Kiitoksia vaan vastauksista tuolla alempana olevaan kysymykseen Golf TDI:n hyytymisestä.
Onko tuo ilmamäärämittari paha vaihtaa kotikonstein ?
Mitähän mahtaa maksaa merkkiliikkeessä ??
Onko tuo ilmamäärämittari paha vaihtaa kotikonstein ?
Mitähän mahtaa maksaa merkkiliikkeessä ??
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kai se dieseliin on samanhintainen kuin bensakoneeseenkin, eli 108 euroa.
Ei paha vaihtaa, onnistuu kyllä helposti kotikonsteinkin. Minä vaihdatutin liikkeessä, maksoi 210€ työ. Aika kallis remppa.
Vaihto ei voi olla kovinkaan monimutkainen toimenpide. Mittari on siinä ilmanputsarin vieressä. Itse en ole vaihtanut mutta ainakin näyttäisin olevan ihan helppo homma.
tosi simppeli homma. Minulta otti merkkiliike 17 e työstä, johon meni 2 minuuttia.
Hitto jos olisin ylipäänsä tajunnut missä se koko ilmamassamittari on ja kuinka helppoa vaihto on niin olisin tehnyt itse. Mittarin molemmin puolin vaan klemmarien löysäys ruuvimeisselillä, sähköpiuha irti ja mittari pois. Ja eikun uutta tilalle päinvastaisessa järjestyksessä. Mitään riskiä minkään osan hajottamiseen ei ole tumpelollakaan teeseitse asentajalla.
on myynnissä pelkkä anturiosa (n. 60 €) jolloin vaihto onnistuu sähköliittimen ja parin ruuvin irroituksella.
Helppo vaihtaa, mutta "uuden" hinta on noin 110 euroa kun jättää vanhan osan VW:lle tehtaalle lähettetäväksi uudistumaan..........
Ihka uusi on yli 400 euroa.
Merkkiliikkeessä osa 317€. Älytöntä rahastusta. Päälle työ.
Olen tyytyväinen kun löysin alkuperäistä vastaavan osan (Pierburg) 115€:llä. Vaihdon tekee itsekin parissa minuutissa, jos omaat hieman harvinaisemman torx-avaimen, mutta tuohon hintaan sisältyi jo vaihtotyökin.
Massamittarin sisällä (putkessa) on metallinen hyttysverkko. Tämän tarkoitus on estää lian meneminen mittariin. Tosin melko hyödyton laite kun imee ilmansa kuitenkin ilmansuodattimen läpi. Lueskelin että tämän verkon poistamalla saisi vastaavan tehohyödyn kuin vapaavirtausuodattimella on.
Jostain löysin siihen oiken teeseitse ohjeetkin kuvien kera, vaan nyt äkkiseltään en sitä uudestaan löytänyt. Kun omassani menee rikki (meneehän se) niin meinaan sen ottaa pois.
Tuolta löytyy video "snowscreenin" putsaukseen:
http://pics2.tdiclub.com/video/cincitdi/index.html
...mutta esim. 81kw TDI Octaviassa (AHF) ei ole kyseistä hyttysverkkoa.