Mediatutkimuksen/Tiedotusopin sivuainekokeista

kiittäen opiskelija

Olen suunnitellut ottavani mediatutkimuksen sivuaineekseni ja haluaisin tietää millaisia pääsykokeita siihen pidetään. Kuulin villiä huhua, että teoriaosuuden lisäksi voi esimerkiksi joutua tulkitsemaan nykyartistien biisejä tai vastaavaa? Olisi mielenkiintoista kuulla mitä kaikkea noihin pääsykokeisiin sisältyy? Esiintymiskammoni takia murehdin tätä jo nyt, vaikka aikaa kokeisiin on vielä yli puolivuotta... Mutta pakkohan siitä on päästä yli jos meinaa mediaan suunnata :D

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • an englishman

      Hmm... Eiköhän "tulkinta" (engl. interpretation) tässä tapauksessa kuitenkin merkitse niiden biisen analysointia, ei tulkintaa esittämismielessä (engl. performance). En minä ainakaan viestintätieteiden sivuaineopinnoissa joutunut kertaakaan esiintymään. No, mediailmiöiden tulkintaan liittyvien käsitteiden käyttöön voi apua vaikkapa Fisken teoksesta Merkkien kieli, joka on (kai yhä) yksi viestinnän ja mediatutkimuksen keskeisiä perusteoksia. Toinen (joskin enemmän kulttuuriteoriaan painottuva) on Johan Fornäsin Kulttuuriteoria. Myös joku Veijo Hietalan teos voi olla ihan suositeltava - ovat vähän kevyempiä luettavia, mutta hyviä. (Terv. Veijon kursseillakin joskus istunut.)

      Kannattaa selvittää itselleen ainakin seuraavat käsitteet "representaatio", "semiotiikka", "media/medium", "viestintä", "kulttuuri", "yläkulttuuri", "alakulttuuri", "kulttuurintutkimus", "kulttuuriteoria", "identiteetti", "metafora", "metonymia", "denotaatio", "konnotaatio", "myytti", "merkki", "merkitys", "merkitsijä", "merkitty", "diskurssi"...

      Tänne on koottu joitain keskeisiä käsitteitä:
      http://www.hum.utu.fi/oppiaineet/mediatutkimus/opiskelu/avainkasitteita.html

      Oheisessa teoksessa - Mediaa käsittämässä - niitä on myös määritelty. Muutama sivu luettavissa täällä, koko kirja pitää toki ostaa/lainata:
      http://www.vastapaino.fi/vp/images/tekstinaytteet/978-951-768-195-7.pdf

    • ap. kirjoittaja

      Kiitos vinkeistä. En sitten ole ihan varma ymmärsinkö oikein, mutta mielestäni kaveri, joka puhui näistä pääsykokeista, tarkoitti nimenomaan esiintymistä.. Lohduttavaa kuitenkin kuulla, ettet sinä ainakaan joutunut sellaista tekemään siinä vaiheessa :)

    • an englishman

      Ai jaa, jännää. Voihan siellä tietty esiintymistäkin olla. Jyväskylässä puheviestinnässä taitaa olla jonkinlainen pieni puheen pitäminen pääsykokeessa. Muuten en ole viestinnän opintojen suhteen kuullut, että olisi esiintymistä vaadittu pääsykokeissa. Mut onhan se toki mahdollista.

    • ajsdklfasdfu

      Turun yliopiston mediatutkimuksen pääsykokeissa ei tarvitse esiintyä :D Sivuainekokeessa käyt tekemässä tentin ja that's it. Toi tulkitseminen tarkotti sitä, mitä edellä joku sanokin, että tulkitaan esim. jonkun artistin musiikkivideota jostain mediatutkimuksellisesta näkökulmasta esim. feminisimi, rotu, identiteetti ym. Kuulemma viimeks oli ollut joku Lagy Gagan biisi.

      Mutta joo, ei media- tai viestintäalalle kannata missään nimessä suunnata. Kaikki sinne haluaa, eikä töitä ole kuin murto-osalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      163
      7322
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4218
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3728
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      147
      3210
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2966
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2559
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2356
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2049
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2005
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1906
    Aihe