Aloittelijan hölmöt kysymykset!

Anniinna85

Hei kaikki laskijat!

Olen vuosien (ainakin 10 vuoden) jälkeen palaamassa takaisin rinteeseen ja ne 90-luvun sukset eivät varastossa houkuttele.
Olen löytänyt käytettynä suht uudet sukset, ilman monoja. Kun näistä nykyajan jutuista en tiedä, niin käykö suksiin vielä millaiset monot tahansa? Tarkoitan että merkit ovat keskenään sekoitettavissa ja monotkin ovat ns. standardimalleja, jolloin mono käy kaikkiin siteisiin. Siteissä siis ei ole eroja?

Netistä olen kovasti tietoa etsinyt, mutta tämä aihe ei ole kovin suosittu..Olen 177 cm pitkä nainen ja tulevat uudet sukset ovat 175cm pitkät, perussukset. Ihan sopivat harrastelijakäyttöön?

7

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skisis

      Niin kauan kuin puhutaan rinnekäyttöön tarkoitetuista alppisiteistä, kaikki monot sopivat kaikkiin siteisiin. Randokamat sitten erikseen.

      Pelkkä pituus ei kerro suksista ja niiden sopivuudesta yhtään mitään :-D Tosin ihan harrastelijalle rinnesukseksi kuulostaa melko pitkältä, erityisesti jos on vielä kevyemmänpuoleinen laskija.

    • trutrutue

      Mitä noi eri suksityypit on?

      Bleidit, twintipit,carvingit jne... Miten ne erottaa toisistaan. Jos aloittelija haluaa ostaa omat sukset ihan rinteeseen, niin mitkä sukset kannattaa ostaa?

    • Tyypeistä

      Bleidit = minisuksen mittaiset tyngät, kikkailuun ja temppuiluun.
      Twintipit = molemmista päistään käyrät, lähinnä temppuiluun tarkoitetut
      Carvingit (carverit) = nykyaikaiset, tiimalasin muotoiset "normaalisukset".

      Perus rinnekäyttöön nuo carverit on se oikea valinta Niitä löytyy sitten miljoona eri mallia eri tarkoituksiin.
      Mars suksikauppaan niin asiansa osaava myyjä etsii ne sopivimmat, juuri sinulle passelit sukset.

    • jhiugui

      Uudet (tulevat?) suksesi kuulostavat kyllä todella pitkiltä pituuteesi nähden. Käy urheiluliikkeessä, siellä osataan neuvoa oikea pituus. Itse olen 170 cm, sukset 150cm.

      • 1+2+3

        Itse olen 171 cm ja nykyiset sukset ovat 160 cm, mutta uusia olen ostamassa, ne tulevat olemana 165 cm - mitä kovempi vauhti, sitä paremmin pitkät sukset pysyvät vaikaina.

        80/90-luvun sääntö, että sukset oltava laskijan pituus 10 cm voi kyllä unohtaa.


      • Skisis

        Mulla pituutta 174 cm ja sukset 160-174 cm. 150 cm kuulostaa ihan järjettömän lyhyeltä ;-)


      • armandalili
        Skisis kirjoitti:

        Mulla pituutta 174 cm ja sukset 160-174 cm. 150 cm kuulostaa ihan järjettömän lyhyeltä ;-)

        Itse olen 15cm pitkö ja sukset on 166cm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      178
      5042
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1681
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      123
      1484
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1373
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1090
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      952
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe