikkaa:(
Et taida itsekään olla kovin tyytyväinen omaan elämääsi. Jos olisit, et kuulostaisi noin katkeralta. Kadehditko toisilta sitä onnea, mikä heillä on? Turha surra muiden puolesta. Se ei auta mitään eikä muuta mitään.
Lue tämä ja mieti sitten uudestaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000019&conference=704&posting=22000000003182165
Lääkäreillä on ihan varmasti töitä muutenkin, vaikkei tarvitsisi paikkailla jatkuvasti ihmisiä tappelun jäljiltä. Syy ei aina ole lyöjässä, vaan on ihmisiä, jotka hakeutuvat tilanteisiin, joissa tulevat aina uudestaan ja uudestaan hakatuiksi. Jos joku ajattelee antavansa toiselle opetuksen lyömällä, niin näin ei aina käykään. Ihminen ei aina opi rangaistuksista. Turpaan otetaan ihan jatkuvasti. Näitä samoja tyyppejä sitten paikkaillaan kerta toisensa jälkeen. Lääkärit tekevät aina parhaansa, mutta kyllä heitäkin varmasti joskus turhauttaa ihmisten tyhmyys. Tietenkin suurin syy on lyöjässä, ja joskus uhri voi olla täysin syytön, niin kuin usein on. Mutta silti. Ihmiset ovat arvaamattomia. Sen olen oppinut. Itsekin olen saanut osakseni väkivaltaa, omasta mielestäni ihan syyttä suotta. Yritin puolustautua, ja ehkä toisellekin tuli naarmuja. Pahimmat kolhut jäivät minun mieleeni. Nykyään mieluummin poistun paikalta, kuin jään sinne, missä on väkivaltaisesti käyttäytyviä ihmisiä, jos suinkin vain voin paeta. Nämä ovat surullisia juttuja. En pidä väkivallasta, kun sitä tapahtuu ihan oikeassa elämässä, sillä se sattuu ihan oikeasti. Verta tulee ihan oikeasti. Hampaita lähtee, ja pahimmassa tapauksessa voi lähteä henkikin. Voi ihmispoloja. Sääliksi käy. Millä väkivallan saisi loppumaan!!??
Milka Ahlroth
Hanna Pakarinen
Irina Björklund
Annie Lennox
Gina Gershon
Angela Gossow
noo...ainakin nämä!
Minäkin olen heikkona Milka Alrothiin. Kiva kun löytyy kohtalotoveri ;-) Katselin Brenner&Brenneriä ja ajattelin, että wau, mikä nainen!
Miten olisi tämä kristillisten kansanedustaja, nimestä en ole ihan varma, muistaakseni Päivi Räsänen. Ehdottomasti syy olisi b) eli saisin sanoa ähäkutti.
Muista ei niin väliä, oma rakkaanikin kun saa olla se mikä on.
..tosiaan Päivi Räsänen voisi muuttua lesboksi.
...no ainaskin:
Rachel Griffits (Mullan alla-sarja)
Sharleen Spitteri (Texas-yhtye)
Terhi Kokkonen
Syy on tietysti a ;-9
Ehdottomasti Hanna Pakarisen!
Salma Hayek
Erin K.
Minna Turunen
Sofia (ruottalaisesta Kielletystä rakkaudesta..)
Oho, tulipas brunetteja ;) Mutta kyllä vaaleissakin löytyy..miettii hetken...
Ja ehdottomasti A!
Minäpä tyttö oonki pussailu tuon Turusen Minnan kaa .Nuoruutta 80-luvulla eleltiin teatterimaalimassa ja jossain kotibileissä.Minna tykkäs mun pehmeistä huulista ja pusutaidosta.No ,tulipahan nyt sitte ilmoille sekin.
Eikä!! ;) Ei saa kiusata haaveilijaa...
Hmm,öhöm eräs tuttavani.Semmone tumma rinsessa...
Ja jos sais sen samalla muutettua vapaaksi.
Ja oikestaan muutetaas samalla 50% heteronaisista ihan vaikka summanmutikassa.Johan alkaisi valintaskaala laajenemaan.heh.