Kylpyhuoneen valaistus, vikavirtasuoja?

pitääkö?

Mitenkäs tämä menikään, että pitikö kylpyhuoneessa tai märkätiloissa yleensäkin valaistuskin olla vikavirtasuojan takana? Ulkovalaistuksessahan sitä ei vaadittu?

10

3562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vikavirtaekspertti

      Ei missään nimessä, vikavirran ilmetessä on ilmeistä että varsinkin märkätiloissa saattaa saada kynsilleen. Kuivissa tiloissa ei haittaa vaikka vikavirtaa olisikin, silloin ei ole vaaraa saada kynsilleen.

    • gasg

      Jos valaistus on ihan omana ryhmänään ilman, että siinä on mukana pistorasioita tms. niin ei tarvitse.

      • rr

        Saunan ja pesuhuoneen valaistus on oltava vikavirtasuojan perässä!


      • onko vai ei?
        rr kirjoitti:

        Saunan ja pesuhuoneen valaistus on oltava vikavirtasuojan perässä!

        Onko pesuhuone sama kuin kylpyhuone? Miten ne eroavat? Jos saunan ja pesuhuoneen valaistus on oltava vikavirtasuojan takana, niin onko kylpyhuoneen vai ei?


      • joko tai ehkä
        onko vai ei? kirjoitti:

        Onko pesuhuone sama kuin kylpyhuone? Miten ne eroavat? Jos saunan ja pesuhuoneen valaistus on oltava vikavirtasuojan takana, niin onko kylpyhuoneen vai ei?

        Se on sama tai ei. Kyllä tai ei.


      • mie
        onko vai ei? kirjoitti:

        Onko pesuhuone sama kuin kylpyhuone? Miten ne eroavat? Jos saunan ja pesuhuoneen valaistus on oltava vikavirtasuojan takana, niin onko kylpyhuoneen vai ei?

        SFS 600 sivu 379 kohta 701.415.1


    • eikä vissiin tule

      Ei meillä ainakaan ole.

      • Wanha kipinä...

        Kyllä vissiin nykyään pitää laittaa saunan , kylpyhuoneen yms pesu tilan valotkin vikavirtasuojan perään.


    • oikea vastaus.

      Onpahan taas kirjavaa tietoa perinteiseen Suomi24-tyyliin. Laitetaan kuitenkin vielä se oikea vastaus:

      "Kylpy - ja suihkutiloissa kaikki virtapiirit täytyy suojata enintään 30 mA:n vikavirtasuojalla ellei vikasuojaukseen ole käytetty suojaerotusta tai SELV- tai PELV-järjestelmää. Standardi edellyttää myös suihkutilan seinärakenteen sisällä olevien ryhmien suojausta vikavirtasuojalla, ellei kaapeli ole riittävän etäällä suihkutilan seinän pinnasta tai sitä ei ole suojattu muulla standardin mahdollistamalla tavalla.

      Saunan sähköasennuksissa kaikki virtapiirit lukuun ottamatta sähkökiukaan syöttöpiiriä tulee suojata enintään 30 mA vikavirtasuojalla."

      "Kaikki virtapiirit", eli myös valaistus, oli samaa ryhmää pistorasioiden kanssa tai ei.

      • suoli24 tietää

        Laitetaanpas nyt viimein se oikea vastaus:
        -ei tarvitse kun ei niin ei, ei meillä ole ainakaan eikä tule, piste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1576
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1413
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1279
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1259
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      972
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      177
      865
    Aihe