It-ammattilaisiin liittyy mielikuva huippupalkoista. Ja tätä asiaa sivutaan usein tälläkin palstalla. Se palkka ei kuitenkaan ole niin tärkeä kuin yleisesti luullaan. Itse saan melko korkeaa palkkaa, mutta sen arvostus on kuitenkin minulla vasta noin sijalla 10. Tärkeämpiä asioita ovat perhe, vaimon mahdollisuus hoitaa lapsia kotona, ystävät, harrastukset (golf, purjehdus, talvella lentäminen), lapsilla turvallinen asuinympäristö, omakotitalon puutarhanhoito, kattava työterveyshuolto, ulkomaanmatkailu perheen kanssa, viihtyisä työympäristö, koulutusmahdollisuudet työssä ja haastavat työtehtävät. Sitten palkka tulee arvostusasteikossa vasta näiden perässä.
Palkka ei niin tärkeä
huomioitsija
71526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
onko tekstisi provo vai oletko tyhmä?
Mitäs noista mahtaisit saada, jos palkkasi olisi yhtä pieni kuin väität sen merkityksen olevan sinulle?
ps. Huomasin tämän kyllä provoksi, mutten malttanut..
olipas hyvä vitsi.
Sehän on nyt aivan selvä asia ettet arvosta palkkaa. Jos on tarpeeksi jotakin, ei osaa arvostaa sitä. Mulle kyllä palkka on tärkeä, en mä ilman rahaa pysty lentokonetta saati valtamerilaivaa ostamaan. Olitko edes tosissasi kun tuommoista kirjoittelit? Jos olit, kannattaisi miettiä asioita uudemman kerran.
Vaikka kyseessä on aivan selvä trolli, niin siitä huolimatta: Lyön pöytään Maslowin tarvehierarkian, joka pätee myös työelämään. Eli lyhyesti sanottuna alemman perustarpeen pitää olla tyydytettynä ennen kuin seuraavaa tarvetta alkaa tavoittelemaan. Tämähän tarkoittaa työelämässä sitä, että ensin työpaikan pitää olla varma. Sen jälkeen siitä tulee saada palkkaa tarpeeksi. Kun nämä kaksi ovat hanskassa, aletaan hakemaan työstä haastetta, henk.koht. arvostusta jne.
Omassa työssäni olen huomannut selvästi, että henkilöt tämän pyramidin huipulla ovat kovia suitsuttamaan "työn haastavuuden" ja "mielekkyyden" merkityksestä. Sanovat ettei palkalla ole mitään väliä.Kysyn tekisivätkö hommia siis ilmaiseksi. No eivät tietenkään. No mikä olisi sitten hyvä korvaus työstä? Eivät sano, sillähän ei ole merkitystä. Ja jos nyt joku puolet omasta palkasta tienaava kehtaa haluta lisää liksaa, niin heti leimaavat ahneeksi paskaksi joka ei ymmärrä rahan merkityksettömyyttä.
Montasti samat tyypit istuvat pitkää iltaa töissä. Ei siinä mitään, mutta eräät vaativat muitakin tekemään näin! En tarkoita pomomiehiä, vaan ihan kolleegoita. Tosi Mieshän tekee Töitä Tosissaan. Jokainen firman asia on henkilökohtainen, ja samaa reagointia odotetaan muiltakin. Heille on uskomatonta kuulla jonkun olevan "vain töissä, rahan takia".
No, tyytyisitkö 1000 e pienempään palkkaa kuussa?
Paskalla palkallahan nuo elämäsi 9 ensimmäistä arvoa onkin sitten mahdollista? Eli raha on mahdollisuustesi tuohon kaikkeen ja rivien välistä siis sijalla 1.
terveisin
Nuija