Ummetuspotilaan ruokinta?

Neuvoja kaipaava

Hei!

Olisikohan jollain kertoa kokemuksia kissan ummetuksen ja ruokinnan suhteen? Lähinnä kyselisin mikä olisi toimiva märkäruokavaihtoehto ummetuksen ehkäisemiseksi? Meidän neidillä on toimii suoli muutaman päivän välein ja takana on hurja eläinlääkäriruljanssi. Kisulla ei paksusuoli toimi kunnolla.

Kissani ruokavalio näyttää tällä hetkellä seuraavalta: raksuina (tarjoan minimaalisesti) RC:n Fibre Response ja märkäruokina RC:n Sensitivity Control sekä Perfect Fitin Sensitive. Lisäksi tarjolla on Sheban ja Pirkan kana- ja tonnikalaruokia, niitä pikkupurkkeja. Teen tässä parhaillaan hidasta ruokintamuutosta ja vaihdan Royal Caninin Sensitivity Controlia saman valmistajan Gastro Intestinaliin, joka on tarkoitettu nimenomaan suolisto-oireiluun. Molemmat ovat siis eläinlääkäristä saatavia ruokia. Jostain syystä kisun suolisto näyttäisi toimivan huonommin aloitettuani tuon uuden ruuan, enkä tiedä uskallanko enää kyseistä ravintoa kissalle antaa. Outoa, sillä Gastro Intestinalin pitäisi nimenomaan helpottaa ummetusta. Sensitivity Control aloitettiin aikoinaan kissan yliherkkyysepäilyjen vuoksi, se kun on allergiaruoka.

Kaipailisinkin nyt neuvoa ja vinkkejä ruokamerkeistä (lähinnä märkäruoka), jotka ovat kissan ummetukseen tehonneet. Olisiko kellään ideoita?

4

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokajärjestelyä

      Omalla kissallani oli aiemmin 24/7 kuivamuonaa kupissa ja lisäksi sai märkäruokaa. Ummetusta oli ajoittain. Sitten muutin ruokajärjestystä. Aamulla kuivamuonaa. Kuppi pois illalla ja märkäruokaa tilalle. Aiemmin kissani pyrki syömään pelkkiä nappuloita mutta nyt märkäruoka joka on kastikkeessa maistuu paremmin ja ummetusta ei ole ollut.Lisäksi annan idätettyä kauraa näin talviaikana. parin viikon välein.
      Märkäruuista parhaimman suosion on saanut Whiskas ja Sheba.

    • wanhaherra

      Ettei ummetus tosiaan olisi allergiaa kun ruuan vaihto noin vaikuttaa? Valitettavasti minulla ei ole antaa neuvoja, mutta tuolla kissojen terveys -palstalla on oma ketjuni meidän vanhasta kissaherrasta, jolla ummetusta. Käyhän sieltäkin katsomassa josko jotain vinkkiä saisit. Ainakaan kuivamuonan tarjoamisella tuskin on tekoa ummetuksen kanssa, koska siinä tuota kuitua lisättynäkin. Itse lisään kuivamuonaan aina vettä, koska kissamme juovat huonosti, kuten lähes kaikki katit. Suosittelen lisäämään sitä märkäruokaankin, haitaksi ei ainakaan ole. Mutta käyhän tosiaan ketjustani katselemassa ja minä täältä, niin josko apuja löytyisi. :)

    • twocats

      Jättäisin kuivaruuan kokonaan pois ja antaisin tosiaan vain pussiruokaa. Joskus kiehautettua kalaa/kanaa. Myös lohiöljy vois olla hyvää, jos kissasi suostuu sitä syömään (minun ei suostu). Näin minun vanhan tyttökissani ummetus parani (oli eläinlääkärin ohje) ja ihottumakin hävisi. Minulla on huonoja kokemuksia RC kissan kuivamuonasta. Juuri sitä syötyään kissani sai ummetuksen ja ihottumaa.

    • wanhaherrra

      Anna kissalle ruokaa kaksi kertaa päivässä ja ruokailun väleissä ruokakuppi pois. Lisää sekä märkä- että kuivaruokaan vettä ja liikuta kissaa, eli leikitä, rakenna kiipeilypaikkoja yms. Säännöllisyys liikunnassa ja ruokailussa saa suolen toimimaan säännöllisemmin. Idätetty kaura tai ohra on myös todella hyvä konsti, en olisi edes tajunnut vinkata jos ei joku olisi jo ehtinyt ensin! :) Voi pitää kokoajankin saatavilla. Kissanmallasta käytä hätätapauksissa, eli jos ei kakkaa kuulu parin päivän jälkeen, tai jos ulostus kissalle vaikeaa. Kannattaa myös pysyä ruokamerkissä joka osoittanut vaivan suhteen hyvän vasteen. Eli näillä konsteilla me nyt edetään ja hyvällä vasteella! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      29
      4301
    2. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      15
      4212
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      249
      3878
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      64
      2369
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      43
      1811
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      1
      1508
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      6
      1425
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1417
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1331
    Aihe