Lautalattia hioa asennuksen jälkeen? Olemme asentamassa mökille lautalattiaa 28*95 (mänty). Kaveri joka tulee avuks ja on ennenkin tehnyt sanoi että venelakkaa vaan päälle suoraan,ei hiota. Eräältä tuttavalta kuulin jolla raksa yritys sanoi että kuuluu hioa...Eli siis kuuluuko vai eikö? Ja miksi juuri venelakkaa?? Kohta maalaan Betoluxilla kun ei tiiä mitä tehdä.....
Tarviiko/kuuluuko?
hiotavaikoeikö...
8222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä ne yleensä hiotaan, kevyesti jolloin esimerkiksi lautojen saumojen porrastukset häviävät. Mökkilattian ei kuitenkaan tarvitse ehkä olla niin viimeistelty kuin asunnon lattian, ja mökillä laatia varmasti elääkin enemmän joten mielestäni aika saman tekevää jos lattialauta on hyvin höylätty.
Tuon asian voi kuitenkin päättää kun lattia on asennettu, jos tarpeen hiotaan jos näyttää ettei tarvetta ole voi sen jättää hiomatta. Sieltä täältä ei kannata kuitenkaan hioa, joko kokonaan tai ei lainkaan.
Venelakka, eli uretaanilakka sen kestävyyden vuoksi. Lakka on hyvin kulutuksen kestävä mutta myös jossakin määrin elastinen.
Lakka tasoittaa lautojen reunoja. Puu elää, kaikki vanhat laudat on kuperia ja latttia aaltoilee. Muista laittaa sydänpuu ylöspäin. Mun mielestä ei kannata hioa asennuksen jälkeen, antaa puun asettua. Mänty on pehmeä puu, siihen tulee jälkiä nopeasti ajanoloon. Sitten kun alkaa tuntumaan, että pitäisi lakatas uusedtaan, sitten hionta.
Tää nyt oli vain minun mielipiteeni.
"Muista laittaa sydänpuu ylöspäin"
Yleensä höyläri jo huolehtii tuon asian, pelipaikaalla lauta on laitettava niin, kuin se on höylätty, eikä enää vahdata sydänpuolia.
Muutamia satoja neliöitä puulattiaaKIN tehneenä, tuonkin tiedän, etttei lattiapontti ole symmetristä, ja harvoin alapuoli on edes suora, tai sitten siellä on "tappourat".
Kyllä minäkin suosittelen samaa,että lakkaat nyt ja annat olla vuoden tai useamman että lattia on suurimman elämisensä elänyt ja sen jälkeen hionta,kittaus ja lakkaus niin tulee hyvä. Nyt jos hiot/hiotutat sen niin viimeistään ensikesänä lattiassa on rakoja.
että mäntypontti elää enemmän kun sen on hionut ?
Itse asentaisin puulattian vasta helmikuussa, jolloin ilman kosteus on matalimmillaan, niin ei sitten kesällä ole niitä rakoja siiinä lattiassa. Samoin hioisin sen lattian, jolloin ne likaiset kädenjäljet lähtevät pois.
Ei se elä sen enempää mutta elää joka tapauksessa joten jos odottaa vuoden pari ja hioo,kittaa ja lakkaa sen niin sen jälkeen säilyy vuosia hyvänä.
Tietenkin lattianhiojien kannalta on parempi jos saa tehdä sen lattian useammin.
Ja sitä hiontapölyä tarvitset lakkauksen yhteydessä mahdollisiin rakoihin.